Politehnica, in genunchi la Ploiesti

25 Mai 2009
1382 Vizualizari | 1 Comentarii
Ionut Bilba
• Retrogradata CS Otopeni a umilit Poli, scor 4-1 (2-0), intr-o partida contand pentru etapa 32 a Ligii I de fotbal • Iesenii s-au facut de ras pe terenul unei formatii care nu mai are nici o pretentie si au intrat din nou in hora retrogradarii • Gaz Metan Medias a invins cu 3-1 pe Gloria Bistrita si astfel sibienii s-au apropiat din nou la 2 puncte de Politehnica • Jucatorii acuza ca nu si-au mai primi banii in ultima perioada

CS Otopeni - Poli Iasi 4-1 (2-0)
Au marcat: Iacob (`12), Diogo (`29), Vitinha (`46), Yontcha (`66 penalty) / Bratu (`59)
Stadion: Astra - Ploiesti
Vreme: frumoasa
Spectatori: 500 (40 de la Iasi)
Gazon: bun
Formatii: CS Otopeni: Cristi Munteanu - Dumitrescu, Pereira Diogo, Rada, Vitinha - Nasser (Margarit `72), Parvu, Caramarin, Lazici - Iacob (Negru `60), Draghici (Yontcha `65). Antrenor: Liviu Ciobotariu.
Politehnica Iasi: Branet - Buta, Onut, Straton (Adrian Ilie `33), Pecnik - Nuno Viveiros (Sfarlea `46), Gavatorta (Diarrassouba `68), Bersnjak, Petar Jovanovici - Bilba, Cristi Bratu. Antrenor: Cristiano Bergodi.
Cartonase galbene: Munteanu `45, Cl. Dumitrescu `45, Vitinha `54 / Gavatorta `43
Arbitri: Paul Unimatean - 7, Ioan Onicas - 7, Iulian Radu - 7
Observatori: Dan Petrescu, Octavian Goga

O umilinta maxima: asta au trait iesenii in deplasarea de la Otopeni. Pe terenul unei formatii retrogradate si resemnate, fotbalistii ieseni s-au umplut de penibil si au dovedit ca degeaba face eforturi conducerea clubului sa-i duca cu avionul, degeaba le ia apararea antrenorul Cristiano Bergodi, ca ei nu stiu ce inseamna profesionismul. Dupa o serie foarte buna, cu 7 puncte obtinute in 3 meciuri, Onut si compania s-au plimbat pe teren la Ploiesti si au fost umiliti de o echipa care nu le poate fi cu nimic superioara. Otopeniul a inscris pentru prima data 4 goluri in acest campionat, in poarta nefericitului Branet si a bagat din nou Politehnica in hora retrogradarii. Cum Gaz Metan Medias a invins cu 3-1 pe Gloria Bistrita, sibienii s-au apropiat la 2 puncte de ieseni si iarasi incep emotiile pentru baietii lui Cristiano Bergodi. Saracul antrenor italian nici nu se gandea ca va pati o asemenea rusine pe terenul unei formatii retrogradate, a stat la pauza doar 5 minute in vestiar, iar la finalul jocului le-a spus jucatorilor sai ca ar fi trebuit sa-si ceara scuze in genunchi suporterilor. "A fost un meci slab in care noi am pierdut toate duelurile unu la unu. Otopeniul a meritat victoria, iar eu sunt dezamagit. Imi cer scuze suporterilor, cu toate ca baietii ar fi trebuit sa stea in genunchi in fata lor pentru ca au facut 500 de kilometri sa asiste la prestatia lor jalnica. Sper sa avem o atitudine diferita cu Buzaul, in etapa viitoare. Cu tot respectul pentru jucatorii pe care ii antrenez, dar astazi nu m-am regasit in echipa care a evoluat pe teren. Am pierdut ca niste diletanti, dar trebuie sa ne revenim", a spus Bergodi.

Scuze penibile

Fundasul Politehnicii, Cornel Buta, a recunoscut ca Poli a aratat ca o echipa de amatori, dar a gasit repede scuze. "Am aratat ca o formatie de amatori la Ploiesti, cu CS Otopeni. A fost cel mai prost meci de cand sunt eu la Poli Iasi si joc de trei ani in Copou. Poate daca am fi jucat cu o echipa din Divizia B, tot luam bataie. Poate ca exista o oarecare oboseala psihica, deoarece meci de meci noi jucam doar cu gandul la salvarea de la retrogradare si este foarte greu. Daca trebuie, noi ne cerem scuze pentru aceasta infrangere, care ar putea duce la retrogradare. Noi speram in continuare ca ne vom salva. Totusi, chiar daca multa lume ma va injura vreau sa va spun clar ca in ultimul timp nu i-am mai simtit aproape pe actionari si nici pe domnul Nichita, presedintele de onoare al clubului. Nu vreau sa creada cineva ca am fi mercenari, dar lipsa banilor conteaza. Una e ca inaintea unui meci foarte important sa vina conducerea clubului si sa-ti dea niste bani si alta e sa nu iei nimic. Tot au fost promisiuni ca va fi bine la Iasi, dar multi jucatori si-au pierdut increderea. Poate multa lume nu stie, dar problemele financiare persista la Poli Iasi", s-a plans Buta la emisiunea Total Sport de la Antena 1 Iasi. Cu gandul deja la vacanta, fotbalistii ieseni au inceput dezastruos meciul de la Ploiesti.

Debut dezastruos

In minutul 12, Victoras Iacob a deschis scorul cu o lovitura de cap, liber la aproximativ 7 metri, in urma unei centrari venite de pe dreapta, de la Pedrag Lazici. Iesenii nu s-au trezit din somn nici macar la acest scor si in minutul 29, Otopeniul a majorat diferenta. Claudiu Dumitrescu a executat o lovitura de colt si Diogo Pereira a reluat balonul cu capul, de la aproximativ 14 metri, balonul lovind transversala inainte de a intra in plasa. Dupa o pauza in care Bergodi a apelat la latura sensibila a jucatorilor sai, Onut si compania s-au facut de tot rasul si au mai primit doua goluri. Mai intai, la doua minute de la reluare, Vitinha a majorat diferenta in urma unui sut de la aproximativ 30 de metri, sub transversala portii aparate de Cristian Branet. In minutul 59, Bratu a marcat unicul gol al iesenilor, dupa ce a profitat de iesirea eronata a portarului Cristi Munteanu, dublata de indecizia fundasilor echipei ilfovene. Scorul avea sa capete proportii umilitoare in minutul 66, cand Onut a pus mana incredibil pe minge in propriul careu. Yontcha a transformat lovitura de pedeapsa, iar Poli a fost umilita cu 4-1 de o echipa care la anul va juca in Liga a II-a. Aici s-ar putea intalni din nou cu Poli Iasi, daca jucatorii din Copou nu se vor trezi la timp. Iesenii mai au nevoie de patru puncte in ultimele doua etape (acasa cu Gloria Buzau si in deplasare la Rapid) pentru a nu mai depinde de restul rezultatelor. Gaz Metan Medias va juca in deplasare la Farul si acasa cu CFR Cluj, un program care pare totusi mai greu decat al formatiei din Copou. Etapa viitoare, vineri, 29 mai, de la ora 18.00, Politehnica va primi vizita echipei Gloria Buzau, intr-o partida netelevizata.