Politehnica lui Bergodi a facut prima minune din retur

28 Februarie 2009
1553 Vizualizari | 2 Comentarii
• Politehnica Iasi - Universitatea Craiova 1-0 (0-0), intr-un meci contand pentru prima etapa a returului Ligii I la fotbal • Singurul gol al unui meci frumos a fost marcat de Cristian Bratu • Este primul succes pentru Cristiano Bergodi la carma Politehnicii, iar cele trei puncte reprezinta un balon urias de oxigen pentru formatia din Copou • Etapa viitoare, vineri, Poli va juca, in deplasare, la FC Vaslui

Victorie de aur pentru Politehnica Iasi, aseara in dealul Copoului. Trupa lui Cristiano Bergodi a invins cu 1-0 (0-0) pe Universitatea Craiova, intr-un joc contand pentru prima etapa a returului Ligii I la fotbal. Partida cu Universitatea Craiova nu a fost deloc usoara insa. Oltenii reprezinta o adevarata forta a campionatului, au jucat foarte bine la Iasi si daca nu ar fi avut ghinion, ar fi putut lua macar un punct. Cele doua echipe, singurele cu antrenori peninsulari pe banca, au inceput calm partida, primele ocazii avandu-le oaspetii.

Poarta lui Branet a fost luata la ochi de olteni, insa portarul trupei lui Bergodi a fost la post. Treziti din letargie, iesenii au echilibrat treptat jocul acaparand putin cate putin mijlocul terenului. Jocul iesenilor a rasculat orgoliul oaspetilor, care au dat navala la poarta lui Branet, avand printre altele chiar o bara. Cea mai controversata faza a primei reprize a avut loc in minutul 22, cand Josh Mitchell a fost eliminat de arbitrul Sorin Corpodean, dupa ce l-a impins de la spate pe Andrei Cristea, care s-a izbit violent de portarul Mircea Bornescu. De altfel, Cristea a mai rezistat in teren pana la pauza. Mitchel mai luase un galben in minutul 4 pentru un fault la mijlocul terenului si astfel a fost eliminat corect de Sorin Corpodean. Eliminarea australianului a dat aripi gazdelor, care s-au napustit pur si simplu la poarta lui Bornescu, Cristea fiind foarte aproape sa deschida scorul, insa sutul sau a fost blocat la sacrificiu de un fundas oltean. Tot Cristea era sa aduca bucuria in tribune, dupa ce l-a facut sah-mat pe Florin Soava, insa sutul sau a fost scos de Bornescu printr-un reflex extraordinar. Pana la pauza, spiritele s-au calmat, astfel incat cele doua formatii au intrat la cabine cu un scor alb pe tabela de marcaj.

Descatusarea

Dupa o pauza in care antrenorul Cristiano Bergodi le-a cerut tupeu si calm jucatorilor sai, Poli a pus stapanire pe joc. La zece minute de la reluare, Cristi Bratu, intrat in locul lui Andrei Cristea, a adus descatusarea in tribune, reusind sa deschida scorul si, totodata, sa reaprinda sperantele in Copou. Bratu a finalizat o actiune de toata frumusetea purtata pe partea dreapta intre Nuno Viveiros si Buta, ultimul a centrat perfect in fata portii, de unde Cristian Bratu a inscris cu un sut plasat, pe langa portarul Mircea Bornescu. Imediat dupa gol, Bratu i-a dedicat reusita capitanului Bogdan Onut, care este la Bologna, pentru a-si trata lichidul de la genunchi. Poli a continuat sa tina de minge pana prin minutul 65, cand oltenii au pus stapanire pe joc. Ce a urmat de aici insa a fost un adevarat cosmar pentru microbistii ieseni. Oltenii au reusit sa echilibreze din nou situatia la mijlocul terenului, ba chiar sa preia initiativa, in minutul 79 avand sansa egalarii prin Dorel Stoica. Gangioveanu a batut un corner de pe dreapta, mingea a revenit la el din respingerea iesenilor, acesta a centrat din nou pentru lovitura de cap a lui Stoica, insa bara s-a opus golului. Si pentru ca dramatismul sa atinga cote de nesuportat, cu cateva minute inainte de finalul partidei, Valerica Gaman a ramas singur cu mingea in coltul careului mic, dar a fost blocat in ultima clipa de Cristian Branet. Astfel, s-a scris soarta unei partide frumoase, tensionate, in care cele doua echipe au prestat un fotbal de calitate. Pe de o parte, Craiova a dovedit ca este o forta a campionatului, a avut doua ocazii uriase chiar si cu un om mai putin, iar de partea cealalta, venirea lui Cristiano Bergodi la Iasi a modificat total jocul Politehnicii. Mai este mult de munca, mai ales in plan fizic, pentru ca iesenii au cazut in ultimele 30 de minute, dar pentru prima data dupa multi ani, iesenii joaca un fotbal placut ochiului, spre deosebire de mandatul lui Ionut Popa. Etapa viitoare, Poli va intalni in deplasare formatia FC Vaslui, intr-o partida programata vineri, 6 martie, de la ora 19.00.

Reactii la cald

La finalul partidei, Cristiano Bergodi, foarte elegant ca vestimentatie si in gesturi, a declarat ca punctele obtinute in partida cu Universitatea Craiova sunt o minune pentru gruparea sa. "Aceste trei puncte sunt pentru noi o minune, am intalnit o echipa foarte foarte buna, care ne-a pus in dificultate. Sunt multumit de rezultat, dar nu si pentru jocul prestat de elevii mei dupa gol. Asta trebuie sa schimbam pentru ca am suferit mult pe final. Aceasta victorie este pentru noi una de moral si nu stiu cate echipe vor reusi sa castige in fata Craiovei", a spus Bergodi. El a precizat ca atacantul Andrei Cristea, care a fost schimbat la pauza cu Bratu, a fost trimis la spital pentru a i se face o radiografie. "Cristea era lucid la pauza, dar am ales sa-l trimitem la spital pentru a face o radiografie si pentru a fi siguri ca nu are nimic. Medicul echipei mi-a spus la finalul jocului ca situatia lui Cristea este una buna", a explicat Bergodi. De asemenea, tehnicianul italian a anuntat ca Buta a suferit o entorsa usoara, dar ca fundasul dreapta va reveni pe teren pana luni. De partea cealalta, Nicolo Napoli a declarat ca formatia sa ar fi meritat cel putin un punct in aceasta intalnire: "Al doilea cartonas galben primit de Michell cred ca a fost acordat prea usor. Altul ar fi fost scorul daca am fi jucat 11 contra 11, dar chiar si in zece oameni am avut ocazii si daca Costea nu ar fi nimerit bara in minutul 20 si ar fi inscris, alta ar fi fost situatia. La finalul meciului l-am felicitat pe Cristiano Bergodi pentru succes si i-am urat sa salveze echipa de la retrogradare". Managerul Ilie Balaci, prezent la meci, considera ca Universitatea Craiova a fost invinsa deoarece a avut ghinion. "Universitatea Craiova a fost echipa care a condus jocul, care a avut cele mai ocazii, dar ghinionul a facut sa nu luam nici un punct. Rezultatul este nemeritat, iar acest lucru se datoreaza in mare parte ratarilor noastre si nu jocului bun prestat de ieseni. Returul abia acum a inceput, mai sunt 16 etape de jucat si Craiova mai poate ajunge in cupele europene", a spus Balaci.

Politehnica Iasi - Universitatea Craiova 1-0 (0-0)
Marcator: Cristian Bratu (`55)
Stadion: Emil Alexandrescu