Polo: Romania va juca la baraj pentru calificarea in sferturile CM de natatie

24 Iulie 2009
434 Vizualizari | 0 Comentarii
Nationala de polo a Romaniei a fost invinsa de Statele Unite ale Americii in ultimul meci din grupa D, la Campionatul Mondial de natatie de la Roma, scor 5-7, si a ratat astfel calificarea directa in sferturile de finala ale competitiei.
Ryan Bailey a marcat primul gol al partidei pentru SUA, iar Busila si Alexandru Matei au intors rezultatul pentru Romania, care a terminat in avantaj prima repriza. Beaubien a egalat in repriza a doua pentru americani si Johnson a inscris pentru 3-2, pentru ca acelasi Beaubien sa duca scorul la 4-2.
Busila a redus din diferenta, Alexandru Matei a egalat, dar SUA a trecut inca o data in avantaj dupa golul lui Jesse Smith. Repriza a patra a inceput cu un nou gol al americanilor. Radu Cosmin a redus din handicap, insa la 6-5, tricolorii nu au mai reusit sa forteze victoria si Azevedo a inscris al saptelea gol al SUA, pentru 7-5.
Romania si SUA erau la egalitate de puncte inaintea acestei partide, ambele obtinand victorii in partidele cu Italia si Macedonia. Dupa acest rezultat, Romania a terminat grupa pe locul doi in grupa D si va juca un meci de baraj cu ocupanta locului trei din grupa C, Australia.