Portarul Green a ingropat Anglia

14 Iunie 2010
875 Vizualizari | 0 Comentarii
Anglia nu a reusit sa treaca de SUA
Anglia si Statele Unite ale Americii au terminat la egalitate, scor 1-1, intr-un meci extrem de disputat din grupa C. Englezii au jucat mai bine in prima repriza, insa au fost ingropati de o gafa a portarului Robert Green. In repriza a doua, atacurile repetate ale englezilor nu au fost concretizate prin goluri, astfel ca americanii au obtinut un punct la care sperau cu greu. SUA au jucat excelent, terminand partida in atac, avand si o bara. Peste 32 de mii de englezi au venit la Rustenburg sa-si sustina favoritii, creand o atmosfera de vis in tribune. Inaintea meciului, Capello a avut o singura mare dilema: Robert Green sau David James. Italianul nu a avut incredere in varsta inaintata a lui James si l-a trimis in poarta pe Robert Green, insa mutarea s-a dovedit a fi nefericita. Neinvinsi in fata Angliei de 60 de ani, jucatorii lui Bob Bradley au intrat crispati pe gazon si au incasat primul gol dupa doar cinci minute, din cauza unei inexactitati in axul central al defensivei. Convocat surprinzator la turneul final, Emil Heskey a pivotat excelent si l-a lasat singur cu portarul pe Steven Gerrard, iar capitanul nationalei Angliei nu a avut emotii in fata lui Tim Howard, deschizand scorul cu un sut simplu din opt metri. Americanii au acuzat socul primirii unui gol atat de rapid si englezii au continuat sa puna presiune pe poarta lui Howard. Trupa lui Capello a avut si un penalty neacordat in minutul 30, cand Terry a fost tras de tricou in mod repetat, dar arbitrii brazilieni au lasat jocul sa continue. Contrar cursului jocului, cele doua echipe au intrat la egalitate la pauza, dupa o gafa a lui Green. Portarul englez si-a bagat mingea in poarta in minutul 41, desi sutul lui Dempsey a fost slab si pe centrul portii. Anglia a iesit furioasa de la cabine, dar Rooney, Heskey sau Gerard l-au facut mare pe Howard si au ratat din toate pozitiile. Americanii au incercat sa dea lovitura prin Altidore, care a trimis in bara dupa ce l-a depasit in viteza pe Jamie Carragher. A fost o interventie buna a lui Green, care a deviat in bara si Anglia - SUA s-a terminat 1-1. In celalat meci al grupei, prezenta la doar al doilea turneul final din istorie, Slovenia a obtinut primul succes, invingand Algeria, cu 1-0 (0-0). Unicul gol al meciului a fost marcat de Koren cu zece minute inaintea finalului, portarul algerian Chaouchi avand faza pe constiinta dupa ce a gafat impardonabil. Puse oarecum in incurcatura de remiza dintre favoritele Anglia si Statele Unite, echipele Algeriei si Sloveniei au inceput mai mult decat prudent partida de la Polokwane. Un fotbal sarac in faze de poarta, cu multe stangacii in exprimare si doua echipe care au lasat impresia in multe momente ca nu-si merita locul la turneul final.