Portarul Kalac a ingropat sperantele milanezilor

4 August 2008
724 Vizualizari | 0 Comentarii
Portarul Zeljko Kalac a fost eroul negativ al partidei AC Milan - Chelsea. Australianul a dovedit inca o data ca italienii au mare nevoie de un portar, el gresind in mod hilar la trei dintre cele cinci goluri primite de AC Milan, in finala mica a Turneului Cailor Ferate de la Moscova. Faptul ca Nicolas Anelka a marcat patru goluri spune totul despre modul in care a evoluat defensiva lui AC Milan. Italienii nu au fost in stare sa lege doua pase, permitandu-le celor de la Chelsea sa pastreze posesia din primul pana in ultimul minut. Chiar daca a fost un meci amical, londonezii au jucat cu determinare, in timp ce italienii au aratat de parca toata noaptea s-au infruptat din frumusetile Rusiei, informeaza site-ul onlinesport. Doar trei minute s-au scurs pe tabela de marcaj, cand in rolul de bufon a intrat portarul Kalac.

Franck Lampard a executat o lovitura libera de la 30 de metri lateral stanga, pe centrul portii, insa australianul nu a fost in stare sa retina balonul care s-a scurs in plasa. Peste alte cinci minute, eroul pozitiv al partidei, Nicolas Anelka, l-a invins si el pe Kalac, cu un sut de la 16 metri. Din respect pentru ceea ce inseamna AC Milan, londonezii au lasat-o mai moale pana la pauza, preferand sa paseze in lateral, dar jucatorii intrati in partea secunda au adus din nou un plus in ofensiva. Anelka s-a mai aflat de doua ori la finalizare, in minutele 51 si 58, profitand de faptul ca Zeljko Kalac a uitat sa iasa pe centrari. Chelsea a castigat in cele din urma doar cu 5-0 si si-a asigurat locul trei la Cupa Cailor Ferate de la Moscova. In finala s-au intalnit formatiile Lokomotiv si FC Sevilla.

Page time :0.1299 (s) | 22 queries | Mysql time :0.014814 (s)