Portocala mecanica preda fotbal la Mondiale

15 Iunie 2010
572 Vizualizari | 0 Comentarii
• Nationala Olandei a debutat cu dreptul la turneul final din Africa de Sud, invingand Danemarca in derbiul Grupei E • Batavii au dominat meciul considerat derby, au invins cu 2-0 si au dovedit ca trebuie luati in calcule pentru castigarea trofeului • In celalalt meci al zilei, Japonia a invins Camerunul cu scorul de 1-0

Cotata printre favoritele la castigarea Cupei Mondiale, nationala Olandei a debutat cu dreptul la turneul final din Africa de Sud, invingand Danemarca, scor 2-0 (0-0), in meciul considerat ca fiind derbiul Grupei E. Batavii au deschis scorul in primul minut al reprizei secunde prin autogolul lui Simon Poulsen, pentru ca Dirk Kuyt sa stabileasca rezultatul final in minutul 85. Intr-o formula extrem de ofensiva, cu Van der Vaart, Sneijder si Kuyt in spatele varfului impins Van Persie, Olanda a controlat jocul inca din debut, impunandu-si morisca de pase in fata Danemarcei. Alb-rosii s-au limitat la un joc de asteptare, clasicul 4-4-2 din faza de atac transformandu-se intr-un 4-5-1 in aparare. Dupa o prima ocazie a lui Sneijder, danezii si-au facut cu adevarat simtita prezenta in careul lui Stekelenburg in minutul 28, cand Rommedahl a centrat de pe dreapta, iar Bendtner, inexistent in joc pana atunci, a reluat cu capul pe langa poarta, fara nici o emotie pentru Stekelenburg. Prima parte s-a incheiat cu Olanda avand o posesie superioara (64 %), dar marile ocazii le-au apartinut danezilor. Partea secunda a inceput cum nu se poate mai rau pentru jucatorii din tara lui Hamlet, Simon Poulsen trimitand cu capul in propria poarta. Van Persie a centrat de pe stanga in careu si de acolo fundasul danez a reluat nefericit, mingea fiind deviata in poarta de Agger. Putea fi 2-0 foarte rapid in minutul 52, cand Kjaer a gresit grav in propria jumatate punandu-l in cursa de finalizare pe Van Persie. Intampinat de Sorensen, varful de lance olandez s-a incurcat in propriul dribling si a scapat mingea in afara terenului. Danemarca a iesit mai mult la joc, dar cei care au trecut pe langa gol au fost tot olandezii. Van der Vaart a reluat spectaculos ('59) si doar interventia acrobatica a lui Sorensen a facut ca scorul sa ramana nemodificat. In ultimele 20 minute, jucatorii danezi nu au mai contat in ofensiva, trecand cu greu chiar si centrul terenului. Pe un fond de dominare evidenta a Olandei, Sneijder a sutat din afara careului in transversala, faza la care portarul Sorensen era batut. Superioritatea olandezilor s-a concretizat si pe tabela de marcaj in minutul 86, cand Kuyt a reluat din fata portii pentru 2-0. Faza a pornit de la pasa lui Sneijder pentru Elia, acesta a trimis in bara de unde mingea a revenit la Kuyt, care a indeplinit o simpla formalitate. In urma acestui succes, Olanda ajunge la 20 de meciuri fara infrangere.

Japonia a invins Camerunul

In celalalt meci al Grupei E, Japonia a obtinut prima sa victorie la mondialul african, dupa ce a invins meritat o echipa dezorientata si fara vlaga a Camerunului. Honda a inscris pentru asiatici in prima repriza, in minutul 39, Camerunul avand o bara pe final, prin Mbia. Japonia a obtinut prima sa victorie la un turneu final. Cu dorinta evidenta de a nu risca nimic din start, cele doua echipe au avut in prima parte a meciului o perioada prelungita de tatonare, lipsita de ocazii sau de faze de poarta. Abia dupa primele 20 de minute s-a mai deschis jocul, japonezii fiind cei care au adus primele faze periculoase, prin Honda, sarbatoritul zilei. Asiaticii s-au mentinut mai periculosi si in continuare, iar dupa o mare ocazie de gol a camerunezilor in minutul 38, cel mai bun om al Japoniei, Honda, a deschis scorul pentru Japonia la cateva secunde distanta, din pasa lui Matsui, care l-a gasit excelent nemarcat cu o centrare la coltul lung. La reluare, camerunezii au iesit mai determinati de la vestiare si dupa doar 5 minute au trecut incredibil pe langa egalare. Eto'o a patruns fenomenal prin dribling din banda dreapta, a pasat ideal la Choupo-Moting, al carui sut a ocolit insa de putin vinclul portii lui Kawashima. Vazand ca jocul echipei sale tot nu functioneaza asa cum trebuie, Paul Le Guen l-a trimis in teren in minutul 64 pe Achille Emana, in locul inexistentului Matip, insa jocul camerunezilor a ramas la fel de anost si lipsit de faze care sa aduca emotii in fata portii japonezilor. Minutul 84 a adus cea mai mare ocazie a meciului, camerunezii fiind foarte aproape de egalare, dupa ce Mbia a sutat splendid cu dreptul din afara careului, mingea lovind incheietura barelor portii japoneze.

Page time :0.1349 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018406 (s)