Portugalia a facut instructie cu nord-coreenii

22 Iunie 2010
634 Vizualizari | 0 Comentarii
Portugalia s-a dezlantuit in fata Coreei de Nord, ieri, in al doilea meci al Grupei G, lusitanii impunandu-se cu un categoric 7-0 (1-0) in fata unei formatii care a inceput extrem de bine, dar care a fost tradata de numeroasele erori defensive. Meireles a deschis balul in minutul 29, recitalul golurilor fiind continuat dupa pauza de Simao (54), Almeida (56), Tiago (60 si 89), Liedson (81) si Ronaldo (88). Ronaldo a incheiat un recital pe care practic l-a orchestrat. A dat o pasa de gol, o transversala din care a sarit apa si inca patru pase pe care scria mare "GOL", insa pe care colegii sai nu au putut sa le fructifice cu suturi pe poarta. S-a terminat doar 7-0, desi ar fi putut fi un 10-0 lejer si nu s-ar fi suparat nimeni. Portugalia si Argentina sunt favorite la trofeu si l-ar lua cu siguranta daca in spatele unor jucatori senzationali nu s-ar afla niste temperamente latine, care joaca la maxim doar atunci cand simt ca au scapat de presiune. Dupa 44 ani de la prima si singura intalnire directa, cele doua echipe au scris la Cape Town o noua pagina de referinta pentru istoria Cupei Mondiale. In 1966 s-a terminat 5-3 pentru Portugalia, dupa ce in minutul 24, Coreea de Nord avea deja 3-0 pe tabela. Marele Eusebio, perla neagra din atacul lusitanilor, a marcat atunci patru goluri consecutive, astfel ca in minutul 59 portughezii preluasera conducerea, scor 4-3. S-a terminat 5-3 si meciul a ramas unul de legenda, la fel ca si acum, devenind peste ani subiect de documentar TV. In ultima etapa a grupelor, joi, 24 iunie, Portugalia va infrunta Brazilia, iar Coasta de Fildes va da piept cu nord-coreenii.