Portugheza a razbit pe jumatate la Cupa Mondiala

16 Iunie 2010
1010 Vizualizari | 0 Comentarii
• Brazilia-Coreea de Nord 2-1 (la pauza 0-0) intr-un joc contand pentru Grupa G a Cupei Mondiale • Golurile au fost marcate de Maicon, in minutul 55 si de Elano, in minutul 72 , pentru asiatici marcand J. Yun Nam, in minutul 89 • In celalalt meci al grupei, Portugalia a remizat, scor 1-1, cu Coasta de Fildes • Urmatoarea etapa va aduce fata-n fata pe Brazilia contra Coastei de Fildes si Coreea de Nord contra Portugaliei

Ultima partida de aseara a opus doua reprezentante ale fotbalului mondial aflate la parametri opusi. Daca Brazilia se numara printre principalii favoriti la castigarea titlului mondial, pentru Coreea de Nord o participare la un Campionat Mondial de Fotbal reprezinta o performanta rarisima. Si totusi, jocul nu s-a desfasurat doar pe o singura directie, ci a fost mai mult o lupta deschisa, in care ambele formatii au cautat punctul slab al adversarei. Prima parte a jocului a fost una lipsita de consistenta. Brazilienii au incercat in zadar sa rupa apararea nord-coreenilor, insa asiaticii au inchis cum au putut mai bine jocul, iar sud-americanii nu au mai gasit culoarul spre poarta adversa. Ba chiar ocaziile au lipsit, rare fiind oportunitatile cand s-au apropiat de poarta Coreei de Nord. Si totusi, una din cele mai bune echipe ale planetei nu s-a facut cu nimic mai remarcata decat o echipa care se afla cu mult in afara elitei fotbalului mondial. Nord-coreenii au jucat primele 45 minute curajos, fara inhibitii, iar echipa antrenata de Dunga s-a vazut nevoita sa atace steril, fara ocazii clare la poarta. Astfel, primul mitan al jocului s-a incheiat nedecis, Brazilia-Coreea de Nord 0-0. Dar brazilienii au tinut sa-si respecte blazonul. Primele minute ale partii secunde au adus si primul gol. Astfel, Maicon a reusit sa sparga gheata si sa marcheze primul gol pentru nationala Braziliei la acest Campionat Mondial, dupa ce a profitat de o eroare in defensiva asiaticilor, sutand din unghi, cu toata opozitia adversarilor. Dupa marcarea golului, brazilienii au apasat mai tare pedala de acceleratie, punand presiune pe adversari, de cateva ori fiind aproape sa mareasca diferenta pe tabela de marcaj. Presiunea pe adversar si-a spus cuvantul, dupa ce Elano a reusit sa marcheze pentru 2-0, in minutul 72. Brazilianul a marcat dupa o pasa a lui Robinho, risipind emotiile sud- americanilor. Coreenii au reusit si ei un gol de onoare, prin J. Yun Nam, gol marcat in minutul 89, dupa o faza reusita de atac. Pana la final nu s-a mai marcat insa nici un gol, astfel incat brazilienii au iesit in cele din urma invingatori, cu scorul de 2-1.
In celalalt meci al Grupei G, Coasta de Fildes si Portugalia au remizat, scor 0-0, la sfarsitul unui meci echilibrat, lipsit de spectacol, in care Cristiano Ronaldo a avut singura mare sansa de gol. Carlos Quieroz a trimis in teren tot ce avea mai bun, cu un trio ofensiv format din Ronaldo, Liedson si Danny, in timp ce de partea cealalta Sven-Goran Eriksson l-a tinut pe banca de rezerve la startul meciului pe Drogba, nedorind sa il forteze. Lusitanii au inceput promitator confruntarea de pe Nelson Mandela Bay, cu un sut superb in bara, trimis de Cristiano Ronaldo de la 30 de metri in minutul 12, insa apoi au facut un pas inapoi. Ivorienii au incercat sa il blocheze pe jucatorul Realului, Eriksson cerand ca doi oameni sa stea in permanenta cu ochii asupra lui Ronaldo, pentru a nu-i da spatiu. Pe langa sarcinile defensive asupra lui Cristiano Ronaldo, ivorienii au aratat in prima repriza ca nu se multumesc cu remiza si au incercat un joc de posesie, dar care nu s-a concretizat cu ocazii la poarta lui Eduardo. La pauza s-a intrat la egalitate, dupa o prima repriza destul de stearsa, in care singura ocazie i-a apartinut lui Cristiano Ronaldo. Ivorienii au continuat sa atace si dupa pauza, incepand partea secunda in forta, cu o actiune buna a lui Gervinho in banda stanga pe care Eduardo l-a respins fara probleme. Sven-Goran Eriksson a simtit ca se poate si l-a aruncat dupa 20 de minute in lupta si pe Didier Drogba, insa prezenta omului de la Chelsea nu a schimbat mare lucru. In plus, lusitanii au aratat mai mult curaj si au incercat poarta lui Barry in doua randuri, cu suturi de la distanta, pe care Meireles si Ronaldo le-au trimis in afara cadrului portii. Didier Drogba a avut o singura zvacnire, in prelungirile meciului, cand a sutat paralel cu poarta din sapte metri, astfel ca partida s-a terminat la egalitate, 0-0.

Page time :0.1894 (s) | 24 queries | Mysql time :0.065257 (s)