Premier League, ce nebunie! Arsenal a facut show cu Newcastle, scor 7-3!

Publicat: 30 dec. 2012
1

Arsenal a reusit sa se impuna cu 7-3 în fata formatiei Newcastle United, sâmbata seara pe Emirates Stadium din Londra, la capatul unui meci fantastic, în cursul caruia atacantul „tunarilor” Theo Walcott, a reusit un hat-trick.

Meciul a fost echilibrat pâna în minutul 69, când cele doua echipe s-au aflat la egalitate, 3-3, dupa ce Arsenal a condus de trei ori, oaspetii revenind de fiecare data. Elevii lui Arsene Wenger au reusit apoi sa marcheze patru goluri într-un interval de 20 minute, pentru a obtine astfel a patra victorie consecutiva, spre încântarea celor peste 60.000 de spectatori aflati în tribune. Au marcat Walcott (20, 73, 90+2), OxladeChamberlain (50), Podolski (64), Giroud (84, 87), respectiv Demba Ba (43, 69), Marveaux (59).

Tot sambata, fundasul român Gabriel Tamas a fost integralist în meciul pe care echipa sa, West Browmich Albion, l-a pierdut în fata formatiei Manchester United (scor 0-2), pe stadionul Old Trafford, în cadrul etapei a 20-a a campionatului de fotbal al Angliei.
United a deschis scorul în urma autogolului lui Gareth McAuley (min.9), rezultatul final fiind stabilit de atacantul olandez Robin van Persie, în ultimul minut al timpului regulamentar de joc.
Gratie acestui succes, echipa pregatita de Sir Alex Ferguson se mentine pe prima pozitie a clasamentului, cu un avans de sapte puncte fata de rivala Manchester City, care s-a impus cu 4-3 pe terenul lui Norwich City, prin „dubla” lui Dzeko (min.2 si 5), reusita lui Aguero (min.50) si autogolul lui Bunn (min.67). Pentru gazde au marcat Pilkington (min.15) si Martin (min.63 si 75).