Prima victorie acasa pentru International Pitesti

26 Octombrie 2009
569 Vizualizari | 0 Comentarii
International Curtea de Arges a obtinut prima victorie pe teren propriu din acest sezon, dupa ce a invins cu 2-1 pe Astra Ploiesti. Itu a deschis scorul pentru gazde, Miranda a egalat, iar Vezan a inscris golul victoriei cu o executie de senzatie. Aflate la primul meci oficial din istoria celor doua echipe, International Curtea de Arges si Astra Ploiesti s-au intalnit la Mioveni, in partida nou-promovatelor. Scorul a fost deschis foarte repede de gazde. In minutul 8 Neagu a centrat perfect de pe stanga, Lucian Itu s-a inaltat in careu si a reluat cu capul in plasa, marcand pentru International la primul sau meci ca titular in acest sezon. Egalitatea a fost restabilita abia cu trei minute inainte de pauza. Fostul dianamovit Osvaldo Miranda s-a trezit cu mingea la picior in fata portii adverse dupa ce Marius Popa a respins in fata o lovitura de cap a japonezului Seto. Conform Onlinesport, partea secunda a aratat mai mult fotbal, dar si mai multe ocazii de gol, ambii portari avand de lucru serios la executiile adversarilor. Mai intai Miranda a trecut pe langa dubla, sutul sau din pozitie unu la unu fiind prins de portar, pentru ca dupa cateva secunde Kone si apoi Bacila sa rateze din careul advers. Minutul 63 a adus o noua ocazie imensa la lovitura de cap trimisa de Djokic, singur in centrul careului, insa Popa a intervenit salvator, asa cum a facut-o printr-un plonjon spectaculos patru minute mai tarziu, la o centrare de pe dreapta a lui Miranda spre acelasi Djokic. Dupa o ocazie de zile mari a Internationalului in minutul 75, cand Kone a trimis in transversala si apoi sutul lui Bacila a fost scos de pe linia portii, golul primei victorii a gazdelor pe teren propriu a venit in minutul 76, la reusita de excepti a lui Vezan. Acesta poate concura fara probleme la golul turului de campionat, sutul sau senzational de la peste 35 de metri, lovind incheietura barelor pentru a intra apoi in plasa.

Page time :0.1233 (s) | 22 queries | Mysql time :0.014899 (s)