Prima victorie pentru baschetbalisti

11 Octombrie 2005
560 Vizualizari | 0 Comentarii
•Clubul Sportiv Municipal Iasi - BCMUS Pitesti 79-73, in etapa a II-a a Diviziei A de baschet masculin •Acesta este primul succes din aceasta editie de campionat pentru echipa antrenata de Paul Paveliuc •Cei mai bun marcatori ai iesenilor au fost Bogavac si Lupusavei •Antrenorul Paveliuc a dedicat aceasta prima victorie baiatului sau Radu, care ieri a implinit varsta de 14 ani •Etapa viitoare, CSM se va deplasa la Bucuresti, pentru jocul cu Dinamo

Baschetbalistii ieseni au reusit aseara sa obtina prima victorie din aceasta editie de campionat. Trupa pregatita de Paul Paveliuc a avut un meci greu, in etapa a II-a a Diviziei A, impotriva formatiei BCMUS Pitesti, dar iesenii s-au impus la capatul unei partide de slaba factura tehnica cu scorul de 79-73. Dupa infrangerea suferita in etapa de debut, la Poli Carbochim Cluj, formatia ieseana a Clubului Sportiv Municipal (CSM) nu avea voie sa faca nici un pas gresit pe teren propriu, mai ales ca in runda urmatoare Bogavac si compania se vor deplasa in capitala, pentru infruntarea cu Dinamo. In aceste conditii, gazdele au inceput tare jocul, dar s-au izbit de replica puternica a pitestenilor, astfel ca la finalul primului sfert, scorul era egal 15-15. Nici in sfertul secund gazdele nu au reusit sa se desprinda definitiv, ambele echipe mergand cap la cap. Totusi, inainte de pauza iesenii au luat un avantaj de 3 puncte, dupa ce au castigat al doilea sfert cu 23-20, astfel ca echipa CSM a intrat la cabine cu scorul de 38-35.

Sfert dramatic

Jocul a capatat accente dramatice in sfertul al treilea, pitestenii preluand chiar conducerea in minutul 24, avand pe rand 42-41 si 44-43. O serie de trei aruncari de doua puncte, purtand semnatura lui Ljubodrag Bogavac, au readus insa linistea in tribunele de la Sala Polivalenta. Chiar si asa insa, elevii lui Paul Paveliuc au pierdut al treilea sfert cu scorul de 16-18, avand inaintea ultimelor zece minute ale partidei un avantaj de doar un punct pe tabela de marcaj, scor 54-53. In ultimul act insa, gazdele nu au mai cedat initiativa si s-au impus la finalul unui joc modest totusi, cu scorul de 79-73, adjudecandu-si astfel primul succes din aceasta editie de campionat. Intr-un joc disputat in fata a aproape o mie de spectatori, cei mai buni marcatori al CSM au fost Bogovac si Lupusavei, ambii cu cate 20 de puncte reusite. Mai mult decat atat, fundasul Silviu Lupusavei, revenit in aceasta pauza competitionala la Iasi a reusit chiar 5 cosuri de 3 puncte, 3 dintre ele in ultimul sfert intr-un moment decisiv. Urmatorul in topul eficacitatii a fost proaspata achizitie Dejan Mladenovic, care a reusit 17 puncte, avand insa defectul ca a tinut foarte mult mingea la cateva atacuri ale gazdelor. Restul punctelor reusite de ieseni au purtat semnatura jucatorilor: Nanescu si Badila (cate 5), Lobanov si Anghel (cate 4), Murgoci si Moscalu (cate 2).

Dedicatie

La finalul partidei, antrenorul Paul Paveliuc a dedicat succesul fiului sau, Radu, care ieri a implinit varsta de 14 ani. "Ma bucur mult ca am reusit sa castigam astazi primul meci din aceasta editie de campionat. A fost o partida dificila, mai ales ca noi nu suntem inca o echipa omogena, sudata. In plus, au aparut cateva greseli incredibile in multe momente si asta era cat pe ce sa ne coste. Oricum, le multumesc baietilor ca au luptat atat de mult si mi-au oferit ocazia sa dedic o victorie fiului meu, Radu, care a implinit varsta de 14 ani. Pana etapa viitoare, trebuie sa mai punem la punct multe lucruri, pentru ca suntem inca departe de ceea ce vreau eu sa jucam. As vrea sa vina acea zi cand, datorita valorii foarte bune si foarte apropiate a jucatorilor, voi avea mari dificultati in alegerea titularilor", a spus Paul Paveliuc. Etapa viitoare, CSM se va deplasa in capitala, pentru jocul cu Dinamo Erbasu Bucuresti.

Page time :0.1445 (s) | 22 queries | Mysql time :0.021759 (s)