Primarul Boc a finantat o remiza

24 Octombrie 2005
732 Vizualizari | 0 Comentarii
•CFR Cluj - Politehnica Cluj 0-0, in etapa a X-a a Diviziei A de fotbal •Desi a jucat fara mai multi titulari, formatia ieseana a reusit un punct intr-o deplasare grea •Mai mult decat atat, Poli se poate considera nedreptatita de remiza inregistrata in finalul jocului •Cel mai bun jucator al partidei a fost Adrian Ilie, uns in premiera capitan de echipa •Cu inca un punct, trupa lui Ionut Popa isi consolideaza pozitia a zecea in clasament si asteapta meciul cu Sportul Studentesc, de etapa viitoare

Caseta tehnica a partidei:

CFR Cluj - Politehnica Iasi 0-0
Stadion: Gruia
Vreme: frumoasa
Spectatori: 5.000
Gazon: bun
Formatii: CFR Cluj: Tudor, Panin, Jula, Toma, Miclaus, Minteuan, Munteanu, Florin Dan ('76 Vasaie), Tilica, Coroian ('53 Oncica), Anca ('68 Bruncevici). Antrenor: Dorinel Munteanu.
Politehnica Iasi: Branet, Beceru, Bernard, Ilie, Bordeanu, Tincu ('83 Cita), Gavatorta, Mitruc, Rednic ('88 Ciubancan), Pacurar, Onofras ('90+2 Vrajitoarea). Antrenor: Ionut Popa.
Jucatorul meciului: Adrian Ilie
Arbitri: Alexandru Deaconu - 6, Sebastian Stoianov - 7, Irina Mart - 7.
Cartonase galbene: Jula / Gavatorta
Cartonas rosu: Oncica - cumul de cartonase galbene
Observatori: Viorel Boit si George Ionescu.

Desi primeste in fiecare an de la primarie, impreuna cu echipa sepcilor rosii, Universitatea, suma de 30 miliarde lei (3 milioane lei noi), formatia pregatita de Dorinel Munteanu, CFR Cluj, nu a reusit decat o remiza in fata unei echipe iesene devastate de indisponibilitati. Mai mult decat atat, jucatorii gazda se pot considera multumiti cu scorul inregistrat la final pe tabela de marcaj, fotbalistii lui Ionut Popa trecand in mai multe randuri pe langa deschiderea scorului, care ar fi coincis in mod sigur cu o victorie poate meritata sub dealul Feleacului. Fara 6 jucatori de baza, cu un debutant in prima divizie, Tincu, si cu Bernard revenit dupa o accidentare, Politehnica a facut un meci nesperat de bun la Cluj, obtinand in cele din urma doar un punct, profitand, ce-i drept, de lipsa de inspiratie din lotul clujean. Primele ocazii de a deschide scorul au apartinut oaspetilor, dar Marius Onofras nu a reusit inca sa depaseasca ghinioanele din ultima perioada, ratand incredibil doua mari ocazii in minutele 7 si 9. In prima faza, fostul jucator al lui FC Brasov a sutat puternic, dar Tudor a reusit sa respinga, pentru ca doua minute mai tarziu Onofras sa scape singur pe contraatac, sa-l dribleze si pe portarul gazdelor, dar Jula a respins din patru metri din fata portii goale. Din acest minut, gazdele au pus stapanire pe joc, dar fara sa-si creeze situatii periculoase, in pofida faptului ca au dat senzatia de presiune la poarta lui Branet. In realitate, in afara unor cornere si a unor lovituri libere de la distanta executate bine de Dorinel Munteanu, clujenii nu au avut in prima repriza decat o singura ocazie de gol. In prelungirile primei reprize, Adrian Anca a scapat singur spre poarta ieseana, dar din sase metri pozitie lateral stanga nu a reusit sa-l invinga pe Cristian Branet, iesit in intampinare.

Bara lui Rednic

Actul secund a inceput tot in nota de dominare a gazdelor, care nu au avut insa clarviziune in joc, astfel ca sansa deschiderii scorului i-a apartinut lui Daniel Rednic, care in minutul 66 a scapat singur spre poarta clujenilor, l-a driblat si pe portarul Martin Tudor, iesit in intampinare, dar lobul sau se opreste in bara, refuzandu-le parca iesenilor o victorie de moral. Trei minute mai tarziu, Tilinca a fost blocat de Branet, la opt metri de propria poarta. Pana la finalul jocului, gazdele nu au mai avut nici o ocazie de a inscrie cu toate incercarile lui Dorinel Munteanu, din nou unul dintre cei mai buni jucatori de pe teren. In plus, CFR Cluj a terminat meciul cu un om mai putin pe teren, dupa eliminarea lui Oncica, din minutul 85, pentru cumul de cartonase galbene. Astfel, Poli a reusit sa obtina un egal de care se poate considera nemultumita, mai ales ca a avut doua ocazii uriase de a deschide scorul. Cel mai bun jucator de pe teren a fost Adrian Ilie, care, uns capitan de echipa in premiera, a asezat apararea ieseana si a impins jocul spre poarta clujenilor cu foarte multa dezinvoltura. De remarcat ar fi si debutul lui Tincu la formatia din Copou, jocul sau fiind de altfel marcat de tracul primului meci in Divizia A. Cu inca un punct, trupa lui Ionut Popa isi consolideaza pozitia a zecea in clasament si asteapta meciul cu Sportul Studentesc, de etapa viitoare. In plus, remiza de la Cluj a mai linistit apele in dealul Copoului dupa egalul de pe teren propriu in fata formatiei Gloria Bistrita.

Declaratii la finalul meciului

Dorinel Munteanu, antrenor CFR Cluj: "Dupa cum am jucat impotriva Politehnicii, pot spune ca am avut noroc ca am obtinut un punct. Daca pierdeam acest joc, nu ne puteam considera nedreptatiti. Nu pot sa-i imping pe jucatori de fiecare data de la spate. De obicei, la esecuri, antrenorul isi asuma raspunderea, dar de aceasta data eu nu pot face acest lucru, pentru ca nu ma consider singurul vinovat. Ori pleaca de la echipa jucatorii care nu pot face performanta, ori plec eu. Nu este o amenintare, ci este un ultim avertisment, pentru ca in ritmul acesta nu se mai poate".

Ionut Popa, antrenor Politehnica Iasi: "In conditiile in care am jucat fara patru titulari incontestabili si fara alti doi care ar fi putut suplini cat de cat absenta acestora, sunt multumit de rezultat. In plus, am folosit un debutant, pe Tincu, inca din primul minut si ma multumeste acest egal. Totusi, daca Onofras nu rata acea ocazie poate ca ne intorceam in Iasi cu toate cele trei puncte. Dar, nu ma mira ca Marius Onofras a ratat din acea pozitie ideala, pentru ca el este expert in dat goluri cu o foarfeca de la 16 metri de exemplu, decat sa impinga in poarta goala o minge. Nici macar nu l-am certat pentru aceasta ratare si l-am lasat sa joace varf, asa cum mi-a solicitat chiar el".

Sorin Boca, presedinte Politehnica Iasi: "A fost un meci greu, disputat in conditii speciale pentru noi. Ma bucur ca am reusit sa castigam un punct, dar recunosc ca ma simt oarecum frustrat ca am trecut pe langa o victorie care ne-ar fi imbunatatit pasivul din clasamentul adevarului. Important este ca nu am pierdut si ca am facut un joc destul de bun, in conditiile in care ne-au lipsit atatia titulari. Acum urmeaza meciul cu Sportul Studentesc si trebuie sa obtinem si noi in sfarsit o victorie pe teren propriu".

Page time :0.1547 (s) | 22 queries | Mysql time :0.035788 (s)