News Flash:

Primele 19 echipe calificate la Cupa Mondiala

12 Octombrie 2009
915 Vizualizari | 0 Comentarii
Nouasprezece echipe, din 32 de participante, si-au asigurat deja calificarea la Cupa Mondiala din 2010, din perioada 11 iunie-11 iulie, din Africa de Sud. Cele 19 echipe calificate, cu o etapa inainte de finalul meciurilor din grupe, sunt urmatoarele:

Zone Africa: Africa de Sud (tara organizatoare), Coasta de Fildes, Ghana
Zona Europa: Olanda, Anglia, Spania, Germania, Italia, Serbia, Danemarca
Zona America de Sud: Brazilia, Paraguay, Chile
Zona Asia: Coreea de Sud, Coreea de Nord, Australia, Japonia
Zona Concacaf: Mexic, SUA.

Tabloul complet al rezultatelor inregistrate sambata in calificari:

Grupa 1

Danemarca - Suedia 1-0
Portugalia - Ungaria 3-0

Clasament

1. Danemarca 9 6 3 0 16-4 21p
2. Portugalia 9 4 4 1 13-5 16
3. Suedia 9 4 3 2 9-4 15
4. Ungaria 9 4 1 4 9-8 13
5. Albania 9 1 4 4 5-9 7
6. Malta 9 0 1 8 0-22 1

Ultima etapa, 14 octombrie:
Portugalia - Malta
Danemarca - Ungaria
Suedia - Albania.

Grupa 2

Luxemburg - Elvetia 0-3
Israel - Republica Moldova 3-1
Grecia - Letonia 5-2

Clasament

1. Elvetia 9 6 2 1 18-8 20
2. Grecia 9 5 2 2 18-9 17
3. Israel 9 3 3 3 20-10 15
4. Letonia 9 4 2 3 15-13 14
5. Luxemburg 9 1 2 6 3-23 5
6. Rep. Moldova 9 0 3 6 4-15 3

Ultima etapa, 14 octombrie:
Elvetia - Israel
Letonia - Rep. Moldova
Grecia - Luxemburg.

Grupa 3

Slovacia - Slovenia 0-2
Cehia - Polonia 2-0

Clasament

1. Slovacia 9 6 1 2 21-10 19
2. Slovenia 9 5 2 2 15-4 17
3. Cehia 9 4 3 2 17-6 15
4. Irlanda de Nord 9 4 2 3 13-9 14
5. Polonia 9 3 2 4 19-13 11
6. San Marino 9 0 0 9 1-44 0

Ultima etapa, 14 octombrie:
Polonia - Slovacia
Cehia - Irlanda de Nord
San Marino - Slovenia.

Grupa 4

Finlanda - Tara Galilor 2-1
Rusia - Germania 0-1
Liechtenstein - Azerbaidjan 0-2

Clasament

1. Germania 9 8 1 0 25-4 25
2. Rusia 9 7 0 2 18-5 21
3. Finlanda 9 5 2 2 13-13 17
4. Tara Galilor 9 3 0 6 7-12 9
5. Azerbaidjan 9 1 1 7 3-13 4
6. Liechtenstein 9 0 2 7 2-21 2

Ultima etapa, 14 noiembrie:
Germania - Finlanda
Liechtenstein - Tara Galilor
Azerbaidjan - Rusia.

Grupa 5

Estonia - Bosnia Hertegovina 0-2
Belgia - Turcia 2-0
Armenia - Spania 1-2

Clasament

1. Spania 9 9 0 0 23-3 27
2. Bosnia Hertegovina 9 6 1 2 23-8 19
3. Turcia 9 3 3 3 11-10 12
4. Belgia 9 3 1 5 13-18 10
5. Estonia 9 1 2 6 7-24 5
6. Armenia 9 1 1 7 6-20 4

Ultima etapa, 14 octombrie
Bosnia Hertegovina - Spania
Turcia - Armenia
Estonia - Belgia

Grupa 6

Ucraina - Anglia 1-0
Belarus - Kazahstan 4-0

Clasament

1. Anglia 9 8 0 1 31-6 24
2. Ucraina 9 5 3 1 15-6 18
3. Croatia 9 5 2 2 17-12 17
4. Belarus 9 4 1 4 19-11 13
5. Kazahstan 9 2 0 7 10-27 6
6. Andorra 9 0 0 9 3-33 0

Ultima etapa, 14 octombrie:
Andorra - Ucraina
Anglia - Belarus
Kazahstan - Croatia

Grupa 8

Muntenegru - Georgia 2-1
Au marcat: Batak `13, Delibasici `78 / Dvalishvili `45
Cipru - Bulgaria 4-1
Au marcat: Charalampidis `11, `20, Konstantinou `58, Aloneftis `78 / Berbatov `45
Irlanda - Italia 2-2
Au marcat: Whelan `8, St. Ledger `87 / Camoranesi `26, Gilardino `90

Clasament

1. Italia 9 6 3 0 15-5 21
2. Irlanda 9 4 5 0 12-8 17
3. Bulgaria 9 2 5 2 11-11 11
4. Cipru 9 2 3 4 12-13 9
5. Muntenegru 9 1 5 3 9-14 8
6. Georgia 9 0 3 6 5-13 3

Ultima etapa, 14 octombrie:
Irlanda - Muntenegru
Italia - Cipru
Bulgaria - Georgia.
Daca ti-a placut articolul, te asteptam si pe pagina de Facebook. Avem si Instagram.
Distribuie:  

Realitatea.net

Din aceeasi categorie

Site-ul bzi.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Mica publicitate

© 2017 - BZI.ro - Toate drepturile rezervate
Page time :0.1419 (s) | 22 queries | Mysql time :0.025121 (s)