Probleme pentru Denis Alibec. Bogdan Andone a anunțat ce se întâmplă cu atacantul Astrei Giurgiu

Publicat: 19 iun. 2020
Atacantul Denis Alibec, de la Astra Giurgiu, este accidentat și ar putea lipsi la meciul cu Universitatea Craiova.

Denis Alibec, de la Astra Giurgiu, este accidentat și ar putea lipsi la meciul cu Universitatea Craiova. Atacantul giurgiuvenilor a acuzat probleme medicale și în perioada de pregătire pentru reluarea sezonului din Liga I

Denis Alibec este incert pentru meciul Astrei Giurgiu cu Universitatea Craiova, care va avea loc astăzi, de la ora 20:00.
Atacantul giurgiuvenilor a acuzat probleme medicale și în perioada de pregătire pentru reluarea sezonului din Liga I, dar și după meciul cu Gaz Metan Mediaș, scor 0-0, când a evoluat ceva mai mult de o repriză. În aceste condiții, Alibec ar putea lipsi din lotul Astrei care se va deplasa la Craiova, pentru meciul de mâine, din runda a patra a play-off-ului Ligii 1.

„Alibec trece printr-o perioadă dificilă. După amicalul cu Rapid s-a resimțit, 6 zile nu a făcut niciun antrenament. De abia a reușit să joace o repriză cu Gaz Metan, acum s-a resimțit din nou. Nu știu dacă va fi în lot pentru meciul de la Craiova.
Cu siguranță nu a fost jocul pe care ni l-am dorit cu Gaz Metan, am avut lipsă de agresivitate, nu am avut ritm de joc. Ținând cont că a fost primul joc după o pauză atât de lungă, să sperăm că a fost doar o întâmplare și la meciul următor va fi mult mai bine”, a declarat Bogdan Andone.

Denis Alibec a suferit o accidentare și la începutul sezonului

În luna august, la scurt timp după începerea sezonului din Liga 1, Alibec a fost supus unei artroscopii la meniscul genunchiului stâng, după accidentarea suferită în meciul de la Mediaș, din runda a cincea. Intervenția medicală, efectuată la Spitalul de Urgență Floreasca, a constat în curățarea meniscului și a decurs în condiții bune.
Atacantul revenea pe teren după o lună și jumătate și reușea să impresioneze în sezonul regulat. În actuala stagiune din Liga 1, Alibec a marcat 11 goluri.
Fostul atacant a explicat în această dimineață, la Digi Sport Matinal, punctual, motivele care l-au determinat să-și prelungească înțelegerea cu formația patronată de Ioan Niculae.
Andone a scos în evidență relația excelentă pe care o are cu Dani Coman, președintele clubului din Giurgiu.

Bogdan Andone: „Acesta e un aspect negativ”

„Avem o relație foarte bună cu Dani Coman, care ne susține, începem să scoatem rezultate cât mai bune și să ne apropiem de locurile 1-3, obiectivul nostru, chiar dacă nu avem voie să mergem în cupele europene. Acesta e un aspect negativ, participarea în cupele europene ar fi fost un mare ajutor pentru noi”, a declarat Bogdan Andone.

Fostul antrenor de la FCSB a explicat și ce l-a determinat să semneze prelungirea contractului.

„M-a convins să merg mai departe cu Astra faptul că pot avea continuitate, obiectivul de a ținti cât mai sus, dar și reconstrucția din vară și planul pentru sezonul viitor. Vom vedea ce se va întâmpla din vară, e timpul foarte scurt (n.r. – între finalul acestui sezon și startul noului campionat). Mă bucur că toți jucătorii din lot au contract și pentru sezonul viitor, poate voi schimba și sistemul, mie îmi place să joc ofensiv, în 4-3-3, sezonul acesta a trebuit să mă adaptez”, a mai spus Bogdan Andone.

Contractul inițial dintre Bogdan Andone și Astra urma să expire mâine, 16 iunie, dar cele două părți au ajuns la un acord:

„Am încheiat negocierile și Bogdan Andone va semna prelungirea. Atât el, cât și stafful său, vor semna pe încă un an cu Astra. Și cu Gabi Tamaș am ajuns la un acord pentru prelungirea contractului, tot pe încă un an”, a declarat Dani Coman.