Promisiune nerespectata

9 Octombrie 2007
1302 Vizualizari | 1 Comentarii
Ionut Popa
• Intr-un meci foarte tacticizat, in care s-au intalnit doua echipe bine asezate pe teren, fotbalistii ieseni nu au reusit sa isi tina promisiunea de a aduce macar un punct din deplasarea de la Urziceni • Desi Unirea Urziceni nu a facut un meci grozav, a reusit sa smulga o victorie muncita, printr-un gol marcat in ultimele minute ale partidei de fostul jucator iesean, Marius Onofras • Presedintele executiv al Politehnicii Iasi, Sorin Boca, s-a declarat multumit de jocul prestat de gruparea din dealul Copoului, insa este dezamagit de faptul ca Poli nu a reusit sa obtina macar o remiza in urma partidei de la Urziceni • Ionut Popa, antrenorul Politehnicii Iasi, a sustinut ca infrangerea echipei sale de la Urziceni a fost nedreapta si spera ca nesansa si ghinionul Politehnicii sa fie razbunate in meciul de pe teren propriu cu Rapid Bucuresti

Duminica dupa-amiaza, Politehnica Iasi a suferit o noua infrangere in etapa a X-a a Ligii I de fotbal in deplasarea de la Urziceni, si in continuare, nu reuseste sa obtina nici macar un punct din meciurile disputate in deplasare. Intr-un meci foarte tacticizat, in care s-au intalnit doua echipe bine asezate pe teren, fotbalistii ieseni nu au reusit sa isi tina promisiunea de a aduce macar un punct din deplasarea de la Urziceni. Desi Unirea Urziceni nu a facut un meci grozav, a reusit sa smulga o victorie muncita, printr-un gol marcat in ultimele minute ale partidei de fostul jucator iesean, Marius Onofras. Gruparea ieseana continua evolutiile bune din deplasare, insa nu reuseste sa aduca puncte si primeste gol in ultimele trei minute ale partidei, ca in meciurile cu Steaua si Ceahlaul Piatra Neamt. Desi meciul parea ca se indreapta spre o remiza alba, dupa un joc lipsit de spectacol, presiunea gazdelor din ultimele minute si neatentia fundasilor ieseni a facut ca tabela de marcaj sa arate la finalul meciului un neverosimil 1-0 pentru Unirea Urziceni. Cu un Balba total neinspirat, cu un Lucian Munteanu care dezamageste in continuare si cu un Buta inexistent pe teren, Politehnica Iasi nu a reusit sa obtina primul punct in deplasare din acest tur de campionat.

Suparat pe rezultat

Presedintele executiv al Politehnicii Iasi, Sorin Boca, s-a declarat multumit de jocul prestat de gruparea din dealul Copoului, insa este dezamagit de faptul ca Poli nu a reusit sa obtina macar o remiza in urma partidei de la Urziceni. "Am jucat bine, jucatorii au fost foarte determinati sa obtina un rezultat bun, insa ghinionul ne urmareste din nou. E oarecum frustrant sa joci circa 87 de minute mai bine decat adversarul tau direct si in ultimele 3 minute ale partidei sa primesti un gol care a venit oarecum impotriva cursului jocului. Urziceniul nu a fost cu nimic mai presus de noi si cred ca meritam sa obtinem macar un punct la finele partidei. Dar fotbalul e uneori nedrept", a declarat Sorin Boca, presedintele executiv al Politehnicii Iasi. Desi formatia ieseana a venit la Urziceni sa castige, ghinionul si nesansa au facut ca Poli sa plece fara nici un punct la Iasi. Desi in acest tur de campionat gruparea din dealul Copoului a facut meciuri foarte bune in deplasare, se pare ca nesansa si ghinionul fac ca echipa sa primeasca gol numai in minutul 87. Desi fotbalistii ieseni au jucat bine, au alergat, totusi ar trebui acordata mai multa atentie in compartimentul defensiv. Astfel, saptamana ce urmeaza se dovedeste a fi una foarte importanta pentru gruparea din dealul Copoului, care este obligata ca in meciul de pe teren propriu cu Rapid Bucuresti sa castige pentru a evita o sezon de iarna foarte tensionat.

Infranti pe nedrept

Ionut Popa, antrenorul Politehnicii Iasi, a sustinut ca infrangerea echipei sale de la Urziceni a fost nedreapta si spera ca nesansa si ghinionul Politehnicii sa fie razbunate in meciul de pe teren propriu cu Rapid Bucuresti. "Am ajuns intr-o situatie dificila, desi noi jucam fotbal. Sper sa adunam pana la sfarsitul turului 16-17 puncte care sa ne ridice in clasament. Etapa viitoare avem un meci foarte dificil cu Rapid, o echipa inca neinvinsa in acest sezon", a declarat Ionut Popa. Antrenorul gruparii din dealul Copoului a fost insa nemultumit de atitudinea suporterilor Unirii Urziceni, care la finalul partidei au aruncat dupa Popa cu o sticla de apa si arbitrul Craciunescu a fost cel care a cules sticla de pe teren. Popa spera ca observatorul partidei sa fi notat incidentul si federatia sa ia masurile care se cuvin. "Vreau sa atrag atentia asupra comportamentului suporterilor gazda care au aruncat dupa mine cu o sticla cu apa. Arbitrul a fost cel care a cules-o de pe teren. Sper ca observatorul sa fi notat acest lucru si ca federatia sa ia masurile care se cuvin", a mai spus Ionut Popa. De asemenea, Popa considera ca meciul a fost pierdut inca din prima repriza, cand Politehnica a avut trei ocazii mari de gol pe care nu le-a fructificat si ca in rest echipa a jucat bine, a pasat excelent, existand momente in joc cand adversarii nu au atins mingea cateva minute bune. "Consider ca meciul l-am pierdut in prima repriza, cand trebuia sa fie 3-0 pentru noi. Am avut bara lui Radu Ciobanu, ocaziile lui Sfarlea si ale lui Romulus Miclea. Au fost trei ocazii mari nefructificate si care au dus la acest deznodamant. De fapt, asa se intampla daca nu reusesti sa marchezi atunci cand ai ocazia. Ocaziile se razbuna si din situatia de a castiga meciul, ajungi sa pierzi meciul. Problema e ca noi ratam destul de mult in deplasare", a mai spus Ionut Popa.