Promovarea e departe!

29 Noiembrie 2010
1102 Vizualizari | 0 Comentarii
Poli nu a luat decat un punct din deplasare in acest tur
• Vointa Sibiu - ACSMU Politehnica Iasi 2-1 (1-1), in etapa 14 a Seriei a II-a din liga secunda la fotbal • Iesenii au fost condusi inca din startul meciului, dar au egalat in finalul primei reprize prin Siminic • Vointa a obtinut, insa, victoria in actul secund, dupa un penalty transformat de Beza, si sibienii au urcat pe primul loc in clasament • Poli a ajuns la 7 puncte de lider, la 5 de locul secund, ocupat de Petrolul, si are sanse tot mai mici sa promoveze in Liga I

Fotbalistii de la Asociatia Club Sportiv Municipal Universitar (ACSMU) Politehnica Iasi au mai facut un pas gresit in lupta pentru promovarea in Liga I. Iesenii au pierdut derby-ul cu Vointa Sibiu, scor 2-1, si au ajuns acum la 5 puncte de Petrolul Ploiesti, ocupantul ultimului loc promovabil in prima divizie. Desi au jucat mai bine ca in alte deplasari, baietii lui Adrian Falub au platit tribut unor gafe in defensiva si lipsei unui om veritabil de gol. Vointa Sibiu a inceput in forta jocul din etapa 14 a Seriei a II-a din liga secunda si au deschis scorul in minutul 14, prin Halmen, cel care avea sa fie omul meciului de pe Municipalul sibian. Halmen a finalizat cu un sut plasat pe lânga portar un atac prelungit al sibienilor. Oaspetii au egalat in minutul 40, cand fundasul stanga Siminic a inscris dintr-o lovitura libera, stabilind, astfel, scorul pauzei, 1-1.
Dupa pauza, iesenii au fost mai prezenti in jumatatea adversa, dar Drida, Kamara sau Palimaru nu au reusit sa treaca de defensiva sibiana si de portarul David. In replica, Halmen a iesit din nou la rampa în minutul 67, când a profitat de o iesire hazardata a portarului Anghelache si a scos un penalty, transformat cu siguranta de Eugen Beza. ACSMU Poli nu a mai avut replica, iar iesenii au inregistrat un nou esec in meciurile din deplasare, acolo de unde au adus un singur punct, de la Mioveni. In schimb, Vointa Sibiu a urcat in fotoliul de lider pentru prima data in istoria clubului. Sibiul este singura echipa din B2 care nu a pierdut in acest sezon. De remarcat si bilantul incredibil al sibienilor in acest sezon in ceea ce priveste linia defensiva. In cele 13 meciuri jucate, Vointa a primit numai patru goluri, avand una dintre cele mai bune aparari din lume. Pentru ACSMU Poli urmeaza ultimul meci al turului, acasa cu UT Arad, joc in care iesenii sunt condamnati sa invinga pentru a pastra contactul cu echipele din pluton. Gruparea lui Falub a ajuns la 7 puncte de liderul Vointa Sibiu, la 5 puncte de ocupantul locului secund, Petrolul Ploiesti. In plus, toate contracandidatele iesenilor la promovare sunt clasate mai bine decat Poli in clasamentul la zi: Mioveniul ocupa locul 3, cu 25 puncte, UTA e pe 4, cu 23 puncte, iar Bihorul pe 5, cu 22 puncte.

Reactii la finalul meciului

Dupa meci, presedintele ACSMU Politehnica Iasi, Grigore Sichitiu, a declarat ca formatia din Copou a facut o partida buna la Sibiu si regreta absenta unui varf care sa bage mingea in poarta. "Daca la Turda sau in alte deplasari am recunoscut ca am jucat slab, ca am meritat sa pierdem, de aceasta data o spun cu toata responsabilitatea ca meritam macar un punct. In fata unei echipe foarte organizate in defensiva, am reusit sa ne cream cateva ocazii de gol prin Drida, Kamara sau Palimaru, dar, din pacate, resimtim in continuare lipsa unui jucator determinant, care sa bage mingea in poarta. Ne-a batut o echipa care nu are veleitati pentru prima divizie si eu cred in continuare in promovare. Ne trebuie liniste ca sa ne putem organiza in aceasta pauza competitionala, dar pana atunci ne trebuie o victorie cu UTA si ramanem in plasa echipelor din fruntea clasamentului. Am spus inca din startul sezonului ca, daca la finalul turului vom fi la 4-5 puncte de locul 2, atunci avem sanse reale sa promovam", a declarat presedintele Grigore Sichitiu.
Interesant este ca, desi a facut deplasarea la Sibiu, mijlocasul central al Politehnicii, Claudiu Ionescu, nu a fost nici macar rezerva in meciul cu Vointa si va pleca in aceasta iarna din Copou.
De partea cealalta, patronul Vointei Sibiu, Ioan Hambasan, considera victoria echipei sale meritata. "A fost un meci destul de greu. Ne doream foarte mult aceasta victorie. Acum presiunea apasa si pe noi. E mult mai greu sa repetam performanta Victoriei Branesti. Cu echipele usoare am jucat mai slab. Cu echipele mai bune, Gaz Metan, Petrolul, Iasiul, UTA, Slatina, am jucat mai bine. Mentalitatea este de vina", a declarat Hambasan.
Etapa viitoare (ultima a turului), programata la sfarsitul acestei saptamani, ACSMU Poli Iasi va juca acasa cu UT Arad, intr-un joc vital pentru gruparea din Copou in lupta pentru promovare.

Vointa Sibiu: Lazar - Buican, Forika, Apostol, Grigore (cpt.) - Beza, Tatar, Burlacu, Hardau - Hallmen, Martinescu
Antrenor: Alexandru Pelici.
ACSMU Poli Iasi: Anghelache - Sandru, Panait, Vlaicu, Siminic - Drida, Panc, Cohn, A. Herghelegiu - Vassanogo, Tene
Antrenor: Adrian Falub.
Arbitri: Alexandru Tudor - Miclos Nagy, Radu Timar.

Etapa 15 (ultima a turului) - 4 decembrie: ACSMU Politehnica Iasi - UT Arad, Unirea Alba Iulia - FC Arges Pitesti, FC Silvania - Alro Slatina, CSM Râmnicu Vâlcea - Petrolul Ploiesti, FC Bihor - Gaz Metan CFR Craiova, Dacia Mioveni - Ariesul Turda, ACU Arad - Vointa Sibiu.

Page time :0.1332 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019254 (s)