Promovarea in primul esalon, ratata

8 Mai 2008
820 Vizualizari | 0 Comentarii
• Echipa de handbal masculin Politehnica Iasi a incheiat sezonul cu o noua infrangere, suferita in deplasare, in compania echipei CSM 2007 Focsani, cu scorul final de 26-24 (la pauza 11-15) • Politehnica a ocupat in final pozitia a treia din prima serie a ligii secunde de handbal masculin, ratand astfel promovarea

Ultima etapa a sezonului regulat de handbal a adus o noua infrangere pentru echipa masculina Politehnica Iasi. Meciul disputat ieri in deplasare, in compania echipei CSM 2007 Focsani nu a adus nimic nou pentru handbalistii ieseni, partida contand doar pentru palmaresul celor doua competitoare. Pe final, gazdele de la Focsani s-au desprins pe tabela de marcaj, castigand in cele din urma disputa cu handbalistii Politehnicii. Desi baietii antrenati de Costel Schender au avut o prima repriza in care le-a iesit totul, cea de-a doua parte a jocului cu CSM Focsani a insemnat un recul.

Dupa cum a afirmat antrenorul Costel Schender, jocul luase in prima parte o turnura favorabila iesenilor care au si condus la pauza, insa dupa expirarea timpului regulamentar, sportivii ieseni au trebuit sa se recunoasca invinsi, focsanenii invingand la doua goluri diferenta, meciul fiind transat abia spre final. "Am jucat mult mai bine decat am facut-o in meciul cu Galatiul. Am condus la pauza cu o diferenta de patru goluri, 15-11 si chiar in cea de-a doua repriza a meciului pana in minutul 54, cand dupa eliminarea unui jucator de-al nostru, echilibrul s-a rupt, iar cei de la Focsani au castigat in final cu scorul de 26 la 24. Noi ne-am comportat destul de bine in teren, insa momentul decisiv a fost acela din ultimele minute, cand s-a rupt echilibrul intre echipe, ducandu-ne astfel in imposibilitatea de a termina victoriosi, desi am sperat acest lucru", a precizat Costel Schender, antrenorul echipei masculine de handbal Politehnica Iasi. La finalul sezonului, linia de clasament a Politehnicii este una pozitiva, din cele 24 runde scurse la finalul sezonului, echipa a invins in 15 meciuri, a terminat doua la egalitate, iar in sapte partide handbalistii au parasit terenul invinsi. Insa cele 32 de puncte obtinute au facut ca echipa sa termine in final pe cea de-a treia treapta a podiumului, dupa Universitatea Galati, castigatoarea seriei si CSM 2007 Focsani, adversara din ultimul meci a iesenilor, care s-a clasat pe pozitia secunda.