Pugilistele iesene si-au depasit conditia

26 Iulie 2004
681 Vizualizari | 0 Comentarii
•Pugilistele de la CFR Iasi au cucerit trei medalii la Campionatele Nationale de Box, desfasurate la Bucuresti

Sportivele de la clubul CFR Iasi au participat in perioada 20-24 iulie la Campionatele Nationale de Box feminin, desfasurate la Bucuresti, in parcul sportiv Dinamo. Delegatia ieseana a cucerit trei medalii, dintre care una de aur la junioare, prin Laura Nastasachi, care afost prima la categoria 86 de kilograme. La senioare, Simona Popescu a fost medaliata cu bronz la categoria 50 de kilograme, iar la categoria 60 de kilograme Alina Toma s-a clasat tot pe treapta a treia a podiumului. Numarul mai mic de medalii, comparativ cu anii precedenti, se datoreaza si tragerii la sorti, care a fost nefavorabila iesencelor. Astfel, dintre cele opt sportive care au participat la Campionatele Nationale, sase au cazut cu capii de serie, fapt care le-a ingreunat cu mult misiunea. "Am avut la dispozitie un lot mai compact, dar mai valoros decat in ceilalti ani. Daca tinem cont si de faptul ca fetele au avut de infruntat inca din primele faze favoritele la titlul national, eu zic ca bilantul medaliilor este pozitiv", a declarat profesorul Nicolae Branzei, antrenorul pugilistelor iesene. Urmatoarea competitie majora la care va lua parte clubul de box CFR sunt finalele Campionatului National de Box pentru copii, care se vor desfasura in perioada 3 - 8 august, la Ploiesti.