Punct de aur pentru Steaua la Florenta

1 Octombrie 2008
1046 Vizualizari | 1 Comentarii
Radoi si Mutu
• AC Fiorentina- Steaua Bucuresti 0-0, intr-un meci contand pentru cea de-a doua etapa a Ligii Campionilor • Dupa rezultatul inregistrat pe stadionul din Florenta, Steaua obtine primul punct in actuala editie a Ligii Campionilor • Urmatorul joc va avea loc peste doua saptamani, cand Steaua va intalni pe stadionul Ghencea formatia Olympique Lyon

Egal de aur pentru trupa lui Marius Lacatus, in cea de-a doua partida din grupele Ligii Campionilor. Dupa remiza de aseara, Steaua poate spera in continuare la o calificare intr-o cupa europeana la primavara. Partida de pe stadionul Artemio Franchi, dintre Fiorentina si Steaua, a pus in fata doua echipe cu stiluri de joc asemanatoare, doua echipe cu sange latin, care sperau sa incline balanta una in favoarea celeilalte. Steaua a inceput jocul apasata de miza, avand in spate si infrangerea din prima etapa, cea cu Bayern Munchen (scor 0-1). De cealalta parte, italienii care au incheiat la egalitate (scor 2-2) meciul de acum doua saptamani, cu Lyon, porneau cu un usor avantaj. Primele zece minute au adus si marile ocazii ale startului partidei, pe rand atat Fiorentina, cat si Steaua fiind foarte aproape de deschiderea scorului. Prima repriza a fost un joc de care pe care, ambele echipe jucandu-se cu ocaziile. Totusi, Steaua a fost cea care si-a contabilizat marile ocazii. Prima data Semedo, scapat singur cu Frey, dupa ce a fost lansat de Ghionea, nu a reusit sa introduca balonul in plasa, iar a doua oara acelasi Semedo a fost la baza unei mari ocazii, cand a centrat perfect in careul italienilor, dar atat Bogdan Stancu, cat si Banel Nicolita nu au putut concretiza situatia creata. Finalul primei reprize nu a mai adus nimic notabil pe tabela de marcaj, astfel incat cele doua echipe au intrat la cabine la egalitate, scor 0-0. Cea de-a doua repriza a inceput in aceeasi nota, cu ambele echipe cautand sa sparga mijlocul adversarei. Prima mare ocazie a partidei a apartinut italienilor prin starul nationalei Romaniei, Adrian Mutu. Acesta a sutat periculos din lovitura libera, mingea trecand razant cu bara portii aparate de Zapata.

Aproape de fericire

Cu zece minute inainte de finalul partidei, Steaua putea fi foarte aproape de a deschide scorul, dupa ce atat Semedo, cat si Szekely au fost la cativa centimetri de fericire, dar ghinionul a facut ca mingea sa nu intre in plasa. Fluierul de final al arbitrului a insemnat primul punct contabilizat de jucatorii stelistii in Liga. La final, antrenorul trupei din Ghencea a sustinut ca echipa pe care o antreneaza merita victoria, dupa numarul ocaziilor avute. "Cred ca meritam mai mult astazi (ieri-n.r.). A fost un joc greu, dar cred ca dupa numarul ocaziilor pe care le-am avut, meritam sa castigam. Din pacate, nu s-a concretizat acest lucru. Este totusi un rezultat bun, care da sperante pentru viitor, dar care si obliga la rezultate. Plec de la Florenta cu regretul ca nu am reusit mai mult, ma doare ca nu am invins pentru ca meritam", a spus la finalul partidei Marius Lacatus. Pe de alta parte, atacantul Fiorentinei, Adrian Mutu, a sustinut ca a fost un meci echilibrat, astfel incat rezultatul inregistrat pe tabela a fost unul echitabil. "A fost un meci echilibrat, rezultatul este unul echitabil. Nu sunt suparat pentru ceea ce s-a intamplat, dar se putea si mai bine. Din pacate pentru noi, nu a iesit asa de bine", a spus Adrian Mutu la finalul partidei. Antrenorul formatiei italiene AC Fiorentina, Cesare Prandeli, a trimis in teren un unsprezece format din: Frey - Vargas, Dainelli, Gamberini, Jorgensen (`46-Zauri) -Montolivo (`81-Pazzini), Felipo Melo, Almiron (`75- Kuzmanovici), Mutu - Gilardino, Santana. De cealalta parte, Marius Lacatus a alcatuit echipa de start din jucatorii: Zapata - Ogararu, Goian, Ghionea, P. Marin - Nicolita, Lovin, Dayro Moreno (`85-Tiago Gomes), Radoi - Semedo (`90- Kapetanos), B. Stancu (`77- Szekely). Urmatorul joc pe care Steaua il va disputa va fi cel de pe teren propriu in compania francezilor de la Olympique Lyon.