Pustii Argesului au crucificat Politehnica

25 Octombrie 2008
936 Vizualizari | 0 Comentarii
Ionut Popa
• FC Arges - Poli Iasi 3-0 (1-0), in etapa a XII-a a Ligii I de fotbal • Neplatiti de doua luni de zile, fara prime de joc, fotbalistii ieseni au fost invinsi fara drept de apel de o echipa tanara si ambitioasa a Argesului • La finalul partidei a izbucnit un conflict dur intre patronul Cornel Penescu si antrenorul Ionut Popa

Parasiti de actionari, fara bani de doua luni de zile, fotbalistii Politehnicii nu au reusit sa continue seria meciurilor fara infrangere si au fost executati de FC Arges cu scorul de 3-0, intr-o partida contand pentru etapa a XII-a. Chiar daca si-au creat cateva ocazii bune de a marca si au fost dezavantajati de arbitru in cateva randuri (fara decizii capitale insa), iesenii nu puteau obtine mai mult in fata unei echipe tinere si ambitioase.

Kamara, Doman si Iordache au crucificat Politehnica, la capatul unui joc care s-a disputat ieri seara, in Trivale. Pitestenii si-au respectat statutul de gazda si au inceput partida in forta, punand in pericol inca din primul minut poarta lui Plesca. De cealalta parte, iesenii, fara turnul de control, Bogdan Onut, au intrat foarte greu in joc facand fata cu dificultate presiunii gazdelor. Argesenii n-au stat mult pe ganduri si au deschis scorul prin Kamara, in minutul 12, acesta beneficiind de o pasa excelenta de la Tames, veteranul pitestenilor, care a depasit intreaga linie de fundasi a oaspetilor, adormita la aceasta faza. Gazdele au controlat jocul autoritar, Dulcea, Kamara si Tames facand legea in jumatatea adversa, insa acestia n-au mai reusit sa inscrie, suturile lor ocolind spatiul portii lui Plesca in momentele in care portarul moldovenilor nu reusea sa intervina. Prima ocazie a celor de la Poli a venit abia in minutul 24, cand o minge miscata de Bratu din lovitura libera, pentru sutul in forta al lui Munteanu, a fost respinsa cu mare efort de Bosneag. Imediat au trecut si pitestenii pe langa gol, doi jucatori ai lui FC Arges scapand singuri cu Plesca, insa Mircea Stan l-a luat pur si simplu la tinta pe portarul advers. Scorul putea fi majorat cu 2 minute inainte de pauza, cand o centrare lunga spre Dulcea a fost reluata gresit de atacantul gazdelor, insa mingea s-a lovit totusi de bara din stanga lui Plesca, acesta fiind iesit sa blocheze centrarea, insa a fost incomodat in interventia sa de luftul argeseanului. Partida s-a echilibrat in a doua sa jumatate, insa mai periculosi s-au mentinut pitestenii care, la adapostul avantajului minim de pe tabela, si-au permis sa se retraga in aparare, pentru a exploda pe contraatac prin Adrian Iordache intrat in teren in locul lui Dulcea. In minutul 61, Tanasa a scapat singur spre poarta adversa, putin lateral stanga, dar a sutat prost cu piciorul stang pe langa poarta lui Bosneag. Aceasta avea sa fie cea mai mare ocazie a iesenilor in meciul de la Pitesti. Daca Ciprian Tanasa ar fi inscris la aceasta faza, poate altfel s-ar fi scris soarta jocului. Pana la urma, partida a fost decisa de reusita superba a lui Doman din minutul 84, in urma unei faze prelungite de atac a gazdelor. Iordache a primit in marginea careului, in pozitie centrala, n-a reusit sa treaca de un adversar, dar l-a gasit in dreapta singur pe Doman, care a sutat superb cu dreptul la vinclu fara sanse pentru Plesca.

Scandal Penescu - Popa

La ultima faza a meciului, Adrian Iordache a insistat sa-si treaca numele pe lista marcatorilor, invingandu-l pe Plesca in urma unei faze personale pe contraatac, sutand cu stangul la coltul lung pentru 3-0, cea mai categorica victorie a pitestenilor din acest sezon. Ionut Popa a inceput jocul de la Pitesti cu urmatorul unsprezece: Plesca - Buta, Adrian Ilie, Lucian Munteanu, Pecnik - Milea (`67 Sfarlea), Gavatorta - Cristian Bratu (`75 Montiel), Bernsjak (`52 Bilba), Nuno Viveiros, Ciprian Tanasa. La finalul jocului a izbucnit un conflict dur intre patronul pitestenilor, Cornel Penescu, si antrenorul Ionut Popa. Primul a incercat sa sugereze ca Poli ar fi trebuit sa-i dea meciul in urma cu doi ani (iesenii au castigat atunci cu scorul de 2-0), cand la Pitesti era antrenor Dorinel Munteanu. "Ma bucur ca l-am batut pe Popa pentru ca, in urma cu doi ani, l-a pacalit pe Dorinel. Asa de sigur era saracul ca meciul cu Poli este castigat, dar pana la urma, domnul Popa a fost mai smecher. Cand dadea Poli gol se facea ca sufera si mi-a zis ca acesta e fotbalul", s-a plans Penescu. Ionut Popa a intervenit imediat si Penescu a dat inapoi, refuzand sa spuna daca a dat bani iesenilor pentru a castiga meciul din 2006 (de fapt acesta ar fi fost un denunt in direct). "Domnul Penescu sa spuna clar daca are ceva de spus. Eu nu am vorbit in viata mea cu el. Cred ca are ceva cu Dorinel Munteanu, dar sa nu ne amestece pe noi in razboiul lui. Federatia ar trebui sa intervina si daca domnul Penescu nu are probe pentru tot ce a spus, ar trebui ca FC Arges sa fie retrogradata", a declarat Popa. Dincolo de acest razboi, inainte de etapa viitoare (vineri, ora 19.00, acasa cu Pandurii Targu Jiu), actionarii de la Poli trebuie sa rezolve problemele financiare ale clubului, pentru ca altfel nu ar mai trebui sa mire pe nimeni daca la Iasi nu va mai fi fotbal de prima liga.

Page time :0.1568 (s) | 22 queries | Mysql time :0.042598 (s)