Pustii lui Arsenal au rezistat in fata Barcelonei

1 Aprilie 2010
744 Vizualizari | 0 Comentarii
Meci fabulos in Liga Campionilor. Arsenal Londra si FC Barcelona au terminat la egalitate, scor 2-2 (0-0), o partida de vis. Cel mai asteptat meci din faza sferturilor de finala a avut o desfasurare pe care putini au prevazut-o. Catalanii s-au napustit asupra careului lui Manuel Almunia inca din primele secunde ale confruntarii, insa jucatorii lui Guardiola au ratat din toate pozitiile. Almunia si-a salvat echipa de la un adevarat dezastru, intervenind miraculos in primul sfert de ora in fata lui Ibrahimovici, Messi si Xavi. Chiar daca a mai echilibrat jocul, Arsenal nu a putut face nimic pentru a pune probleme la poarta lui Valdes, raportul posesiei fiind de 70-30 in favoarea catalanilor, dupa 30 de minute de joc. Eroul lui Arsenal din prima repriza, Manuel Almunia, a calcat stramb in startul partii secunde, cand a iesit imprudent din poarta si i-a permis lui Ibrahimovici sa-l lobeze pentru 0-1. Catalanii au continuat sa joace ofensiv si dupa deschiderea scorului, iar ocaziile la poarta lui Almunia au curs lant. Cel care a majorat diferenta a fost acelasi Ibrahimovici, in minutul 59, printr-un sut violent sub bara. In lipsa de idei pe faza ofensiva, Arsene Wenger l-a aruncat in lupta pe Theo Walcott, iar introducerea sa a schimbat fata jocului. Mijlocasul englez a reusit sa reduca din diferenta in minutul 70, printr-un sut plasat, iar apoi tunarii au prins curaj si au reusit o egalare nesperata in minutul 77. Arbitrul Massimo Bussaca a acordat lovitura de la 11 metri si cartonas rosu pentru Carles Puyol in minutul 85 al meciului, iar Fabregas a executat cu sete. O sete atat de mare, incat mijlocasul spaniol s-a accidentat si a fost nevoit sa joace intr-un picior in finalul meciului. Arsenal – Barcelona s-a terminat 2-2, la finalul unui meci de poveste, care ne-a oferit un raspuns pe masura la intrebarea "De ce iubim fotbalul?". Tot aseara, Internazionale Milano a luat o optiune serioasa pentru calificarea in semifinale, dupa ce a trecut pe teren propriu de formatia rusa CSKA Moscova, scor 1-0. Dupa o prima repriza modesta, Interul lui Mourinho a jucat mai bine la reluare si Diego Milito a inscris golul victoriei, in minutul 66, dupa o pasa a lui Sneijder. Marti, Bayern Munchen a invins Manchester United cu 2-1, in timp ce Lyon a trecut de Bordeaux, cu 3-1. Meciurile retur sunt programate peste o saptamana.

Page time :0.1256 (s) | 23 queries | Mysql time :0.016071 (s)