Rapid Dumesti a castigat Cupa Romaniei

30 Iunie 2010
1041 Vizualizari | 0 Comentarii
Echipa de fotbal Rapid Dumesti domina fotbalul din judetul Iasi. Echipa pregatita de Adrian Cotan a castigat Cupa Romaniei etapa judeteana, sezonul 2010-2011, dupa ce a invins pe Stiinta Miroslava intr-o finala spectaculoasa. Dupa 90 de minute de fotbal frumos, in care cele doua echipe au oferit un spectacol agreabil cu multe ocazii, scorul era egal 1-1. Egalitatea si echilibrul pe teren s-a mentinut si in prelungiri, numai ca ambele echipe au mai marcat cate o data, iar la finalul prelungirilor, scorul era egal 2-2. Dumestenii s-au impus la penaltiuri cu scorul de 6-4, astfel Rapidul reuseste pentru a doua oara consecutiv eventul (echipa sustinuta de primarul Mihai Sabaiduc a castigat si campionatul Ligii a IV-a). In urmatoarea runda, Rapid Dumesti, care a ratat la mustata promovarea, va intalni o echipa din Liga a III-a. Intre timp, in Liga a V-a, trei echipe au luptat pentru promovarea in esalonul 4 fotbalistic. Comuna Valea Lupului, Magna Holboca si Tin Sport Pascani, echipe clasate pe locul secund in cele trei serii, au disputat un baraj de promovare, in care au jucat fiecare cu fiecare si pe baza acestor rezultate a fost intocmit un clasament. La turneul de baraj au fost inregistrate rezultatele: Com Val. V. Lupului - AS Magna Holboca 0-4; Tin. Sport Pascani - Com-Val. V. Lupului 4-5; AS Magna Holboca - Tin. Sport Pascani 2-2. Dupa aceste rezultate, Magna Holboca este formatia care a promovat in Liga IV.