19 Septembrie 2008
757 Vizualizari | 0 Comentarii
Rapid un Trabant in patria Mercedes urilor
• Wolfsburg - Rapid Bucuresti 1-0 (1-0), la finalul unui meci in care giulestenii au fost net depasiti de germani

Rapid a debutat cu stangul in mansa intai a primului tur al Cupei UEFA, pierzand in deplasare la Wolfsburg, singurul gol al intalnirii fiind inscris de Grafite in ultimul minut al primei reprize. Nemtii au condus insa meciul de la un capat la celalalt, rapidistii avand o singura ocazie pe toata durata partidei. Pardo s-a achitat excelent de sarcina de inlocuitor al lui Coman, surprinzandu-si chiar si colegii prin interventiile excelente la suturile si ocaziile in valuri ale nemtilor. Daca Pardo n-a avut nici un moment de odihna pe parcursul primei parti, Benaglio s-a plictisit enorm in cealalta poarta, fiind intrebuintat serios doar la sutul periculos al lui Herea din minutul 25, mingea trecand foarte aproape de bara din stanga. Ultima faza a primei reprize a adus si deschiderea scorului, Pardo neputand fi invins de nemti decat din penalty. Cesinha a avut o interventie neregulamentara din spate in careu asupra unui adversar si arbitrul italian a indicat punctul cu var, de unde Grafite nu avea cum sa rateze. In repriza secunda, nemtii au schimbat putin tactica, retragandu-se usor, dar au pastrat un pressing ucigator la mijlocul terenului, stopand cu succes tentativele de atac ale Rapidului, scrie site-ul www.onlinesport.ro.

Misimovic a avut ocazia de a majora diferenta in minutul 59, dupa o cursa incredibila a lui Riether, insa sutul decarului german a trecut peste poarta lui Pardo, care a mai avut cateva interventii salvatoare si in aceasta parte a doua. Cu toate ca Wolfsburg a cedat teren spre finalul meciului, Rapidul n-a reusit sa-si creeze nici macar o singura ocazie la poarta adversa, nemtii inchizand foarte bine jocul la centrul terenului. Mai mult, puteau sa mai inscrie in minutul 72 prin Dejko, acesta primind de la Gentner, insa pasa a fost putin in spate si neamtul a ratat sutul din marginea careului mic. Finalul partidei a prins Rapidul lui Peseiro in propriul careu, partida terminandu-se asa cum incepuse, cu pressingul taios al germanilor, insa fenomenalul Pardo a reusit sa inchida poarta, dand sperante Rapidului in meciul retur de la Bucuresti.

Page time :0.1408 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018821 (s)