Rapidul a facut instructie cu jucatorii lui Popa

10 Aprilie 2008
1264 Vizualizari | 1 Comentarii
Cristian Branet
• Rapid Bucuresti - Politehnica Iasi 3-0 (1-0), in etapa cu numarul 28 a Ligii I de fotbal • Gazdele nu au avut prea multe ocazii de a inscrie, dar au inscris exact cand a trebuit, fara sa forteze • Golurile Rapidului au fost marcate de Nicolae Grigore, de ieseanul Daniel Pancu si de Mugurel Buga • Dupa acest esec si dupa ce si Pandurii Targu Jiu au castigat la Dinamo, Poli ocupa locul 12 in clasamentul la zi • Etapa viitoare, duminica, 13 aprilie, in Copou va urca UT Arad

Intr-o atmosfera ciudata, fara spectatori si fara cei doi antrenori principali, Poli nu a reusit sa mai produca o surpriza in Liga I si a pierdut cu scorul de 3-0 (1-0) in deplasarea de la Rapid Bucuresti. Iesenii au facut un joc bun de posesie, dar au ramas din nou corigenti la actiunile de poarta, iar cand au reusit sa se apropie de buturile lui Dani Coman au dovedit carente reale la finalizare. Gruparea din Copou a abordat jocul din Giulesti fara 4 titulari incontestabili, Onut, Pecnik - accidentati si Bilba cu Munteanu - suspendati. Situatia a fost cu atat mai grava cu cat dintre cele 4 absente, 3 au fost inregistrate in linia de fund, astfel ca Popa a inceput partida din capitala cu o linie de fund improvizata. Pe dreapta a jucat tot Homei, dar in centru iesenii au mizat pe un cuplu Ilie-Kalai, care au mai jucat impreuna doar la Jiul Petrosani, in timp ce in banda stanga a fost titularizat argentinianul Gustavo Paruolo. Mai mult decat atat, in minutul 28, Bersnjak, un alt titular de drept in Copou, s-a accidentat si a fost inlocuit cu Buta. Chiar si asa, oaspetii au inceput curajos meciul din Giulesti, facand un pressing avansat in jumatatea de teren adversa. In prima repriza, rapidistii au avut doar doua ocazii, prima fiind ratata de Daniel Pancu, fost jucator al Politehnicii Iasi, care in minutul 20 a sutat alaturi de la 7-8 metri, dupa o pirueta de generic in careul iesenilor. Doar 11 minute mai tarziu, Emil Dica a trimis o pasa perfecta pentru Nicolae Grigore, in marginea careului oaspetilor, Branet a iesit in intampinare, dar a fost executat cu un lob perfect al giulesteanului. Condusa cu scorul de 1-0, Poli a iesit la atac, in timp ce gazdele, care nici aseara nu au facut un meci mare, s-au retras in defensiva preferand sa joace mai mult pe contraatac. In prima repriza insa, iesenii nu au reusit sa puna prea mult in pericol poarta adversa. Desi au combinat frumos in multe momente, au pus mingea jos si chiar au dominat mijlocul terenului, jucatorii lui Popa nu au reusit sa-si creeze ocazii importante de gol.

Trei infrangeri consecutive

Practic, singurul jucator al oaspetilor care a mai pus in pericol poarta lui Dani Coman a fost Andrei Cristea, care a luptat in permanenta cu fundasii Rapidului, dar care nu a avut mingi utile in careul lui Coman. In aceste conditii, in primul act, doar Cristea si Sfarlea au incercat vigilenta portarului Rapidului, dar fara a pune in pericol serios buturile adverse. Dupa pauza, iesenii au intrat mai decisi in teren si in minutul 49, Sfarlea a irosit o lovitura libera din pozitie lateral dreapta, mingea trecand mult pe langa poarta Rapidului. In minutul 61 insa, toate sperantele jucatorilor lui Popa s-au naruit cand Daniel Pancu, fostul jucator al Politehnicii, a primit o minge la limita offside-ului, a facut ce a vrut cu defensiva ieseana si a inscris cu un sut plasat din interiorul careului. La 2-0, zarurile erau deja aruncate, chiar daca formatia din Copou a incercat macar sa reduca din diferenta. Sutul lui Buta, blocat in ultima clipa, capul lui Cristea, scos in corner de Dani Coman sau sutul din intoarcere al lui Clement Palimaru nu au mai putut schimba insa schimba cifra 0 de pe tabela de marcaj din dreptul Politehnicii. In schimb, pe contraatac si din nou de la limita offside-ului, Buga a primit o pasa foarte buna de la Boya si l-a invins fara probleme pe Cristian Branet. Astfel, Poli a pierdut al treilea meci consecutiv, a ramas cu 30 de puncte si dupa ce Pandurii Targu Jiu au invins la Dinamo, iesenii au coborat pe locul 12 in clasamentul la zi al Ligii I. Totusi, cel putin pana astazi, diferenta fata de primul loc retrogradabil, ocupat de Ceahlaul Piatra Neamt, a ramas de doar 4 puncte si daca Farul invinge pe UT Arad (meciul se joaca astazi, de la ora 16.00, la Arad), diferenta fata de prima pozitie retrogradabila se reduce la doar doua puncte. Etapa viitoare, duminica, 13 aprilie, in Copou va urca UT Arad, intr-o partida pe viata si pe moarte.