Rapidul a facut spectacol cu pustii de la Inter

28 Septembrie 2009
597 Vizualizari | 0 Comentarii
Mugurel Buga
In ultimul meci al etapei, Rapidul a obtinut o victorie concludenta, impunandu-se pe teren propriu in fata nou-promovatei International Curtea de Arges, cu 4-0 (2-0). Golurile invingatorilor au fost marcate de Ovidiu Herea (12), Mugurel Buga (44, 63) si Alexandru Ionita (56). Echilibrul meciului s-a rupt in minutul 27 cand jucatorul echipei oaspete Viera Diarrassouba a primit al doilea cartonas galben fiind eliminat de pe teren. Conform Onlinesport, giulestenii au inceput mai bine jocul si in minutul 12 Herea a reluat din fata portii reusind deschiderea scorului, profitand de lejeritatea marcajului facut de fundasii adversi. Replica argesenilor a venit in minutul 21 cand, la o grava eroare defensiva a brazilianului Helder, jucatorul Menassel l-a pus la incercare pe goalkeeper-ul Marinescu, sutand la coltul scurt din interiorul careului. Gazdele au revenit in atac si Mardare a sutat putin pe langa poarta (24) dupa o actiune prelungita de atac. Trei minute mai tarziu oaspetii au ramas in inferioritate numerica, dupa ce Viera a vazut al doilea galben la doar opt minute dupa ce il primise pe primul. Echilibrul s-a rupt din acel moment si pe teren Rapid si-a impus jocul, oferind alte trei goluri celor aproximativ 7000 de suporteri adunati in tribunele arenei de langa Podul Grant. Cu un minut inaintea pauzei Herea a patruns pe stanga, a depasit in dribling un adversar si a centrat ideal pentru reluarea cu capul a lui Buga, atacantul rapidist finalizand de pe linia careului de sase metri. Alte doua ocazii au aparut in contul gazdelor dupa pauza, Spadacia (51) si Ionita (52) nereusind sa gaseasca spatiul portii din interiorul careului. Tanarul Ionita s-a revansat in minutul 56, cand a ridicat in picioare spectatorii cu un sut la coltul scurt, dupa ce a recuperat o minge in marginea careului advers si a scos din joc doi fundasi argeseni. Buga a inchis tabela in minutul 63 dupa ce a plecat la limita din spatele fundasilor argeseni. Preluare scurta in margine careului si sut din alergare peste un Popa fara replica. 4-0 pentru Rapid dupa un meci controlat de la un capat la altul de giulesteni si formatia lui Hizo urca pe podiumul Ligii 1. In prelungirile partidei cu International Curtea de Arges, nocturna stadionului din Giulesti s-a oprit, insa generatorul de rezerva si-a facut imediat treaba si meciul s-a putut incheia in conditii normale dupa cateva momente de panica. In urma cu cativa ani, Rapid a pierdut la masa verde meciul cu Paris Saint Germain dupa ce nocturna s-a stins din cauza unei pene de curent.

Page time :0.1315 (s) | 22 queries | Mysql time :0.012652 (s)