Rapidul ingroapa Alba Iulia

15 Martie 2010
590 Vizualizari | 0 Comentarii
Alex Ionita
Rapid a obtinut o victorie importanta in deplasare cu Unirea Alba Iulia, un adversar care nu parea sa aiba pretentii, dar care a dominat teritorial si la posesie partida. Singurul gol al meciului a fost marcat de Ionita in minutul 3, o bijuterie de gol a atacantului rapidist. Partida Unirii Alba Iulia cu Rapid a inceput practic de la 0-1, Alexandru Ionita marcand in minutul 3 un gol absolut fabulos cu un sut de la aproape 40 de metri, Cernea fiind surprins iesit mult dintre buturi. Desi parea ca meciul va fi dominat autoritar de giulesteni, ardelenii s-au remontat destul de repede si au inceput sa-si impuna jocul in zona mediana, in timp ce Florin Dan si Cristea au presat in careul Unirii, insa actiunile de atac reusite au fost scazute la numar. Finalul primei reprize i-a gasit pe rapidisti in transee in propriul careu, doar fluierul lui Cristi Balaj scapand Rapidul de emotii. Conform Onlinesport, la reluare, jocul a devenit mai dur, iar in minutul 50 si-a facut aparitia pe gazon si salvarea dupa ce Ricardo Fernandes a iesit destul de sifonat dintr-un duel aerian cu Jovanovic. Incidentul a amplificat tensiunea din teren,iar iesirea lui Fernandes cu fata plina de sange din teren n-a ramas fara repercusiuni. Cristi Balaj a reusit cu greu sa tina cartonasele in buzunar, desi faulturile ce au urmat au fost dure. Cu 20 de minute inainte de final si atacantul gazdelor, Calin Cristea, a facut o vizita la salvare, acesta fiind faultat tare de Helder. Alba Iulia a mai avut cateva ocazii de egalare pe final de meci, prin Ionut Balan si Vitinha, dar Bornescu s-a aratat de neinvins.

Page time :0.1299 (s) | 22 queries | Mysql time :0.014973 (s)