Rapidul, tinut in sah la Galati

26 Aprilie 2010
698 Vizualizari | 0 Comentarii
Dorinel Munteanu
Otelul Galati a terminat la egalitate, scor 0-0, partida de pe teren propriu cu FC Rapid. Meciul a fost unul antrenant, cu multe faze de poarta si ocazii, printre care si o bara a lui Viglianti in repriza secunda. Cojoc a fost eliminat de la Otelul in minutul 55. Cu aceeasi echipa ca in victoria extraordinara cu Steaua din etapa trecuta, Rapidul a inceput la fel de hotarata si meciul de la Galati, in cautarea punctelor care sa o duca pe un loc de cupa europeana. Insa avantul giulestenilor s-a stins rapid, meciul intrand intr-o perioada prelungita de acalmie, cele doua formatii preferand sa se apere cat mai exact si sa nu lase spatii pentru atac. Abia dupa un sfert de ora de joc inchis a aparut primul sut pe spatiul portii, Spadacio trimitand insa previzibil in bratele lui Grahovac. De cealalta parte, primul sut pe poarta rapidista a venit abia in minutul 24, cand Viglianti a tras dezamagitor de la mare distanta. Chiar daca rapidistii au atacat mai mult si au avut o posesie mai buna, Ionita, cel mai activ jucator din atacul oaspetilor, nu i-a dat prea multe emotii lui Grahovac. Portarul care a avut insa mari emotii a fost Bornescu, in minutul 34. Pena a pasat cu bolta pentru Antal, acesta a ramas singur cu Bornescu, insa in loc sa incerce o scarita sau un dribling, a trimis chiar pe directia portarului cazut la pamant, Bornescu respingand cu piciorul. Cu 5 minute inainte de pauza, Otelul a trecut din nou pe langa deschiderea scorului. Viglianti l-a vazut pe Bornescu iesit bine din poarta si a icnercat o bolta de la peste 40 de metri, insa portarul Rapidului s-a retras la timp si a scos in ultimul moment mingea de pe cadrul portii. Repriza secunda a debutat cu o noua ratare imensa a gazdelor. Acelasi Viglianti s-a aflat la finalizare, mingea reluata de el din cativa metri lovindu-se de transversala, pentru a cadea apoi in fata portii de unde fundasii rapidisti au respins. Dupa cateva minute, insa, jocul bun al galatenilor a avut de suferit, Cojoc fiind eliminat pentru un fault cu piciorul sus la Cesinha, pentru care Istvan Kovacs a aratat direct cartonasul rosu. Imediat Ioan Andone a profitat de momentul favorabil si a intarit atacul, trimitandu-l in teren pe Raduta in locul lui Matic. Cu un om in plus, Rapidul a dominat finalul de meci, ocaziile inmultindu-se la poarta unui Grahovac in mare forma, care a reusit sa scoata de pe spatiul portii suturile periculoase ale giulestenilor.

Otelul: 12. Grahovac - 20. Cojoc, 16. Sarghi, 18. Sg. Costin, 23. Salageanu - 26. I. Neagu, 29. Giurgiu - 8. Antal (7. Iorga '60), 37. Viglianti, 11. Ochirosii (14. S. Ilie '51)- 27. Pena (32. G. Paraschiv '73). Antrenor: Dorinel Munteanu.

Rapid: 33. Bornescu - 21. Sapunaru, 28. Ad. Iordache (3. Ricardo '46), 23. M. Constantin, 19. Bozovici - 6. Matici (9. Raduta '71), 15. C. Lazar - 20. Grigorie (17. I. Iordache '82), 30. Spadacio, 7. Cesinha - 11. Ionita. Antrenor: Ioan Andone.

Page time :0.1306 (s) | 22 queries | Mysql time :0.017075 (s)