Real Madrid a trait periculos in Elvetia

16 Septembrie 2009
707 Vizualizari | 0 Comentarii
Galacticii de la Real Madrid au inceput cu un succes noua aventura europeana. Trupa lui Perez si Pelegrino au invins cu 5-2 in Elvetia, pe FC Zurich, dar madrilenii au avut destule momente in care au tremurat pentru victorie. Ibericii au condus cu 3-0 la pauza, insa in partea a doua au cedat inexplicabil si au fost la un pas sa fie egalati. Primul care a deschis sarabanda golurilor a fost Cristiano Ronaldo. Cel mai scump jucator din lume a marcat in minutul 27, dintr-o lovitura libera de la 25 de metri, printr-un sut puternic sub bara, aceasta fiind a treia sa reusita oficiala pentru noua sa echipa. Apoi, in minutul 33, batranul vulpoi Raul Gonzalez a stat perfect in fata portii si a deviat in plasa sutul lui Higuain, cel care avea sa faca 3-0 cu cateva secunde inainte de pauza dupa o actiune personala finalizata cu un sut la coltul lung. Real Madrid l-a pierdut in partea secunda pe Xabi Alonso, iesit accidentat la glezna, iar intreaga defensiva s-a clatinat din acel moment. In doar doua minute, FC Zurich a reintrat in joc. Mai intai, Xavier Margairaz a transformat o lovitura de la 11 metri, pentru ca Silvan Aegerter sa micsoreze si mai mult handicapul printr-o lovitura de cap. Elvetienii nu au avut, insa, forta unui gol egalizator, iar scorul final a fost stabilit in prelungiri de Cristiano Ronaldo, tot dintr-o lovitura libera, cu largul concurs al portarului gazdelor si Guti, pe contraatac, cu o scarita exceptionala. In celalalt meci al grupei, AC Milan s-a impus cu 2-1 pe Stade Velodrome, eroul oaspetilor fiind eternul Pippo Inzaghi, autor al ambelor goluri. In Grupa A, Bayern Munchen a avut o repriza secunda de vis in Israel si a invins cu scorul de 3-0 pe Maccabi Haiffa. Juventus in schimb nu a reusit decat un punct pe teren propriu, scor 1-1. In Grupa B, Manchester United a asteptat 77 de minute pentru a transa meciul la Istanbul, in timp ce campioana Germaniei, Wolfsburg, a trecut lejer de TSKA Moscova cu scorul de 3-1. In fine, in Grupa D, Chelsea a invins cu 1-0 pe FC Porto, dupa o reusita a lui Anelka, in timp ce partida dintre Atletico Madrid si Apoel Nicosia a fost singura de ieri care s-a incheiat fara goluri.

Rezultate inregistrate ieri seara

Grupa A

Maccabi Haiffa - Bayern Munchen 0-3 (0-0)
Au marcat: Van Buyten (‘66), Thomas Muller ('86,'88)
Juventus - Bordeaux 1-1 (0-0)
Au marcat: Iaquinta (‘63) / Plasil (‘76)

Grupa B

Besiktas - Manchester United 0-1 (0-0)
A marcat: Scholes (‘77)
Wolfsburg - TSKA Moscova 3-1 (2-0)
Au marcat: Grafite ('36,'41,'87) / Dzagoev (‘77)

Grupa C

FC Zurich - Real Madrid 2-5 (0-3)
Au marcat: Margairaz ('64 - pen), Aegerter (‘66) / Cristiano Ronaldo ('28,'89), Raul (‘34), Higuain (‘45), Guti ('90+4)
Marseille - AC Milan 1-2 (0-1)
Au marcat: Heinze (‘50) / Inzaghi ('27,'75)