Rechinii constanteni au adus norii in Copou

3 Septembrie 2007
1505 Vizualizari | 0 Comentarii
Sebastian Sfarlea
• Politehnica Iasi - Farul Constanta 1-1 (0-0), in etapa a VI-a a Ligii I de fotbal • Iesenii nu au reusit sa treaca de o echipa a Farului care pana la jocul de sambata seara nu marcase nici un gol in deplasare in acest sezon • Singurul gol al Politehnicii a fost marcat de Ionut Bilba, in minutul 67 • Jocul trupei pregatita de antrenorul Popa a dezamagit insa crunt si de aceasta data si a ajuns la minus 2 in clasamentul adevarului • Etapa viitoare, peste doua saptamani, Poli va primi vizita echipei campioane Dinamo Bucuresti Nervi si ingrijorare in dealul Copoului. Meciul cu Farul Constanta, scorul final 1-1, si mai ales jocul modest al trupei pregatite de antrenorul Popa au amplificat tensiunea din sanul formatiei iesene. Antrenorul Popa se cearta, ca intotdeauna, cu reprezentantii mass-media sau da vina pe starea proasta a gazonului proaspat refacut, primarul Nichita il inteapa pe tehnician ca nu apeleaza la jucatori ieseni (cel mai concludent exemplu este nefolosirea lui Stiubei, in plina criza de atacanti), iar unul dintre investitori, Ion Zapodeanu, anunta ca nu are rabdare si ca trebuie aplicate amenzi. Totul a pornit de la prestatia modesta si rezultatul pe masura din meciul cu Farul Constanta, incheiat cu scorul de 1-1. In partida disputata sambata seara, fotbalistii ieseni s-au impiedicat de trupa lui Constantin Gache, Farul avand o prestatie rusinoasa in celelalte 2 deplasari, cand a pierdut, 0-4 la Craiova si 0-1 la Gloria Buzau. Fara gol inscris in meciurile din deplasare, constantenii erau priviti ca victime sigure de o formatie care a evoluat bine in jocurile de pe teren propriu din acest debut de sezon. Calculele hartiei au fost insa infirmate si de aceasta data, iar rechinii de la malul marii au facut legea in dealul Copoului si se pot considera nedreptatiti de rezultatul final al jocului. Ciobanu, mijlocas de ocazie Prima repriza a partidei de pe stadionul Emil Alexandrescu i-a plictisit pe cei aproximativ 6 mii de spectatori care au urcat sambata seara in dealul Copoului. La carma jocului au fost fotbalistii ieseni, care nu si-au creat insa ocazii importante sa deschida scorul. In minutul 7, Cornel Buta a sutat din intoarcere in bratele lui Curca, dupa o pasa a lui Bilba. Varful Politehnicii si-a incercat si el sansa in minutul 18, dar capul sau din 6 metri a trecut putin pe langa poarta constanteana. Tot Bilba avea sa rateze cea mai importanta sansa de gol a primei reprize, in minutul 25, cand, singur in marginea careului, a sutat direct in bratele portarului George Curca. Pana la finalul primului act, doar Onut a mai incercat vigilenta portarului constantean, cu o lovitura de cap din 7 metri, dar Curca a fost din nou la post. De partea cealalta, oaspetii au avut o singura ocazie, prin Maxim, care in minutul 34 a executat bine o lovitura libera de la 25 metri, respinsa greu de portarul Cristian Branet. Al doilea act avea sa fie plin de dramatism, mai ales dupa ce elevii lui Gache au redus la tacere asistenta de pe stadionul Emil Alexandrescu. Dupa un sut al lui Miclea, de la 18 metri, respins greu in corner de Curca, oaspetii au deschis scorul in minutul 53, atacantul Dani Chigou inscriind cu capul, liber din 6 metri. La fel ca si la Piatra Neamt, nici portarul Cristian Branet si nici cei doi fundasi centrali, Onut si Ciobanu, nu au fost in stare sa rezolve o faza simpla, astfel ca varful senegalez a debutat cu gol pe prima scena a fotbalului romanesc. Socati de golul primit, jucatorii ieseni au cazut, iar in minutul 59 Gerlem a sutat bine de la 20 metri, dar Branet a retinut sigur. Avantajul oaspetilor nu a tinut insa decat pana in minutul 67, cand Ciobanu, urcat in linia de mijloc, a sutat puternic de la 25 metri, iar sutul sau a fost deviat in plasa, cu multa sansa, de oportunistul Ionut Bilba. Acelasi Bilba a fost aproape de golul 2, doar un minut mai tarziu, dar sutul sau din intoarcere, de la 20 metri, a trecut putin langa poarta. Haos Desi au avut la dispozitie peste 20 de minute pentru a inscrie golul victoriei, fotbalistii ieseni au jucat haotic, fara vreo idee lucida, iar de pe banca, antrenorul Popa a fost incapabil sa ordoneze evolutia elevilor sai. In aceste conditii, nu este de mirare ca oaspetii au trecut in 3 randuri pe langa golul victoriei, dar Gerlem a trimis fie pe langa poarta lui Branet, fie in bratele portarului iesean, din pozitii favorabile. De partea cealalta, iesenii au mai avut o singura sansa mai de Doamne-ajuta, prin Tincu, care in minutul 90+1 a sutat cu efect putin peste poarta lui Curca. Asa s-a scris istoria unui meci, pe care Poli ar fi trebuit sa-l castige fara nici un fel de probleme in fata unui adversar modest, care ar fi meritat chiar victoria in jocul de sambata seara. Jocul trupei pregatita de antrenorul Popa a dezamagit insa crunt si de aceasta data, iar iesenii au ajuns la minus 2 in clasamentul adevarului. Singurul jucator al Politehnicii care a avut o evolutie apreciata a fost Sebastian Sfarlea, care a alergat de pe o parte pe alta a terenului, fara sa aiba insa mari realizari. Dincolo insa de aceste cifre, este ingrijorator jocul plat, fara orizont si parca mereu acelasi, prestat de fotbalistii ieseni. La finalul partidei, antrenorul Popa a refuzat sa vina la conferinta de presa, trimitandu-l pe secundul Narcis Ciocarlan, care, la randul sau, a evitat contactul cu jurnalistii, pe motiv ca are probleme dentare. Intr-un tarziu, Popa a iesit de la vestiare, dar a dat vina pe starea proasta a terenului, pe numarul mare de accidentati si nu s-a sfiit sa-i dea indicatii purtatorului de cuvant al clubului, Mircea Ungureanu, care va trebui sa-i tina locul de acum inainte la conferintele de presa. Etapa viitoare, peste doua saptamani (campionatul va fi intrerupt pentru jocurile echipei nationale a Romaniei din Belarus si din Germania), Poli va primi vizita echipei campioane Dinamo Bucuresti, grupare care ieri a ramas fara antrenorul principal Mircea Rednic. Tehnicianul campioanei si-a dat demisia in urma infrangerii suferite in jocul cu Gloria Bistrita, scor 0-1. Declaratii la finalul partidei Ionut Popa, antrenor Poli Iasi: "Am dominat jocul, dar acesta e fotbalul. Nu reusim sa castigam in ultimele minute, nu reusim sa castigam cand avem ocazii. Avem si putin ghinion. S-a vazut lipsa celor patru jucatori, care si-a pus amprenta asupra rezultatului final. Am facut tot posibilul sa castig meciul, dar am avut si ghinion. L-am trimis si pe Bilba la Arad cu avionul, la un vraci, sa-i repare glezna. Daca ii aveam in teren pe Silvasan si pe Cernoch, sigur castigam. Am jucat si pe un teren prost si ne-a fost greu sa revenim dupa ce am fost condusi. Trebuie sa ne refacem dupa acest rezultat pentru ca nu ne convine sa facem egal cu Farul acasa" Gheorghe Nichita, primarul municipiului Iasi: "Daca Deaconu arbitra astfel la Divizia C, era exclus din arbitraj. Prin maniera sa, a dovedit inca o data ca este dusmanul Iasiului. A dat 25 la suta pentru oaspeti. Se vede limpede ca in Liga I arbitrii cu experienta fac jocurile, iar cei tineri gresesc pentru ca nu au experienta. Poli a jucat slab, rezultatul a fost echitabil, dar la acest 1-1 au contribuit si Deaconu, dar si tusierul Fecioru. Doua arbitraje smecheresti. Oricum, m-am saturat sa vad jocul acesta slab al echipei. In saptamana care urmeaza (in aceasta saptamana - n.r.), domnul profesor Popa trebuie sa dea niste explicatii pentru jocul modest al echipei. Imi pare rau pentru Ciobanu, a fost ziua lui, dar trebuie sa-l critic. La faza golului nu era nici unul acolo unde trebuia. Probabil le-a intrat nocturna in ochi. Avem o nocturna proasta la Iasi, le ia vederea jucatorilor. Echipa a jucat slab, de parca nu dorea cele trei puncte. Pai daca Branet nu scotea cateva mingi, luam bataie de la Farul" Ion Zapodeanu, finantator Politehnica: "Eu am spus de la finalul meciului cu Ceahlaul Piatra Neamt ca nu mi-a placut cum au jucat unii fotbalisti. Astfel, e posibil sa-i amendam pe jucatori, dar inca nu e nimic sigur. Trebuie sa discut si cu domnul primar. Oricum, Ionut Popa, regele antrenorilor din Iasi, trebuie sa raspunda. Sa-si asume raspunderea pentru jocul echipei. Nimeni nu este de neinlocuit la Poli si nu exclud nici inlocuirea antrenorului in perioada urmatoare. Se poate intampla orice, pentru ca nu accept sa-si bata joc cineva de banii mei si de echipa mea" Cornel Buta, fotbalist Poli Iasi: "Noi am prins o zi mai slaba, iar Farul a avut cea mai buna prestatie de pana acum in acest sezon. Am avut si ghinion, pentru ca am ratat cateva mari ocazii la 0-0, iar dupa ce ei au inscris a fost mai greu pentru noi. Vom incerca sa ne revansam in fata suporterilor in meciul urmator, cel cu Dinamo. Chiar daca intalnim campioana, eu zic ca putem castiga. Dinamovistii nu au cate patru picioare, s-a vazut acest lucru in primele etape. Putem specula lipsa de forma a campioanei" Caseta tehnica a partidei Politehnica Iasi - Farul Constanta 1-1 (0-0) Marcatori: Bilba (`67) / Chigou (`53) Stadion: Emil Alexandrescu Vreme: frumoasa Spectatori: 6000 (din care 50 de la Constanta) Gazon: moale Formatii: Poli Iasi: Branet - Homei, Onut, Ciobanu, Paruolo (`46 Milea) - Buta (`66 Tincu), Naidin, Munteanu, Sfarlea - Bilba, Palimaru (`46 Miclea). Antrenor: Ionut Popa. Farul Constanta: Curca - Farmache, Gheara, Schiopu, Maxim - Voiculet, Patrascu, Todoran, Mendy (`21 Bacila) - Chigou (`88 Daniel Florea), Gerlem (`90+1 Laurentiu Florea). Antrenor: Constantin Gache. Jucatorul meciului: - Cartonase galbene: Sfarlea, Bilba, Ciobanu / Bacila, Gheara Arbitri: Alexandru Deaconu - 6, Cornel Fecioru - 6, Mihai Artene - 6. Observatori: Alexandru Popescu si Gheorghe Moise