Recital de goluri la Vaslui – CFR Cluj

16 Octombrie 2010
957 Vizualizari | 0 Comentarii
Dupa ce a scapat de Lopez Caro, Vasluiul a redescoperit placerea fotbalului. Cu veteranul Viorel Hizo pe banca tehnica, FC Vaslui a invins cu scorul de 5-3, in derby-ul Provinciei, din etapa 11 a Ligii I de fotbal. FC Vaslui a rezolvat meciul cu CFR inca de la pauza, cand elevii lui Viorel Hizo au intrat la vestiare cu avantaj de doua goluri, dupa reusitele lui Sanmartean si Adailton, care a inscris si in repriza secunda. De Zerbi a redus din diferenta, pentru ca Burdujan sa duca scorul la 4-1. Tot Burdujan a inscris si in minutul 87, pentru ca Bastos si apoi Emil Dica sa marcheze in final de meci, stabilind scorul final, 5-3. In minutul 26, Burdujan a sutat cu efect din lateral dreapta, portarul campioanei a respins slab in fata, iar Lucian Sanmartean a profitat de cadoul facut si a trimis in plasa. Dupa nici zece minute, diferenta de pe tabela s-a dublat, Adailton marcand pentru 2-0. Brazilianul l-a invins pe Nuno Claro cu un sut senzational de la 20 de metri, usor lateral stanga, mingea lovindu-se de transversala inainte de a intra in poarta. In minutul 59, Adailton a reusit dubla. Brazilianul l-a umilit pe Nuno Claro, trimitand din unghi, din lateral stanga, printre picioarele portarului in plasa. Imediat, De Zerbi a finalizat cu un sut plasat un contraatac, dar diferenta de trei goluri s-a refacut in minutul 63, tot dupa un contraatac, finalizat de aceasta data de Burdujan. Finalul meciului a fost unul nebun. In minutul 87, Lucian Burdujan a reusit dubla, marcand din doar 7 metri, dupa o noua iesire neinspirata a lui Nuno Claro. Dar la fel ca in startul reprizei secunde, CFR a dat replica rapid si Bastos, intrat dupa pauza, a refacut diferenta de trei goluri. Scorul final a fost stabilit de Emil Dica in primul minut de prelungiri, cand mijlocasul clujean a inscris pentru 5-3 cu o executie superba de la aproape 30 de metri. O alta echipa in forma, Rapid Bucuresti nu a avut nici o emotie in partida cu Astra Ploiesti. Dupa un meci în care oaspetii nu au pus nici o problema, Rapidul a învins cu 3-0, prin golurile reusite in prima repriza de Cassio, de doua ori, si Spadacio, iar giulestenii au urcat provizoriu pe locul doi în clasament. In fine, tot ieri, Gaz Metan Medias a reusit sa castige pe terenul Unirii Urziceni. Pentru ardeleni a marcat Todea în minutul 91, dupa o preluare superba în interiorul careului.