Remiza alba in razboiul Moldovei

19 Martie 2006
856 Vizualizari | 0 Comentarii
•Otelul Galati - Politehnica Iasi 0-0, in etapa a XVII-a a Diviziei A de fotbal •Iesenii au obtinut un punct meritat pe terenul echipei conduse de Marius Stan, fostul presedinte al Politehnicii •Cel mai bun jucator al partidei a fost portarul Cristian Branet •Etapa viitoare,Politehnica va primi vizita formatiei Pandurii Targu Jiu, intr-un joc programat sa se dispute vineri Otelul Galati – Politehnica Iasi 0-0 Stadion: Otelul Spectatori: 6.000 Teren impecabil Vreme: frumoasa Echipe: Otelul – Vatca – Craciun, Nogo, M. Baciu, Semeghin – C. Dobre, Sg. Costin, Paraschiv, Brujan – Baltoi, D. Stan; antrenor: P. Grigoras. Politehnica – Branet – Onut, Bernard, R. Ciobanu, Bordeanu – Arhire, Gavatorta, Iurisniti, Onofras – Bоlba, Cernoch; antrenor: I. Popa. Jucatorul meciului: Branet Arbitri: Sorin Corpodean 5 – N. Meghesan 7 , C. Fecioru - 7 Cartonase galbene: M. Baciu, respectiv R. Ciobanu, Iurisniti, Bоlba. Observatori: Florin Gatejan si Mircea Salomir. Ieri, la Galati, derbiul Moldovei dintre Otelul, din localitate, si Politehnica Iasi s-a incheiat nedecis, scor 0-0, dupa un meci aprig, pigmentat cu putine ocazii la cele doua porti. Prieteni оn afara terenului, Ionut Popa si Marius Stan s-au confruntat ieri fata оn fata la Galati, iar faptul ca fiecare dintre acestia оsi cunoaste bine adversarul s-a reflectat оntr-o remiza echitabila. Suparati au fost doar galatenii, pentru care punctele de ieri erau mult mai importante, dar fotbalistii din Copou au tinut mortis sa-si reconfirme faima de specialisti ai deplasarilor, incurcand astfel planurile trupei antrenate de Petre Grigoras. In startul partidei, fotbalistii ieseni au inceput prudent, prima ocazie consemnata la poarta lui Branet fiind inregistrata abia in minutul 18, cand Sergiu Costin a trimis pe langa poarta, de la 18 metri. Dupa aceasta faza, elevii lui Ionut Popa au iesit curajos la atac de cate ori au avut ocazia, dar Cernoch si Radu Ciobanu au luftat din apropiere, iar Onofras a оncercat o executie de mare finete, оn minutul 43, оn locul unui sut sanatos de la 14 metri. De partea cealalta, tot in primul act, gazdele, care nu au mai castigat un meci pe teren propriu de 320 zile, au cerut penaltz la un duel оntre Onut si Daniel Stan, petrecut оn minutul 36, faza care a оncins spiritele pe teren. De altfel, acesta avea sa fie si scorul inregistrat la pauza unui joc care a demontat insa orice speculatii referitoare la o posibila intelegere intre cele doua grupari. Ofensiva iesenilor La reluare, oaspetii au fost mai insistenti, dar Bоlba si Onofras nu au nimerit spatiul portii, ultimul in doua randuri, din pozitii foarte bune. Astfel, in minutul 53, Bilba a sutat bine de la 18 metri, dar portarul Vatca s-a intins bine si a respins in corner. Trei minute mai tarziu, Onofras a ramas singur cu portarul gazdelor, dar a sutat peste dintr-o pozitie incredibila. Prima ocazie mai importanta pentru Otelul s-a inregistrat abia in minutul 71, cand Daniel Stan a tras оn Branet, din pozitie excelenta, pentru ca sapte minute mai tarziu Baltoi sa nu poata оmpinge balonul оn plasa, de la doar 4 metri, dupa o centrare a lui Badescu. In minutul 80, gazdele au mai trecut o data pe langa deschiderea scorului si pe langa golul izbavitor, dar Branet, excelent in meciul de ieri, a respins bine lovitura libera executata de Semeghin, de la douazeci de metri. Meciul s-a incheiat cu un sut la mare distanta de poarta, expediat in minutele de prelungire de Marius Baciu, dintr-o lovitura libera de la 25 metri. Astfel, s-a scris soarta acestei partide, in care cele doua echipe s-au anihilat reciproc, fara sa insele insa fotbalul. In aceste conditii, Poli castiga un punct pretios in deplasare, consolidandu-si astfel pozitia a zecea in clasamentul Divizei A de fotbal. De partea cealalta, Otelul, performera etapei trecute, nu a reusit mai mult de un egal pe teren propriu, ajungand la 320 zile fara victorie pe teren propriu. Dincolo de acest rezultat, ce ramane de apreciat este comportarea celor doua echipe, care au uitat de prietenia din afara terenului si au jucat totul pe gazon, infirmand inca o data speculatiile gratuite care au circulat inaintea partidei pe seama derbiului galatean. Etapa viitoare, programata vineri, Politehnica va primi vizita formatiei Pandurii Targu Jiu, intr-un meci contand pentru etapa a XVIII-a a Diviziei A de fotbal. Declaratii dupa meci Ionut Popa: "Sunt multumit de rezultat, dar mai mult pentru faptul ca nu s-a cunoscut ca s-au оntalnit doua echipe care au stari de spirit. Ei veneau dupa victoria cu Dinamo, noi dupa оnfrangerea cu Timisoara si am sperat ca elevii mei sa depaseasca acest handicap psihic. Asa s-a si оntamplat, iar rezultatul s-a vazut. Оn plus, terenul a fost excelent, iar acest lucru ne-a ajutat sa ne exprimam asa cum am fi dorit. Chiar glumeam оnainte de meci cu jucatorii mei, ca daca pierd au o scuza, deoarece nu au jucat pe astfel de terenuri. Arbitrajul nu-l comentez, iar daca am mai strigat оn directia lor a fost doar ca sa-i оntreb daca оmi sta bine cu sapca...". Petre Grigoras: "Nu оncerc sa gasesc scuze pentru rezultat, dar nu au mers multe оn jocul nostru astazi. Cred ca a fost si o presiune mare asupra jucatorilor, care nu au mai castigat de un an pe teren propriu. Оn plus, am оntalnit o echipa care joaca foarte bine оn deplasare si se apara excelent. Elevii mei au facut si cateva greseli individuale, care puteau sa ne coste. E clar ca nu si-au revenit din euforia de dupa victoria оn fata lui Dinamo. Una peste alta, rezultatul este echitabil". Marius Stan: "Cred ca victoria de la Dinamo a fost mult prea greu de digerat. Iasul a demonstrat ca este o echipa foarte buna, care poate оncurca pe oricine. Eu stiu cel mai bine acest lucru". Florin BRIAUR

Page time :0.1261 (s) | 22 queries | Mysql time :0.015600 (s)