Remiza cat o infrangere

26 Martie 2001
1342 Vizualizari | 0 Comentarii
•CFR - CSM Iasi XXI - "U" Ursus Cluj: 25 - 25 (16 - 14), ieri, in etapa a XIII-a din Liga Nationala de handbal feminin

Partida de ieri, din cadrul etapei a XIII-a din Liga Nationala de handbal feminin dintre CFR - CSM Iasi XXI si "U" Ursus Cluj a debutat cu un minut de reculegere in memoria celui care a fost cel mai mare antrenor de handbal pe care l-a avut Iasul, Ion Haraga. Dupa acest moment emotionant, cele doua combatante au intrat in teren cu gandul declarat de a invinge, oaspetele venind la Iasi pentru a razbuna infrangerea din tur. Nici bine nu a inceput meciul si formatia antrenata de Veniamin Lupan a ramas fara una din jucatoarele de baza, Anca Pinteala fiind scoasa din teren pe brate de catre colegele sale, dupa un contact dur cu "namila" Vartic, o handbalista care cantareste cat trei jucatoare iesene la un loc. Din nefericire, accidentarea Ancai s-a dovedit a fi extrem de serioasa, handbalista fiind transportata la spital in pauza meciului. In plus, odata cu iesirea ei din teren, jocul gazdelor a avut foarte mult de suferit, absenta lui Pinteala din angrenajul echipei cantarind enorm. Echilibrul pe tabela s-a mentinut pana in minutul 8, scor 4 - 4, dupa care, Grosu din 7 metri si Abalasei pe contraatac maresc avantajul gruparii gazda la doua goluri, 6 - 4. Pana la pauza, iesencele conduc ostilitatile, diferenta osciland in permanenta intre doua si trei goluri. In finalul primului mitan se produce un moment care avea sa fie decisiv in stabilirea rezultatului final: la scorul de 16 - 13 pentru iesence, Grosu trimite in bara, iar pe contraatac, Chirila reduce din diferenta, stabilind scorul la pauza, 16 - 14. La reluare, clujencele egaleaza in doar 6 minute la 17, pentru ca, in minutul 52, sa preia conducerea pentru prima oara, scor 22 - 23. Finalul este incandescent, oaspetele conduc cu trei minute inainte de final (24 - 25), iesencele reusind sa egaleze cand mai erau 30 de secunde pana la ultimul fluier. Studentele clujence au atacul dar nu izbutesc sa marcheze, partida luand sfarsit cu scorul egal de 25 - 25, spre indignarea tribunelor. O remiza care face cat o infrangere pentru echipa lui Lupan, dupa ce, in prima repriza, jocul a fost la discretia gazdelor.
Formatii: CFR - CSM Iasi XXI - Spatariu, Moruz 2, Abalasei 4, Grosu 6, Sandu 3, Pavel 7, Pinteala; Ghiuzan, Tanu 4; "U" Ursus Cluj - Munteanu, Rogoz 2, Pop 10, Vartic 3, Iles 4, Petrache 1, Deac 2; Grecu, Semerean, Chirila 3, Cupcea. Partida a fost oficiata de un cuplu de arbitri din Buzau format din Vasile Pavel si Marian State.

Page time :0.2293 (s) | 22 queries | Mysql time :0.067001 (s)