Remiza cu gust de retrogradare

3 Octombrie 2005
1176 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Iasi - Romvag Caracal 32-32 (15-18), in etapa a V-a a Ligii Nationale de handbal masculin •Cu patru infrangeri si un singur egal in startul campionatului, jucatorii ieseni au facut un pas urias spre esalonul secund •In plus, Politehnica nu a reusit sa castige nici in fata unei nou-promovate alcatuite din jucatori care au trecut bine de prima tinerete •Etapa viitoare, pe 9 octombrie, Politehnica va intalni formatia CSM Medgidia

Duelul codaselor din Liga Nationala de handbal masculin s-a terminat nedecis, scor 32-32, remiza dintre Politehnica Iasi si Romvag Caracal fiind mai degraba o piatra de moara atarnata de gatul celor doua formatii. Asta, pentru ca atat iesenii, cat si echipa oaspete isi impart in continuare ultimele locuri in clasament, avand sanse doar teoretice pentru a evita retrogradarea in esalonul secund. De altfel, din cate se pare, prima divizie a tarii este o palarie cam mare pentru multi dintre jucatorii pregatiti de Costel Schender. Desi erau condamnati la victorie in fata unei echipe la care stralucesc Mocanu sau Emancipatu, jucatori care au trecut de granita celor 40 de ani, gazdele au inceput meciul prost si l-au incheiat si mai prost, cu eliminarea lui Tancau, care a sarit la bataie dupa fluierul arbitrului. De altfel, gestul fostului jucator nemtean a incununat o prestatie penibila a Politehnicii, care dupa cinci etape din actualul sezon nu a cunoscut inca gustul victoriei.
Oltenii au condus inca de la inceput pe tabela, avand chiar un avantaj de cinci goluri, 2-7 (in minutul 9) sau 10-15 (in minutul 22). Pana la pauza handbalistii gazda au avut o tresarire de orgoliu si au reusit sa recupereze din diferenta, oltenii castigand totusi prima repriza cu scorul de 18-15.

Scandal in vestiar

Dupa odihna, odata cu intrarea in poarta a lui Bogdan Pralea, s-a schimbat fata jocului si diferenta pe tabela de marcaj a scazut considerabil. Iesenii au egalat in minutul 38, scor 20-20 si au luat chiar conducerea in minutul 40, scor 22-21, desprinzandu-se la 24-21. Astfel, in minutul 47, trupa lui Schender conducea cu scorul de 27-24, dupa care a urmat o cadere inexplicabila a gazdelor, odata ce Dediu a fost luat in marcaj strans. Romvag Caracal a egalat la scorul de 27-27 in minutul 50 iar pana la finalul meciului s-a mers cap la cap, partida incheindu-se cu o remiza, 32-32, care nu ajuta pe nimeni si care infunda Politehnica in subsolul clasamentului. La finalul meciului antrenorul Costel Schender a dat vina pentru aceasta remiza pe lipsa de luciditate a elevilor sai, care nu au stiut sa gestioneze rezultatul final. Din vestiar in schimb, au razbatut adevarate racnete, cel vizat fiind Florin Dimofte, jucator care a facut o serie de gafe incredibile si in meciul de ieri. Cel mai bun marcator al Politehnicii a fost Craescu, golgeterul partidei, cu 8 reusite in partida de ieri dimineata. Celelalte goluri ale iesenilor au fost inscrise de jucatorii: Dediu - 6, Bondar - 5, Csike - 4, Ciocoiu - 3 (toate din 7 metri), Dimofte - 2, Velicu si Tancгu - cate 1.
Etapa viitoare, programata duminica, 9 octombrie, Politehnica Iasi va intalni, in deplasare, formatia CSM Medgidia.

Page time :0.1323 (s) | 22 queries | Mysql time :0.021896 (s)