Remiza cu iz de calificare pentru Lucescu si Rat

2 Mai 2009
694 Vizualizari | 1 Comentarii
Dinamo Kiev Sahtior Donetk
• Echipa romanilor Mircea Lucescu si Razvan Rat a remizat, scor 1-1, in deplasarea de la Dinamo Kiev, si este foarte aproape de finala Cupei UEFA • In cealalta semifinala, Hamburg a invins la Werder Bremen cu 1-0 In timp ce in Liga lui Mitica abunda retinerile, arestarile, excluderile din arbitraj, acuzatiile de coruptie, de dare si luare de mita, romanii au fost reprezentati ieri la cel mai inalt nivel. Intr-una din semifinalele Cupei UEFA, la Kiev, patru romani s-au infruntat in meciul dintre Dinamo Kiev si Sahtior, pentru un loc in ultimul act al acestei competitii. Sahtior, formatia romanilor Mircea Lucescu si Razvan Rat, a obtinut o remiza in deplasare, scor 1-1, in prima mansa a semifinalelor Cupei UEFA disputata impotriva lui Dinamo Kiev, pentru care Tibi Ghioane si Florin Cernat au fost introdusi in partea secunda. Defensiva "minerilor" din Donetk a rezistat perfect timp de 20 de minute, dar apoi a inceput sa scartaie, in special pe partea lui Razvan Rat. Astfel, in minutul 23, Dinamo Kiev a deschis scorul cu noroc. Aliiev a executat o lovitura libera lateral dreapta, iar Dmytro Chyhrynskyi a deviat in propria poarta si si-a ingropat echipa. C Cum au jucat romanii Formatia lui Mircea Lucescu a inceput cu o noua atitudine partea secunda, iar introducerea lui William in locul lui Ilshino a schimbat jocul bine. De altfel, William a pasat decisiv in fata portii in minutul 69, la golul reusit de Fernandinho. Dupa marcarea golului, Sahtior a redus turatia motoarelor si s-a declarat multumita cu rezultatul de pe tabela. Baietii lui Lucescu au incercat sa tempereze jocul si sa paseze la infinit in lateral, asteptand sa transeze calificarea in meciul retur. Razvan Rat a fost integralist la Sahtior Donetk, insa a avut o evolutie mai mult decat modesta. El a fost depasit mai mereu in duelurile unu la unu, iar in incursiunile de atac a centrat mereu gresit. In finalul primei reprize a fost protagonistul unui moment hilar, cand a trimis direct in corner, desi in acea zona nu se afla nici un coechipier. Ceilalti doi romani implicati in aceasta semifinala au intrat in partea secunda. Tibi Ghioane i-a luat locul lui Bangoura la pauza, iar Florin Cernat a fost introdus in minutul 83 in locul lui Correa. Cei doi nu au iesit in evidenta cu nimic. In cealalta semifinala, intr-un joc programat ieri seara, in Germania, Hamburg a invins la Werder Bremen cu 1-0. Singurul gol al partidei de la Bremen a fost inscris in minutul 28, de Piotr Trochowski. Gazdele de la Werder au atacat furibund, dar au ratat ocazii uriase, astfel ca trupa lui Martin Jol porneste favorita in meciul retur de la Hamburg. Partidele retur se vor disputa joia viitoare, la Donetk, respectiv Hamburg.