Remiza de adio pentru CFR Cluj

9 Decembrie 2010
835 Vizualizari | 0 Comentarii
• CFR Cluj – AS Roma 1-1 (0-1), in ultimul meci din Grupa E a Ligii Campionilor la fotbal • Campioana Romaniei a parasit Europa cu doar 4 puncte in 6 meciuri • Bayern Munchen si AS Roma merg mai departe in Liga, in timp ce FC Basel va juca in 16-imile Europa League

Aventura europeana a campioanei Romaniei in Liga Campionilor la fotbal s-a terminat aseara in fata a 13 mii de spectatori. CFR Cluj a scos doar o remiza, scor 1-1, acasa cu italienii de la AS Roma si incheie Grupa E cu 4 puncte, bilant cu care baietii lui Alin Minteuan spun adio Europei. Marco Borriello a deschis scorul in minutul 22, pentru ca Lacina Traore sa egaleze in minutul 89. Atacantul ivorian a starnit rumoare in tribune prin gesturile sale obscene la adresa publicului clujean, care la marcarea golului nu a stiut cum sa reactioneze: sa se bucure pentru egalare sau sa-l injure pe obraznicul jucator.
Prima ocazie importanta a meciului a aparut in minutul 13, cand Kone a patruns impetuos pe partea dreapta, sutul sau la firul ierbii fiind retinut in doi timpi de Bogdan Lobont, portar titularizat in ultimul moment. Jocul s-a mutat cu repeziciune la cealalta poarta, unde fundasul Castellini a avut o urcare surprinzatoare in ofensiva, ratand pe putin o reluare decisiva spre poarta lui Stancioiu. Minutul 22 a adus deschiderea scorului la o faza in care defensiva clujeana a fost prinsa pe picior gresit. Balonul a ajuns in partea dreapta la Borriello, care a patruns si a finalizat cu sut la coltul lung. Cea mai mare ocazie a CFR-ului s-a produs in minutul 41, cand De Zerbi s-a trezit in pozitie ideala in sase metri, reluarea sa in forta pe centrul portii fiind respinsa providential de Lobont.

Un gol si mult scandal

Roma a inceput mai bine actul secund, elevii lui Claudio Ranieri ratand trei sanse bune de a majora avantajul de pe tabela. Mai intai a fost sutul lui Totti peste poarta, pentru ca dupa alte doua minute sa vina randul lui Simplicio sa-si incerce norocul din marginea careului. Repusa in joc de la coltul terenului, mingea a ajuns la Burdisso care a trimis o spectaculoasa lovitura de cap, respinsa in extremis de Stancioiu peste poarta. CFR-ul a replicat abia in minutul 61, cand Culio a tras din marginea careului si mingea a trecut putin deasupra transversalei. Sase minute mai tarziu a fost randul lui Borriello sa-si treaca in cont o monumentala sansa de gol, reluarea acestuia fiind scoasa de un Stancioiu bine plasat. Ultimele minute ale meciului au fost marcate de duelul dintre atacantul Traore si publicul din Gruia, ivorianul raspunzand prin gesturi obsecene la apostrofarile venite din tribuna. Chiar si in pofida golului egalizator reusit in minutul 89, jucatorul a continuat sa se manifeste necuviincios la adresa spectatorilor, acestia fiind pusi in ingrata pozitie de a replica in loc sa se bucure pentru golul egalizator.

CFR Cluj: 44. Stancioiu - 4. Panin, 24. Rada, 20. Cadu, 66. Edimar (32. Bjelanovici '62) - 28. E. Kone, 7. E. Dica (23. Veloso '46), 8. Kivuvu, 19. Culio - 10. De Zerbi (16. Bastos '78) - 9. Traore. Antrenor: Alin Minteuan.
AS Roma: 1. Lobont - 77. Cassetti (2. Cicinho '63), 5. Mexes, 29. Burdisso 3. Castellini - 16. De Rossi, 33. Brighi, , 94. Menez (23. Greco '46), 30. Simplicio - 10. Totti, 22. Borriello. Antrenor: Claudio Ranieri.

In celalalt meci, Bayern Munchen a invins pe FC Basel fara probleme, scor 3-0, si a castigat detasat Grupa E. Frank Ribery a marcat primul sau gol dupa o pauza de aproape patru luni in minutul 35, iar doua minute mai tarziu Anatoli Tymoschuk a stabilit scorul pauzei. Mijlocasul francez a punctat inca o data in minutul 50, pentru un 3-0 neverosimil, care duce Bayern pe primul loc in Grupa E.

Olympique Marseille - Chelsea Londra 1-0, MSK Zilina - Spartak Moscova 1-2
Clasament: 1. Chelsea - 15p., 2. Ol. Marseille - 12p., 3. Spartak - 9p., 4. Zilina - 0p.

Grupa G: Real Madrid - AJ Auxerre 4-0, AC Milan - Ajax Amsterdam 0-2
Clasament: 1. Real - 16p., 2. Milan - 8p., 3. Ajax - 7p., 4. Auxerre - 3p.

Grupa H:
Arsenal Londra - Partizan Belgrad 3-1, Sahtior Donetk - Sporting Braga 2-0 (Razvan Rat a inscris in minutul 78)
Clasament: 1. Sahtior - 15p., 2. Arsenal - 12p., 3. Braga - 9p., 4. Partizan - 0p.

Primele doua clasate din fiecare grupa s-au calificat mai departe in optimile Ligii Campionilor la fotbal. Echipele de pe locul 3 din fiecare grupa s-au calificat in 16-imile Europa League.

Page time :0.1179 (s) | 22 queries | Mysql time :0.011160 (s)