Remiza de aur in fieful lui Porumboiu

21 Aprilie 2008
1618 Vizualizari | 1 Comentarii
Cristian Branet
• FC Vaslui - Politehnica Iasi 0-0, intr-o partida din etapa cu numarul 30 a Ligii I de fotbal • Iesenii au obtinut o remiza de aur, acumuland un punct care s-ar putea dovedi decisiv in ecuatia finala a retrogradarii • Patronul vasluienilor, Adrian Porumboiu, s-a dat din nou in spectacol, dar a fost pus la punct de presedintele Politehnicii Iasi, Sorin Boca • Suporterii ieseni au incendiat cateva scaune din peluza si Poli risca sa dispute urmatorul meci, miercuri seara, acasa cu Dacia Mioveni, cu portile inchise

Fotbalistii de la Politehnica Iasi au stricat sarbatoarea vasluienilor lui Adrian Porumboiu, la primul joc in nocturna din istoria echipei. Formatia ieseana a reusit o remiza de aur, scotand un 0-0 eroic, care aduce un punct ce s-ar putea dovedi decisiv in ecuatia finala a retrogradarii. Trupa lui Popa nu a jucat convingator, dar a reusit sa neutralizeze in marea majoritate a timpului atacurile in valuri ale gazdelor. Foarte ciudata insa metamorfoza unei echipe care in meciul cu Ceahlaul Piatra Neamt a evoluat penibil si a pierdut cu scorul de 1-0, iar impotriva iesenilor s-au aruncat efectiv spre poarta lui Branet. Si, pentru ca sa fie penibil pana la capat, patronul vasluienilor, Adrian Porumboiu, a facut un intreg scenariu la finalul meciului, acuzand ca Poli avea nevoie de cele trei puncte doar pentru a le ceda etapa viitoare Daciei Mioveni. Porumboiu a fost insa pus imediat la punct de presedintele Politehnicii, Sorin Boca. "Declaratiile domnului Porumboiu sunt cam tardive. Ma asteptam sa dea aceste declaratii la finalul partidei dintre FC Vaslui si Ceahlaul Piatra Neamt", a fost replica lui Sorin Boca. De furia finantatorului vasluian nu a scapat nici arbitrul Alexandru Deaconu, cel care in pofida celor 5 la suta acordate gazdelor, a condus bine un meci cu o presiune foarte mare. "Cand jucam si noi bine, vine arbitrul telecomanda si face ce face. Nu neaparat ca nu a dat 11 metri la Gheorghiu in finalul partidei, ci este de condamnat pentru intreaga prestatie, deoarece nu a aplicat uniform regulamentul. Nu mai am nici un fel de dubiu ca Deaconu trebuie sa execute comenzi. A fost delegat cu Dan Petrescu observator si sunt convins ca acesta din urma nu o sa vada nimic. Nu-mi inchid mie gura cu comisiile si ma duc la Comisia de Disciplina dupa ce analizam toate fazele de joc", a spus Porumboiu.

Meci anost

Dincolo de aceste acuzatii ale lui Porumboiu, meciul de la Vaslui a fost unul modest, in care cele doua echipe s-au anihilat reciproc. Dupa doua cornere consecutive ale vasluienilor, primul sut pe spatiul portii i-a apartinut lui Radu Ciobanu, care a tras puternic in bratele portarului Haisan, dintr-o lovitura libera de la 30 de metri. In minutul 19, Paruolo executa o noua lovitura libera, dar sutul sau a fost retinut cu siguranta de la radacina barei, de Haisan. Prima ocazie mai de Doamne ajuta a gazdelor a fost consemnata in minutul 33, cand Sorin Frunza a obtinut o lovitura libera la 30 de metri de poarta lui Branet, dar Adrian Gheorghiu a trimis mult pe langa poarta. Cu cinci minute inainte de final avea sa se petreaca prima faza controversata a jocului. Ljubinkovic s-a aruncat in careu cerand cu disperare penalty, dar arbitrul Deaconu nu a facut decat sa-l atentioneze pe jucatorul sarb sa nu mai simuleze. La doar sapte minute de la reluare, scenariul se repeta, cu Adrian Gheorghiu in rol principal de aceasta data, pentru ca in minutul 60, Matei sa solicite din nou un penalty izbavitor, fara sanse in fata lui Deaconu. In minutul 64 insa, gazdele au ratat o ocazie uriasa prin acelasi Ljubinkovic, care a trecut pe langa deschiderea scorului in urma unui corner executat in careu, dar mingea i-a jucat o festa si a parasit terenul. Dupa alte doua lovituri libere executate foarte prost de Sorin Frunza si respectiv Zmeu, iesenii au incercat sa dea lovitura pe contraatac.

Palpairi ale oaspetilor

In minutul 70, Buta a patruns in careul gazdelor, dar in stilul caracteristic, a fost blocat in ultima clipa de lusitanul Hugo Luz. Cu opt minute inainte de final, Sfarlea a executat foarte bine un corner si Munteanu a reluat frumos cu capul, putin pe langa poarta gazdelor - foarte mare ocazie pentru Poli Iasi. De aici insa, iesenii au facut pasul inapoi si nu au mai reusit sa puna in pericol buturile adverse, permitand gazdelor sa impinga jocul foarte aproape de porta lui Branet si sa rateze cateva ocazii bune de a deschide scorul. Mai intai, in minutul 87, Bukvic a scos o lovitura libera la 25 metri de poarta oaspetilor, dar tot el a executat mult peste poarta, dar cateva secunde mai tarziu, inima lui Ionut Popa (suspendat, tehnicianul iesean a urmarit jocul de la tribuna oficiala a stadionului din Vaslui) a inghetat, cand Ljubinkovic nu a reusit sa-l invinga pe Branet din 5-6 metri, pozitie ideala. In ultimul minut de joc, tribunele au luat din nou foc, in frunte cu patronul Adrian Porumboiu, cand Adrian Gheorghiu a cazut in careu, in urma unui contact cu Radu Ciobanu. O faza grea, la care centralul bucurestean a lasat jocul sa continue, starnind mania oficialilor vasluieni. Jocul nu se putea incheia fara cateva incidente reprobabile. In ultimele minute ale meciului, fanii ieseni au incendiat una dintre peluzeze stadionului, dar pana la urma au ars doar cateva scaune, asta si datorita interventiei decise a oamenilor de ordine. Pana la urma partida s-a incheiat fara incidente majore, jandarmii vasluieni intervenind la timp si decis pentru calmarea spiritelor. Totusi, dupa incidentele de la Vaslui, Poli Iasi risca sa dispute meciul urmator, miercuri seara, acasa cu Dacia Mioveni, cu portile inchise.

Ce risca Poli?

Pentru ca sunt recidivisti, dupa incidentele de la Buzau, iesenii ar putea avea de suferit, daca observatorul Adrian Ionescu a notat in raportul de joc toate incidentele. De altfel, patru suporteri ieseni au fost amendati pentru ca s-au numarat printre cei care au dat foc mai multor bannere. Potrivit inspectorului sef adjunct din cadrul Inspectoratului Judetean de Jandarmi Vaslui, Nelu Popovici, cei patru fani au fost amendati cu cate o mie de lei si ar urma si sanctiuni pentru alti suporteri, dupa vizionarea casetelor cu incidentele. Un incident a avut loc si inainte de inceperea partidei, cand aproximativ 20 de suporteri ieseni au intrat in zona dintre tribuna si gazon, incercand sa ajunga la un sector invecinat al peluzei sud, pentru a fura bannerul uneia dintre cele doua galerii ale FC Vaslui. La finalul jocului de la Vaslui, tehnicianul Ionut Popa si-a criticat din nou jucatorii. "Nu sunt multumit nici de rezultat, nici de cum au jucat baietii, una am discutat inainte de meci si alta au jucat. Am castigat doar un punct si asa cum a castigat Ceahlaul trebuia sa o facem si noi. Dupa aspectul jocului, nu meritam victoria. Apararea a fost buna, insa atacul a lasat de dorit. In afara de Cristea, nu am contat in atac. Un punct nu conteaza cand vad ca alte echipe reusesc sa joace bine in deplasare si sa aduca puncte. Unii si-au pastrat foarte bine punctele si le dau drumul ca la niste pui de pasare de doua-trei luni", a declarat Popa.

FC Vaslui - Politehnica Iasi 0-0
Stadion: Municipal
Vreme: frumoasa Spectatori: 8000 (dintre care 700 de la Iasi)
Gazon: cu denivelari
Formatii: FC Vaslui: Haisan - Buhus, Jovanovici, Andonic, Luz - Gheorghiu, Ljubinkovici, N`doye, Balace (Zmeu `63) - Matei (Bukvici `76), Sorin Frunza (Buhaescu `80).
Antrenor Emil Sandoi
Politehnica Iasi: Branet - Homei, Ciobanu, Munteanu, Pecnik - Milea - Sfarlea, Naidin (Kalai `89), Bersnjak (Straton `85), Paruolo (Buta `46) - Cristea.
Antrenor: Ionut Popa
Jucatorul meciului: Cristian Branet