Remiza de aur in Regie

28 Aprilie 2005
1563 Vizualizari | 0 Comentarii
•Sportul Studentesc - Politehnica Iasi 1-1 (1-0), in etapa a XXII-a a Diviziei A de fotbal •Iesenii au mai facut un pas spre evitarea retrogradarii •Poli a obtinut ieri, in Regie, primul punct in deplasare din partea a doua a campionatului •Ionut Popa a inceput jocul cu Sportul cu o echipa schimbata, in care au aparut nu mai putin de cinci nume noi fata de meciul cu Farul Constanta •Tehnicianul iesean a fost din nou tradat de defensiva, care a incasat in gol stupid in minutul 19 •Cel mai bun jucator al unui meci de vacanta a fost portarul iesean Cristian Branet •Etapa viitoare, Politehnica va intalni Otelul Galati, intr-o partida programata sambata, in dealul Copoului

Caseta tehnica a partidei:

Sportul Studentesc - Politehnica Iasi 1-1 (1-0)
Marcator: Marius Nae ('19)/Bilba ('69)
Stadion: Regie
Vreme: frumoasa
Spectori: 300
Gazon: bun
Formatii: Sportul Studentesc: Stancioiu - Radoi, Secareanu, Ratiu, Dedu - Nae ('66 Curelea), Stancu, Cruceru, Maxim ('70 Ferfelea) - Mazilu, Bucur ('87 Varga). Antrenor: Dan Petrescu
Politehnica Iasi: Branet - Beceru, Baldovin, Ilie, Onut, Pоrvu - Arhire ('90 Palimaru), Gavatorta, Bogdanovic ('82 Bernard), Miclea - Bоlba ('77 Pacurar). Antrenor: Ionut Popa.
Jucatorul meciului: Cristian Branet
Arbitri: Marius Martis - 7, Octavian Sovre - 7, Aurel Onita - 7.
Cartonase galbene: Curelea/Onut
Observatori: Ion Turculeanu si Aron Huzu.

Chiar in ziua in care s-au implinit 60 de ani de la infiintarea clubului, Polithenica Iasi a reusit sa scoata o remiza de aur pe terenul formatiei Sportul Studentesc. In Regie, fotbalistii ieseni au obtinut primul punct in deplasare din partea a doua a sezonului, la finalul unui meci anost insa, in care Poli a dominat la mijlocul terenului, dar studentii lui Dan Petrescu si-au trecut in cont mai multe ocazii de egalare. Antrenorul Ionut Popa a surprins la inceputul partidei, schimband sistemul de joc, intr-un defensiv 5-4-1, cu Adrian Ilie facand marcaj pe tot terenul la Gigel Bucur, care de altfel nici nu a prea miscat in meciul de ieri. In pofida faptului ca a folosit o linie cu cinci fundasi, defensiva ieseana si-a dat repede in petec si de aceasta data, primind un gol stupid, in minutul 19, de la anonimul Nae. Astfel, la 19 minute distanta de la fluierul de inceput al debutantului in prima divizie Marius Martis, Mazilu a avut o actiune frumoasa pe partea dreapta, de unde a centrat in careu si Nae a reluat simplu si nemarcat in poarta lui Branet, de la 6 metri. La acest scor, jucatorii lui Ionut Popa au avut o reactie de orgoliu, dominand mijlocul terenului, fara sa aiba insa vreo ocazie importanta de gol. In minutul 25, Arhire a sutat superb spre poarta echipei gazda, dar Stancioiu a avut o interventie de exceptie si a respins in corner. Un minut mai tarziu, Onut este avertizat pentru un fault in atac si va rata meciul cu Otelul Galati, din cadrul etapei viitoare a Diviziei A. In minutul 29, Mazilu a avut sansa sa inchida meciul, dar a fost blocat decisiv de Branet, iesit in intampinarea atacantului din Regie, la 12 metri de propriile buturi.

Salvatorul Branet

Pana la finalul primei reprize, iesenii nu au mai avut decat doua suturi spre poarta adversa, expediate de Arhire si Gavatorta, ambele retinute cu siguranta de portarul Stancioiu. Desi au dominat mai mult, jucatorii echipei din Copou au fost la un pas sa intre la cabine cu un dezavantaj de doua goluri, dupa ce Mazilu a ramas din nou singur cu Branet, dar sutul acestuia din opt metri a fost respins excelent de portarul iesean. Actul secund a fost unul si mai modest decat prima repriza, cele doua formatii nefiind capabile sa ofere prea multe faze de spectacol celor cateva sute de spectatori prezenti ieri in tribunele stadionului din Regie. Primul sut spre poarta din repriza a doua i-a apartinut lui Cruceru, care dintr-o lovitura libera de la 20 de metri a trimis peste poarta ieseana. In minutul 65, Poli a fost aproape de egalare, dar eroul ultimului meci, cu Farul Constanta, Romulus Miclea, a fost blocat exact in momentul sutului de un fundas advers. Acelasi Miclea a avut sansa egalarii doua minute mai tarziu, dar Stancioiu a scos incredibil sutul mijlocasului iesean, din doar opt metri.

Revansa lui Bilba

In minutul 69 insa, defensiva lui Dan Petrescu cedeaza si Ionut Bilba reuseste sa egaleze, dupa o pasa excelenta primita de pe partea dreapta, de la Ionut Pirvu. Astfel, blondul atacant din Copou reuseste sa inscrie la primul meci ca titular in partea a doua a campionatului. Golul lui Bilba avea sa stabileasca pana la urma si rezultatul final, chiar daca gazdele au mai avut o ocazie buna de a inscrie, in ultimele secunde ale jocului, cand Sportul a beneficiat de o lovitura libera de la 20 de metri de poarta lui Branet, ramasa insa fara nici un rezultat pe tabela de marcaj. Ultimul fluier al arbitrului focsanean declanseaza bucuria in tabara iesenilor, care au reusit sa obtina un punct de aur pe terenul Sportului Studentesc, o echipa imprevizibila, si sa mai faca un pas pentru evitarea retrogradarii. Desi nu au facut un meci foarte bun, elevii lui Ionut Popa au reusit sa obtina un punct mare, care s-ar putea dovedi decisiv la sfarsitul sezonului.Totusi, oaspetii nu vor avea prea mult timp sa se bucure, din moment ce, peste doua zile, in dealul Copoului va veni Otelul Galati, pentru un joc din etapa a XXIII-a a Diviziei A. Mai mult decat atat, intr-un alt meci din cadrul etapei de aseara, Apulum Alba Iulia a reusit o victorie acasa, cu FC Brasov, scor 1-0, si avantajul pe care il avea Poli in fata primului loc retrogradabil s-a redus la doar patru puncte.

Declaratii la finalul meciului

Dan Petrescu, antrenor Sportul Studentesc: "Se confirma, inca o data, faptul ca Sportul nu poate castiga doua meciuri la rand. Dupa victoria cu Otelul Galati, in care am jucat foarte bine in prima repriza, a venit acest rezultat de egalitate. Din nou am pierdut puncte din cauza ca ratam foarte mult, si chiar din postura de singur cu portarul. As fi vrut sa castigam astazi pentru ca puteam spune ca ne-am salvat in buna masura de la retrogradare. Dar, dupa cum am jucat in repriza a doua, nu meritam mai mult de un punct. Poli a stat bine in teren, iar in repriza a doua a jucat chiar foarte bine. Consider ca rezultatul este echitabil".

Narcis Ciocirlan, antrenor secund Poli Iasi: "Am venit in Regie cu intentia sa nu pierdem si am reusit. Ne-am atins obiectivul si datorita faptului ca am incercat sa-l anihilam pe Gigel Bucur, cel mai periculos atacant al Sportului, si cred ca am reusit. Ne asteapta in continuare un meci greu, etapa viitoare in partida de pe teren propriu cu Otelul Galati, si nu avem prea mult timp sa savuram aceasta victorie. Ii felicit pe baieti cum au evoluat in anumite momente si ma bucur ca am reusit si noi sa aducem primul punct din deplasare in acest retur de campionat".

Page time :0.2387 (s) | 22 queries | Mysql time :0.110411 (s)