Remiza fericirii

7 Mai 2007
2423 Vizualizari | 1 Comentarii
• Politehnica Iasi - Dinamo Bucuresti 1-1 (0-1), intr-o partida nebuna din cadrul etapei a XXX-a a Ligii I de fotbal • In urma acestui egal, ambele formatii au fost multumite, dinamovistii devenind practic campionii Romaniei, cu patru runde inainte de finalul sezonului, iar Poli a bifat un nou meci fara infrangere pe propriul teren • Iesenii au ratat o sumedenie de ocazii si au reusit sa egaleze in ultimele secunde ale meciului, dupa ce Clement Palimaru a transformat din doua incercari o lovitura de la unsprezece metri • Etapa viitoare, joi 10 mai, Politehnica va intalni in deplasare formatia Gloria Bistrita

Meci nebun in dealul Copoului. Peste 12 mii de spectatori au urcat sambata seara la stadionul Emil Alexandrescu pentru intalnirea dintre Politehnica Iasi si Dinamo Bucuresti. Pe o vreme superba si intr-o atmosfera de vis, cele doua formatii au oferit un spectacol agreabil, terminand la egalitate, scor 1-1, o partida in care s-a ratat cat pentru cateva meciuri. In urma acestei remize, ambele formatii au fost multumite, dinamovistii devenind si matematic campionii Romaniei, cu patru runde inainte de finalul sezonului, iar Poli a bifat un nou meci fara infrangere pe propriul teren. De altfel, gruparea din Soseaua Stefan cel Mare mai avea nevoie de un singur punct la Iasi, pentru a deveni practic campioana. Dupa ce Niculescu a deschis scorul dintr-o lovitura de la unsprezece metri, dinamovistii au dat senzatia ca nu mai forteaza, permitand astfel fotbalistilor ieseni sa domine jocul si sa egaleze intr-un final incendiar, in care Clement Palimaru s-a jucat cu inimile spectatorilor ieseni, transformand din doua incercari un penalty. Partida a inceput cum nu se poate mai rau pentru Poli, dupa ce Branet l-a faultat pe Danciulescu in marginea careului, iar arbitrul Sorin Corpodean a dictat, fara ezitare, lovitura de la 11 metri, transformata perfect de Claudiu Niculescu. Meciul putea fi inchis in minutul 22, cand Ze Kalanga a scapat singur cu portarul iesean, a incercat sa-l dribleze, dar Branet a intervenit foarte bine si l-a deposedat pe jucatorul lui Dinamo.

Ocazii pe banda rulanta

Dupa jumatate de ora slaba, Poli a trecut de patru ori pe langa egalare, pana la finalul primei reprize. Mai intai, Mijin a sutat de la distanta, dar Lobont s-a intins si a retinut cu siguranta, pentru ca in minutul 34, Sfirlea sa execute plasat o lovitura libera de la 24 metri, dar cu o parada de zile mari, portarul dinamovist a respins in lateral. Trei minute mai tarziu, Bilba scapa in lateral spre poarta lui Lobont, dar suteaza cu sete din coltul careului de 16 metri, mult pe langa poarta. In fine, in minutul 40, Silvasan nu a putut profita de o imbulzeala in careul dinamovist si, din pozitie buna, a trimis cu capul in stalpul portii lui Lobont. Dupa aceasta sumedenie de ocazii, tot alb-rosii, incurajati la Iasi de aproximativ 500 de suporteri fanatici, au fost la un pas sa dea lovitura. In minutul 43, Ze Kalanga a cazut in careu in urma unui duel cu Onut, Sorin Corpodean lasand jocul sa continue, desi avea acoperire regulamentara pentru a acorda penalty pentru Dinamo. Imediat dupa reluare, Tincu prinde un sut superb in diagonala, scos incredibil de Lobont. Replica dinamovistilor a venit imediat si, in minutul 55, Danciulescu a scapat singur cu Branet, dar nu a reusit sa trimita mingea printre picioarele portarului iesean. Faza ciudata, cinci minute mai tarziu, cand Branet a respins cu mana din afara careului, din fata aceluiasi Danciulescu, dar arbitrul Corpodean nu a vazut faza si a lasat jocul sa continue.

Mutari ofensive

Disperat ca iesenii nu reusesc sa fructifice ocaziile, antrenorul Ionut Popa (care a revenit in Iasi de la Timisoara, cu doar cateva ore inainte de startul partidei) a fortat atacul si l-a introdus in teren pe Palimaru, in locul lui Mijin. La trei minute dupa ce a intrat pe gazon, tanarul atacant iesean a ramas singur cu portarul Bogdan Lobont, dar acesta a intervenit decisiv, salvand Dinamo de la un gol ca si facut. In urmatoarele 20 de minute, iesenii au ratat alte trei mari ocazii de a egala, prin Silvasan (sut slab de la 18 metri in locul unei pase decisive spre Palimaru, liber la marginea careului), Radu Ciobanu (sut din intoarcere in careul lui Dinamo, putin pe langa poarta) si Palimaru (cap din 6 metri respins incredibil de acelasi Lobont, cel mai bun jucator al partidei). Dupa o noua bara a lui Danciulescu, in ultimele secunde ale partidei, Palimaru a scapat singur spre careul dinamovistilor si a obtinut un penalty, dupa ce in prima faza Lobont aparase din nou incredibil. Aceasta faza avea sa genereze o adevarata telenovela in randul fotbalistilor ieseni. Pe de o parte, Palimaru a luat mingea in mana decis sa execute el penaltiul, in timp ce de pe banca tehnica, antrenorul Ionut Popa si intreaga conducere tehnica si executiva striga in gura mare ca Bilba trebuie sa bata lovitura de la 11 metri.

Palimaru, inger si demon

Pana la urma, Palimaru nu a mai lasat mingea din mana si-a asezat-o la punctul cu var, a executat slab, permitandu-i lui Lobont sa respinga, dar tot tanarul atacant iesean a revenit si a inscris cu capul, declansand nebunia in dealul Copoului. Astfel, s-a scris istoria unui meci nebun, la finalul caruia ambele formatii au fost pe deplin multumite: Dinamo a sarbatorit al 18-lea titlu de campioana din istorie, in aplauzele spectatorilor ieseni, iar Poli a mai bifat un meci bun in compania granzilor, reusind sa nu piarda pe teren propriu in aceasta editie de campionat niciuna din confruntarile cu Steaua, Dinamo, Rapid sau Poli Timisoara. La finalul jocului, omul de afaceri Ion Zapodeanu a anuntat ca fotbalistii ieseni au ratat cate o prima de o mie Euro fiecare, bani pe care i-ar fi incasat doar in cazul unui succes impotriva campionilor de la Dinamo. In aceasta bucurie generala, singurul om trist de pe arena din Copou, a fost arbitrul asistent Ionel Popa, din Pascani, care la finalul jocului a aflat cumplita veste ca tatal sau decedase chiar in timpul meciului Politehnicii. Etapa viitoare, programata joi 10 mai, Politehnica va intalni in deplasare formatia Gloria Bistrita.

Declaratii la finalul partidei

Mircea Rednic, antrenor Dinamo Bucuresti: "Este cea mai importanta zi din cariera mea de antrenor. Meritul este al jucatorilor, care au evoluat exemplar pe toata durata campionatului. Ma bucur ca am indeplinit visul tatalui meu, care isi dorea foarte mult sa ajung antrenor la Dinamo si sa castig titlul. Am demonstrat ca meritam sa fim campioni pe toata durata acestui sezon de Liga I. Multumesc suporterilor care au fost alaturi de noi si la Iasi. Am ramas placut surprins de cum am fost primiti in acest oras. Desi s-a spus ca ne vom relaxa, in partida cu CFR Cluj voi folosi cei mai buni jucatori pe care ii am la dispozitie, fiindca avem de luat o revansa (in partida-tur, clujenii s-au impus cu scorul de 2-1 - n.r.).
Cristi Borcea, director executiv Dinamo Bucuresti: "Ce pot sa cer mai mult? Sunt cel mai fericit ca am castigat titlul, in calitate de conducator. Dinamo are un lot de 40 de jucatori si trebuie sa ii rulam pe toti, prin urmare, in urmatoarele meciuri vor evolua si spartanii mai mici".
Ionut Popa, antrenor Poli Iasi: "Sunt foarte multumit ca nu am pierdut. Ne-am creat multe ocazii si Dinamo a demonstrat ca merita sa fie campioana. Am obtinut un rezultat pozitiv daca ne gandim ca Steaua si Rapid au primit cate patru goluri pe teren propriu de la Dinamo. Dedic acest egal mamei mele si suporterilor, care au demonstrat inca o data ca Iasul si Timisoara au cei mai caldurosi suporteri din Romania. Daca Palimaru rata lovitura de la unsprezece metri, era exclus din lot. Nu trebuia sa execute el, ci Ionut Bilba, cel pe care il desemnasem eu sa bata penaltiurile. I-am si spus la final, ca daca are sange in vine, in ultimul minut de joc, un penalty se bate tare pe centru, nu cum a executat el. Bine ca in cele din urma a reusit sa marcheze".

Licitatie pentru gazon

Reprezentantii primariei au anuntat ca pentru refacerea gazonului de pe stadionul Emil Alexandrescu va fi organizata o licitatie. Sefii municipalitatii au mai anuntat ca au luat deja legatura cu mai multi specialisti in domeniu. "Inainte de a organiza licitatia, am luat legatura cu specialisti din Arad, Brasov si Salaj. Cautam solutii tehnice pentru refacerea gazonului. Dorim sa uniformizam suprafata de joc, sa refacem drenurile afectate si sa amenajam o instalatie de udare", a declarat Mihai Chirica, directorul tehnic al Primariei municipiului Iasi. Pentru refacerea gazonului, primaria are in vedere trei solutii: distrugerea si replantarea unui nou gazon, revigorarea celui existent sau achizitionarea unor rulouri de gazon. "Timpul ne preseaza. Noua editie de campionat va incepe la finalul lunii iulie sau la inceputul lunii august. De aceea, licitatia trebuie sa aiba loc cat mai repede", a mai declarat Mihai Chirica. Acesta a adaugat ca pentru refacerea gazonului nu va fi cheltuita o suma mai mare de 100 mii Euro.

Poli Iasi - Dinamo Bucuresti 1-1 (0-1)
Marcatori: Palimaru (`90+4) / Claudiu Niculescu (`8-pen.)
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: frumoasa
Spectatori: 12000
Gazon: bun
Formatii: Poli Iasi: Branet - Buta, Onut, Ciobanu, Tarlea - Tincu (`74 Miclea), Mijin (`59 Palimaru), Naidin, Sfirlea - Silvasan (`85 Paruolo), Bilba. Antrenor: Ionut Popa
Dinamo Bucuresti: Lobont - Blay, Moti (`85 Nitu), Radu Stefan, Pulhac - Kalanga (`59 Balace), Margaritescu, Munteanu, Cristea - Niculescu (`74 Mendy), Danciulescu. Antrenor: Mircea Rednic
Jucatorul meciului: Bogdan Lobont