Remiza nebuna in Ghencea

26 Aprilie 2010
827 Vizualizari | 0 Comentarii
• Steaua si Timisoara au terminat la egalitate, scor 3-3, partida din Ghencea, un meci foarte spectaculos cu multe rasturnari de situatie • Dupa aceasta remiza, CFR Cluj s-a distantat la 6 puncte in fruntea clasamentului, care este aproape campioana • Unirea Urziceni a invins pe Craiova, la Severin, cu 4-1

Steaua si Timisoara au luptat pe viata si pe moarte in Ghencea, pentru o remiza 3-3, care nu ajuta decat pe CFR Cluj, care are 6 puncte in fruntea clasamentului si este aproape campioana. Dupa umilinta din Giulesti cu Rapid, Steaua a vrut sa demonstreze ca rezultatul dezastruos din derby-ul etapei trecute a fost doar un accident si a inceput cu mult avant meciul de pe teren propriu cu Timisoara. Prima mare ocazie de gol a venit din capul lui Kapetanos, in minutul 5, mingea trimisa de atacantul grec din centrarea lui Golanski fiind respinsa in extremis de Taborda din plonjon. Dupa doua ocazii mari ale lui Golanski si Plesan, Steaua a deschis scorul in minutul 33. Arman Karamian a scos usor o lovitura libera pe stanga, Nicolita a centrat, mingea a fost deviata la Golanski, iar polonezul a sutat frumos cu stangul de la bara a doua. Timisoara a iesit cu o cu totul alta atitudine de la vestiare. Dupa un avertisment al lui Bonfim, Plesan a gresit o pasa simpla in zona mediana, oaspetii au profitat imediat si l-au lansat pe Cocis pe contraatac, iar acesta, ramas singur cu Zapata, a inscris cu un sut in diagonala. Jocul s-a echilibrat la jumatatea reprizei, dar Stoichita a facut modificari in dispozitiv si i-a trimis in teren pe Surdu si Artiom Karamian, cel din urma fiind acela care a obtinut penalty-ul pentru Steaua in minutul 79. Kapetanos a inscris cu un sut pe centrul portii, si si-a dus echipa in avantaj. Dar zambetul victoriei steliste a fost sters rapid de pe fata ros-albastrilor, Bonfim obtinand un alt penalty, dupa un fault al lui Parpas. Cosmin Contra a inscris cu siguranta de la punctul cu var si a egalat din nou situatia pe tabela.

Final de infarct

Dupa trei minute insa, meciul a luat o alta intorsatura, Cosmin Contra reusind dubla in minutul 88, dupa ce mingea trimisa de el din lovitura libera a fost deviata de zid. In prelungiri, Steaua a presat nebuneste in cautarea egalarii pe care a reusit-o in al treilea minut prin Jivko Jelev, acesta marcand dupa ce Taborda a respins o lovitura de cap a grecului Kapetanos. Remiza nebuna in Ghencea, 3-3, iar CFR Cluj este aproape campioana. Tot ieri, Unirea Urziceni a facut spectacol la Severin, invingand cu scorul de 4-1 pe Universitatea Craiova. Scorul a fost deschis de Bilasco in minutul 8, Rusescu a majorat diferenta, Gangioveanu a marcat pentru olteni, iar Paduretu si Semedo au inchis tabela. Ialomitenii au profitat de amorteala oltenilor si au deschis scorul inca din minutul 8, cand Bilasco a trimis cu capul dintre trei adversari o centrare perfecta venita de pe dreapta de la Apostol. Dupa cateva ocazii de ambele parti, in minutul 71, Raul Rusescu a majorat diferenta de scor a Unirii, marcand in poarta goala, dupa ce Semedo l-a fentat pe Merlier si a pasat in centrul careului. La cateva minute distanta, Craiova a revenit in meci in urma reusitei de senzatie a lui Constantin Gangioveanu, care a inscris cu un sut magnific de la mare distanta. In minutul 81, un contraatac fulgerator al Urziceniului a fost finalizat cu gol de Paduretu, care a inscris cu un sut perfect din 16 metri. In ultimul minut regulamentar de joc, Antonio Semedo a marcat pentru 4-1, dupa ce l-a pacalit din nou pe portarul gazdelor cu un lob superb, a ramas singur cu poarta goala si a inscris fara emotii.

Page time :0.1285 (s) | 22 queries | Mysql time :0.020358 (s)