Remiza neconvingatoare pentru Poli

1 August 2005
977 Vizualizari | 0 Comentarii
•Prezentarea lotului cu care echipa de fotbal Politehnica Iasi va aborda noua editie de campionat ar fi trebuit sa fie motiv de bucurie pentru suporterii ieseni •In realitate insa, jocul favoritilor, in amicalul cu FCM Bacau, nu a facut decat sa dea batai de cap iubitorilor fotbalului din Iasi •Poli a remizat, scor 1-1, in ultimul amical disputat inainte de startul Diviziei A de fotbal •In schimb, prezentarea lotului a aratat ca si Poli se poate inscrie in randul marilor echipe, fiecare fotbalist fiind adus in fata suporterilor de o masina decapotabila

Sarbatoarea prezentarii lotului cu care echipa de fotbal Politehnica Iasi va aborda noua editie de campionat a fost stricata de jocul amical care a urmat acestui eveniment. Desi ziua de sambata ar fi trebuit sa fie prilej de bucurie pentru suporterii ieseni, jocul formatiei din dealul Copoului nu a facut decat sa dea batai de cap iubitorilor fotbalului din Iasi. Ultimul amical, impotriva echipei FCM Bacau, a aratat o formatie ieseana parca adormita, desi startul partidei a fost amanat cu mai bine de jumatate de ora tocmai pentru a fi evitata canicula de afara. Rezultatul final al meciului, unul amical totusi, a fost 1-1, o remiza neconvingatoare, obtinuta in fata unei echipe modeste si care nu a facut nici un transfer in aceasta perioada de pauza competitionala. Scorul a fost deschis de gazde, in minutul 13, Raponi inscriind in poarta lui Bogdan, dupa o pasa foarte buna primita de pe partea stanga de la Bordeanu. Faza golului gazdelor este insa suspecta de ofsaid, Raponi fiind din cate se pare in afara jocului in momentul in care a pornit pasa din piciorul lui Bordeanu.

Accidentarea lui Branet

Astfel, in prima repriza singurul eveniment care a mai scos din amortire publicul spectator a fost accidentarea lui Branet, petrecuta in minutul 20, cand portarul iesean a scos spectaculos o minge de pe linia portii. In repriza a doua, Marc a fost inger si demon pentru Poli, salvand spectaculos doua mingi pe care scria gol, dar a facut si o gafa incredibila in minutul 72, scapand balonul din mana si permitandu-i lui Neagu sa egaleze. Acesta avea sa fie scorul final al unei partide care a adormit asistenta si care i-a permis tanarului arbitru Bogdan Hanceriuc, cavaler al fluierului divizionar C, sa se afirme la un meci, fie el si amical, intre doua prim-divizionare. La finalul partidei, antrenorul Ionut Popa a fost foarte nervos pe proprii jucatori, pe care i-a certat vehement in vestiar, amenintandu-i chiar ca-i va baga in cantonament chiar de astazi. Tehnicianul iesean a inceput jocul cu FCM Bacau in urmatoarea formula: Branet - Raponi, Adrian Ilie, Radu Ciobanu - Toma, Gavatorta, Rednic, Bordeanu - Miclea, Arhire - Bilba. Pe parcursul jocului, Popa i-a introdus in teren si pe: Vrajitoarea, Ciubancan, Onofras, Beceru, Bogdanovici, Mitruc, Pacurar si Stanciu. De partea cealalta, antrenorul formatiei FCM Bacau, Cristian Popovici, a rulat intreg lotul avut la dispozitie.

Prezentare spectaculoasa

Daca jocul in sine a fost unul plictisitor si mai degraba datator de griji decat de sperante, prezentarea lotului a fost spectaculoasa, copiind exemplul formatiei italiene AS Roma. Astfel, fiecare jucator din lotul cu care Poli va aborda noua editie de campionat a fost prezentat publicului iesean intr-o masina rosie decapotabila, care ii transporta pe jucatori de la tunel pana la centrul terenului. De asemenea, la mijlocul terenului, toti fotbalistii, impreuna cu staff-ul tehnic, au fost inconjurati de baloane in culorile alb-albastru si de un superb foc de artificii. Pentru noul sezon, echipa din dealul Copoului va conta pe un lot de 24 jucatori, dupa cum urmeaza: Branet, Marc si Plesca (portari), Beceru, Radu Ciobanu, Bordeanu, Raponi, Adrian Ilie, Toma, Onut, Bernard (fundasi), Gavatorta, Ciubancan, Rednic, Stanciu, Miclea, Bogdanovici, Arhire, Mitruc, Sarici (mijlocasi), Vrajitoarea, Bilba, Onofras, Pacurar (atacanti). Dintre acestia, toti jucatorii depind doar de clubul din dealul Copoului, presedintele Marius Stan anuntand ca iesenii nu vor mai conta pe jucatori imprumutati.

O noua strategie

Mai mult decat atat, in afara lui Arhire si Rednic, care au contractele scadente in vara anului viitor, toti jucatorii Politehnicii au contracte valabile pentru o durata de doi ani de zile. Intr-o situatie speciala se afla portarul Razvan Plesca, pentru care Poli ar trebui sa plateasca o grila de transfer, daca-l aduce la Iasi inainte de implinirea varstei de 23 de ani. Astfel, daca Plesca nu-si va rezolva situatia contractuala cu clubul de care apartine, FC National, iesenii il vor transfera abia in noiembrie, cand portarul implineste varsta de 23 de ani si astfel Poli scapa de plata grilei. In schimb, Radu Ciobanu va semna astazi un contract valabil pe doi ani cu gruparea din Copou. "Avem o noua abordare in ceea ce priveste lotul de jucatori. Incercam sa nu mai contam pe jucatori imprumutati de la alte cluburi. De aceea am cheltuit in aceasta perioada 234 mii dolari pentru a legitima jucatori pe care putem pune baza mai mult timp", a spus Marius Stan.