Remiza nimanui

21 Mai 2006
1097 Vizualizari | 0 Comentarii
•CS Vaslui - Politehnica Iasi 1-1 (0-1), in etapa a XXVIII-a a Diviziei A de fotbal •Iesenii au condus cu scorul de 1-0 pana aproape de finalul meciului dar au pierdut din nou doua puncte pe o gafa uriasa a defensivei •Dupa ce Bilba a decshis scorul in minutul 6, gruparea din Copou s-a retras in defensiva si a asteptata resemnata ca vasluienii sa-si faca jocul •Cu acest rezultat, iesenii s-au indepartat de locul noua iar gazdele din Vaslui tremura inca pentru evitarea retrogradarii •Dupa acest joc, fotbalistii ieseni au o saptamana de zile de vacanta, din cauza intreruperii campionatului •Etapa viitoare, programata pe data de 3 iunie, Politehnica va primi vizita echipei FC Arges

Caseta tehnica a partidei:

CS Vaslui - Politehnica Iasi 1-1 (0-1)
Marcatori: Baicu ('80) / Bilba ('6)
Stadion: Municipal
Vreme: frumoasa
Spectatori: 10000 (peste o mie de la Iasi)
Gazon: denivelat
Formatii: CS Vaslui: Hutan - Buhusi, Baicu, Panait, Lacusta - Ionut Badea, Jovanovici ('46 Stanciu), Croitoru, Bukvici ('63 Buhaescu) - Valentin Badea, Mihalcea. Antrenor: Mircea Rednic.
Politehnica Iasi: Branet - Bordeanu, Onut, Ciobanu, Toma - Rednic ('59 Onofras), Arhire, Iurisniti, Tincu- Bilba, Cernoch ('69 Mitruc). Antrenor: Ionut Popa.
Jucatorul meciului: -
Arbitri: Alexandru Deaconu - 6, Dumitru Bargaoanu - 7, Irina Mart - 7.
Cartonase galbene: Jovanovici / Toma, Rednic, Ciobanu, Arhire, Onut
Observatori: Adrian Ionescu si George Ionescu

Razboiul Moldovei dintre FC Vaslui si Politehnica Iasi s-a incheiat nedecis, scor 1-1, la capatul unei partide in care iesenii nu au vrut mai mult iar gazdele nu au putut mai mult. Acest rezultat nu avantajeaza insa pe nici una dintre cele doua echipe, care se indeparteaza tot mai mult de obiectivele stabilite. Astfel, Politehnica a pierdut contactul cu Gloria Bistrita, ocupanata locului 9 si daca Otelul Galati invinge astazi la Timisoara risca sa piarda chiar si pozitia a zecea in clasament, in timp ce vasluienii s-au infundat si mai mult in subsolul clasamentului si au din nou emotii pentru evitarea retrogradarii. Chiar si asa, Poli poate considera ca a pierdut doua puncte, mai ales ca toate premisele, incepand cu delegarea lui Deaconu la Vaslui i-au fost potrivnice. Oaspetii din Iasi au avut un inceput perfect de meci si pana cand vasluienii s-au asezat in ghete, Toma a reusit o pasa de senzatie pana la Bilba, care a intrat bine in careu si a sutat superb in coltul lung al portii aparate de Hutan, facand ca partida sa inceapa practic de la scorul de 0-1. La adapostul acestui gol inscris de golgeterul trupei din Copou, iesenii au facut pasul inapoi preferand sa iasa periculos pe contraatac. In aceste conditii, prima mare ocazie a vasluienilor este consemnata abia in minutul 15, cand Branet a reusit sa respinga mingea din fata a doi jucatori ai echipei gazda. In afara unor suturi de la distanta si a unor centrari fara efect, vasluienii nu au avut decat o singura ocazie importanta de a egala. Astfel, cu un minut inainte de pauza, Jovanovici a trimis din sase metri peste Cristian Branet, dar portarul iesean a reusit sa devieze mingea in corner. Dupa pauza, presiunea gazdelor s-a intensificat si practic jocul s-a disputat intr-un singur sens spre poarta lui Branet. Poli s-a retras prematur in defensiva, invitandu-i practic pe vasluieni sa atace si sa se apropie tot mai mult de porta lui Branet.

Branet in vrie

Dupa o prima repriza buna, portarul iesean a respins gresit toate mingile din actul secund, facand poate cea mai slaba repriza din acest campionat. Astfel, dupa doua ratari ale lui Bukvici, care nu a ajuns la o minge centrata de fostul jucator al lui Ionut Popa, Tudorel Stanciu si un cap pe langa poarta al lui Valentin Badea, gazdele au trecut de putin pe langa egalare, in minutul 54. Adrian Mihalcea asutat din interiorul careului , dar acelasi Vali Badea a deviat mingea peste poarta lui Branet. Cum atacurile gazdelor s-au succedat cu repeziciune la poarta ieseana, golul a picat firesc in minutul 80, cand Baicu a executat slab o lovitura libera de la 30 metri si a egalat la o faza demna de cascadorii rasului sau chiar de curtea gradinitei. Mingea expediata slab, dar plasat de Ilie Baicu a depasit careul Politehnicii, Onut s-a aplecat ca sa nu fie lovit de minge, iar Branet a preferat sa faca un pas in fata in locul unui plonjon simplu in lateral, astfel ca balonul a poposit in plasa portii. Degeaba a mai prelungit Alexandru Deaconu meciul cu patru minute si a dictat o puzedrie de lovituri din preajma careului iesean, ca vasluienii au fost incapabili sa mai speculeze gafele din defensiva visatoare a Politehnicii. Pana la urma, gruparea din Copou care a expediat un singur sut pe spatiul portii pe durata celor peste 90 de minute, a scos un punct la care nici nu spera si a incurcat mai mult planurile vasluienilor lui Porumboiu. Totusi, dupa ce au condus cu scorul de 1-0 pana aproape de finalul meciului, iesenii au pierdut din nou doua puncte pe o gafa uriasa a defensivei. Dupa acest joc, fotbalistii ieseni au o saptamana de zile de vacanta, din cauza intreruperii campionatulu, pentru actiunea echipei nationale din Statele Unite ale Americii. Etapa viitoare, programata pe data de 3 iunie, Politehnica va primi vizita echipei FC Arges.

Declaratii la finalul partidei:

Mircea Rednic, antrenor CS Vaslui: "Nu am reusit sa ne impunem jocul. Am fost nevoiti, din cauza starii proaste a gazonului sa intram in jocul adversarului si sa nu putem combina rapid si in forta. Sunt foarte dezamagit ca am pierdut aiurea punctele obtinute la Dinamo si trebuie sa o luam iarasi de la capat si sa luptam pentru evitarea retrogradarii. Ne-am creat ocazii, dar am ratat prea mult din fata portii si din multe pozitii favorabile. E mare pacat de punctele pe care le-am irosit astazi (ieri - n.r.)".

Ionut Popa, antrenor Politehnica Iasi: "Gazdele ar fi meritat victoria, dupa cum s-a jucat. Au atacat mai mult si era normal sa o faca pentru ca au jucat in fata spectatorilor proprii. Ne-am retras prea devreme in aparare si asta ne-a costat in finalul partidei. Oricum, mie mi-ar parea rau sa retrogradeze Vasluiul, o echipa frumoasa si care merita sa evolueze si la anul in prima liga. Publicul vasluian a fost impecabil".

Adrian Porumboiu, finantator CS Vaslui: "Ce sa mai discutam despre arbitraj. Trebuie sa vin cu regulamentul in mana sa va explic ca la faza in care noi am inscris si golul ne-a fost anulat jucatorul nostru nu trebuia sa astepte fluierul arbitrului. Ce mai incolo? Iasul nu avea nevoie de ajutorul arbitrului ca sa scoata un punct, ca nu sunt handicapati".

Razboi intre galerii

La meciul de la Vaslui, Politehnica a fost incurajata de peste o mie de persoane care au facut deplasarea cu autobuzele puse la dispozitie de gruparea din Copou, dar si cu masinile personale sau cu trenul. Cele doua galerii s-au duelat de la distanta inca din momentul in care au intrat pe stadion. Suporterii ieseni au afisat mai multe bannere in care-i ironizau pe gazde. "Caminele noastre, casele voastre", "Cu blaturile din retur, mai prindeti un sejur", "Cu fularul vostru galben verde, mergem la cules stiulete" erau cateva dintre bannerele afisate de ieseni. Pe cel mai haios dintre acestea era insa desenat un tractor si un dialog intre doua persoane: "Hai la meci ai. Mai avem doua hectare si venim". Disputele verbale erau insa cat pe ce sa degenereze intr-o lupta apriga, dupa ce un suporter vasluian a rupt un banner al iesenilor. In plus, un ziarist local a facut gesturi obscene in pauza partidei catre galeria Politehnicii. In cele din urma, spiritele s-au calmat, dupa interventia jandarmilor, iar la final antrenorul Ionut Popa a mers la galerie si le-a cerut suporterilor ieseni sa fie calmi si sa dea dovada de bun simt fata de vasluieni. Prerstatia galeriei vasluiene a fost amendata si de finantatorul echipei, Adrian Porumboiu, la finalul meciului. "Nu mi-a placut publicul nostru, am avut toata partida numai prostii in gura si am depasit o limita a bunului simt, peste care nu ar fi trebuit sa trecem", a spus Porumboiu.

Page time :0.1343 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019526 (s)