Remiza plictisitoare in Groapa

25 Martie 2010
628 Vizualizari | 0 Comentarii
• Dinamo si CFR Cluj au terminat la egalitate, scor 1-1, partida din prima mansa a semifinalei Cupei Romaniei • Lucian Goian a deschis scorul pentru dinamovisti, golul ardelenilor fiind marcat de Kone la 15 minute distanta Fotbal cu pipeta in prima semifinala a Cupei Romaniei. Dinamo si CFR Cluj au terminat la egalitate, scor 1-1, partida din prima mansa a semifinalelor, la capatul unui meci slab calitativ, influentat de absentele majore din cele doua garnituri. Daca in campionat meciul a fost echilibrat, dar animat, nu acelasi lucru se poate spune despre meciul de Cupa, cand plictiseala a fost cuvantul de ordine in jocul celor doua combatante. Doar cele doua goluri marcate in prima repriza au mai alungat monotonia. Primii au marcat dinamovistii, prin Lucian Goian in minutul 10 al intalnirii, cand fundasul a reluat excelent cu capul din careu o centrare perfecta din lovitura libera executata de Bostina. Egalarea a venit un sfert de ora mai tarziu prin Yousuff Kone. Ivorianul a luat o faza pe cont propriu dupa ce a receptionat o pasa lunga, a luat doi fundasi adversi in spate si a patruns in careul advers, marcand cu un sut sec pe langa Dolha. Repriza secunda a fost parca mai disputata, insa numai la o poarta. Dinamo a dominat teritorial jocul, fiind prezenta mai mereu la poarta lui Nuno Claro, dar numeroasele faze fixe, cornere sau lovituri libere nu au dus la ocazii mari de gol ale alb-rosilor. Cu un sfert de ora inainte de final s-au trezit si ardelenii sa iasa pe atac. Astfel, s-au produs si cele doua ocazii de gol ale clujenilor. Mai intai Y. Kone a trimis putin peste poarta cu capul o centrare a lui Peralta, pentru ca in minutul 77 Cadu sa trimita, tot cu capul, putin pe langa bara din stanga o centrare de la Nicolae Dica. A venit imediat si replica dinamovistilor. N'Doye a ratat, probabil ocazia anului, dupa ce a trimis cu capul singur din careul mic al clujenilor la cativa metri pe langa poarta adversa, la o faza in care Nuno Claro a iesit din poarta pe sub centrarea lui Torje. In prelungirile meciului, Dinamo a ramas in inferioritate numerica dupa ce Djakaridja Kone a vazut al doilea cartonas galben in interval de doar doua minute, fiind eliminat.

Page time :0.1519 (s) | 24 queries | Mysql time :0.023875 (s)