Remiza spectaculoasa obtinuta de handbalisti

26 Ianuarie 2007
735 Vizualizari | 1 Comentarii
• Echipa de handbal masculin Politehnica Iasi a obtinut o remiza, scor 42-42, cu Stiinta Bacau intr-o partida amicala disputata ieri in Sala Polivalenta • Astazi, iesenii vor primi vizita formatiei Bucovina Suceava, in ultimul test inainte de startul returului Ligii Nationale
Dupa doua esecuri consecutive in primele jocuri de verificare ale anului, handbalistii Politehnicii Iasi au obtinut o remiza spectaculoasa in al treilea meci amical, cu Stiinta Bacau. Partida s-a disputat ieri, in Sala Polivalenta, pe durata a trei reprize de cate 20 minute, si a fost dominat in majoritatea timpului de gruparea bacauana, la care au evoluat si ex-iesenii Spiridon si Bondar. Gazdele au avut o revenire fantastica in repriza a treia, de la 29-38 la 38-39, si au smuls un rezultat de egalitate. Chiar si asa insa, antrenorul Costel Schender era suparat pe jucatorii sai la finalul partidei. "Baietii acestia ma imbolnavesc. Eu le spun sa faca una, ei fac cu totul altceva", a spus Costel Schender. In amicalul de ieri, golurile Politehnicii au fost reusite de jucatorii: Mironescu - 12, Chike si Damian - cate 6, Velicu si Caciuc - cate 4, Druga si Elisei - cate 3, Ifrim si Dacau - cate 2. In jocul de ieri a evoluat si pivotul Florin Druga, care este ca si transferat la Politehnica, iesenii urmand sa vireze in contul clubului HC Odorheiu Secuiesc grila de 1.500 Euro. De asemenea, astazi s-ar putea rezolva si problema imprumutului portarului Marius Cioltan, de la Bucovina Suceava. Gruparea ieseana va trebui sa rezolve orice transfer pana pe data de 2 februarie (cu o zi inainte de startul returului), cand se va inchide perioada de transferari. Astazi, iesenii vor primi vizita formatiei Bucovina Suceava, in ultimul test inainte de startul returului Ligii Nationale, intr-o partida care se va disputa in Sala Polivalenta, de la ora 11.30. Prima etapa a returului este programata pe data de 3 februarie, zi in care Politehnica va primi vizita echipei Energia Lignitul Targu Jiu. La jumatatea campionatului, gruparea antrenata de Costel Schender nu a adunat nici un punct in cele 13 jocuri disputate, o contraperformanta greu de egalat in sportul romanesc. Mai mult decat atat, iesenii sunt la 11 puncte distanta de primul loc care asigura mentinerea in Liga Nationala, ocupat chiar de Energia Lignitul Targu Jiu. Practic, o infrangere in primul meci oficial al anului 2007 in partida cu gorjenii ar anula si ultima farama de speranta a lui Pralea si compania de a mai ramane in elita handbalului masculin romanesc.