Remize de senzatie pentru Craiova si Urziceni

20 Iulie 2009
649 Vizualizari | 0 Comentarii
• Universitatea Craiova a obtinut o remiza splendida in compania detinatoarei Cupei Italiei, scor 1-1, Lazio Roma fiind egalata prin reusita lui Baird, dupa ce Scaloni deschisese scorul in inceputul reprizei secunde • Si Unirea Urziceni a reusit o remiza importanta, scor 1-1, in fata formatiei Celtic Glasgow

Echipele din Romania au reusit doua remize fantastice in fata unor adversari redutabili din fotbalul continental. Universitatea Craiova si Unirea Urziceni au terminat la egalitate, scor 1-1, in meciurile de verificare jucate impotriva echipelor Lazio Roma, respectiv Celtic Glasgow. Cel mai important meci amical din ultimii ani al Universitatii i-a adus in fata oltenilor pe italienii de la Lazio, grupare care nu are nevoie de nici o prezentare suplimentara si care a castigat Cupa Italiei in sezonul tocmai incheiat. Daniel Mogosanu a avut ceva batai de cap in alcatuirea primului unsprezece, tinand cont de renumele adversarului, dar, mai ales, de faptul ca tehnicianul italienilor a aliniat cea mai buna echipa disponibila. Lazio a dominat copios mare parte din meci, terenul parand sa fie inclinat spre poarta lui Silviu Lung jr, scrie Onlinesport. Doar de doua ori in start de meci a reusit Craiova sa ajunga in preajma careului advers, ambele faze ofensive avandu-l in prim-plan pe starul Florin Costea. In rest, pana aproape de pauza, meciul a fost la discretia italienilor, Foggia, Ledesma, Mauro si Rocchi facand cam ce le-a poftit inima in jumatatea adversa. Cu exceptia golurilor, Silviu Lung a pastrat poarta inchisa in primele 45 de minute, ajutat fiind si de evolutia excelenta in aparare a lui Dananae si Gaman. O zvacnire de orgoliu a oltenilor a adus dupa 40 de minute de joc si prima ocazie pentru Craiova, o faza de atac deloc de neglijat pornita cu o pasa lunga in diagonala de la Dorel Stoica pana la Mihai Costea, care, dupa ce a depasit un adversar si a patruns in careu, a sutat plasat si cu putere, insa mingea a fost scoasa incredibil de pe linia portii. La ultima faza a primei reprize, Craiova si-a mai trecut o mare ocazie in cont, de aceasta data celalalt Costea, Florin, fiind nevoit sa-si puna mainile in cap, dupa ce sutul sau cu latul din pozitie centrala la marginea careului a fost scos in ultimul moment de Muslera de la vinclu.

Jucatorul meciului

In repriza secunda, Craiova a "schimbat" adversara, desi numele a ramas acelasi Lazio, echipa italiana a patruns pe teren cu alti jucatori. Insa aspectul meciului s-a pastrat identic cu cel din prima parte, cu atacuri in serie ale italienilor la poarta lui Lung, Pandev si apoi Ousmane Dabo trecand pe langa gol in primele minute de la reluare. Pana la urma, oltenii n-au mai avut cum sa amane deschiderea scorului de catre Lazio, Lionel Scaloni reusind sa inscrie dupa o actiune personala si un sut blocat in prima faza de Silviu Lung, care n-a mai avut ce face la al doilea sut. La cateva secunde distanta, Simone Inzaghi a trecut si el pe langa gol, de aceasta data portarul oltean izbutind sa prinda sutul la coltul lung al italianului. Dupa mai multe atacuri si faze periculoase ale italienilor, un moment de neatentie in defensiva laziala i-a dat ocazia lui Michael Baird sa egaleze, in urma unei centrari fenomenale de la Soava, reusita atacantului australian fiind observata din tribune si de un trimis al selectionerului nationalei sale. Insa bucuria australianului n-a tinut mult, o accidentare facandu-l sa paraseasca terenul, in locul sau intrand din nou pe teren titularul Prepelita. Iuresul ofensiv din final de meci al italienilor nu a adus modificari pe tabela, mai scrie Onlinesport, desi in poarta Craiovei intrase Merlier in locul celui mai bun jucator al oltenilor, Silviu Lung jr., principalul artizan al acestui rezultat.

Amical anulat

In tot acest timp, campioana Romaniei, Unirea Urziceni, a remizat intr-un meci amical disputat in Scotia contra lui Celtic Glasgow, scor 1-1. Singurul gol pentru formatia lui Dan Petrescu a fost reusit de atacantul despre care Mihai Stoica spune ca "ar putea ajunge unul dintre cei mai mari fotbalisti romani din istorie", Raul Rusescu, in minutul 55. La echipa campioana au debutat in acest meci Vasile Maftei si Laurentiu Marinescu, abia sositi in cantonamentul din Scotia. Tot aici, campionii ar fi trebuit sa intalneasca astazi cealalta mare echipa a Scotiei, campioana Glasgow Rangers. Ieri insa, scotienii au decis sa anuleze amicalul pe care ar fi trebuit sa-l dispute in compania campioanei Romaniei, deoarece au gasit drept nepotrivita data de 20 iulie, aleasa initial. Scotienii au propus ca meciul sa se joace pe data de 24 iulie, dar Unirea a declinat invitatia, deoarece la acea data este programata revenirea in tara. Pe 26 iulie, trupa lui Dan Petrescu va intalni pe CFR Cluj in Supercupa Romaniei. In aceste conditii, Unirea va juca astazi, cu echipa de liga secunda Greenock Morton.