Replica buna in fata echipei lui "Pinalti"

11 Februarie 2002
951 Vizualizari | 0 Comentarii
•Ceahlaul Piatra Neamt - Poli Unirea Iasi 3-2 (2-0) •In alte doua meciuri amicale: FCM CFR Pascani - RATC CFR Moldova Iasi 3-1 (1-0) si Pro Mobila Crucea - Telecom Iasi 2-0 (0-0)

Pe terenul de iarba excelent intretinut de la Targu Neamt, gazdele de la Ceahlaul Piatra Neamt au castigat sambata cu scorul de 3-2 (2-0) in fata formatiei Poli Unirea Iasi, intre cele doua combatante fiind o diferenta de doua divizii. Daca echipa lui Gheorghe Stefan (zis si Pinalti) este in prima liga, formatia coordonata acum de managerul general Vasile Simionas si antrenorii Adrian Kereszy si Gelu Paveliuc este doar in Divizia C si de foarte mult timp iesenii nu au mai intalnit o grupare de pe prima scena a fotbalului romanesc. Din aceasta cauza, Poli Unirea a dat o replica mai timida in prima jumatate a partidei si dupa primele 45 de minute Ceahlaul conducea cu 2-0. Din pacate insa, ambele goluri au fost oferite cadou gazdelor de catre arbitrul Costel Vadana (omul lui Pinalti), primul fiind inscris dintr-un 11 metri inexistent, iar al doilea dintr-o pozitie de ofsaid. Dupa pauza, iesenii sunt peste adversari si reusesc egalarea la 2-2 prin golurile marcate de Dinu Sanmartean si Bogdan Chiper. Cu cinci minute inainte de final, in urma unei centrari la coltul scurt si o neatentie a portarului Mihalache, nemtenii inscriu golul victoriei (3-2). Poli Unirea a evoluat in urmatoarea alcatuire: Campeanu - Ancuta, Petrache, Adrian Ilie, Gheban, Danut Munteanu - Cristea, Medeleanu, Florin Dan - Dobrea, Petcu (au mai jucat dupa pauza Mihalache, Dinu Sanmartean, Mihai Dragoi, Chiper, Tiron, Zavate, Costel Ilie si juniorul Cruceanu). Dupa meciul de la Targu Neamt, managerul general, Vasile Simionas, ne-a declarat: "A fost un meci bun pentru noi, mai ales ca echipa nu a mai jucat de un an si jumatate cu o grupare din prima liga. Dupa un inceput mai retinut in prima repriza, baietii si-au dat drumul la joc dupa pauza si chiar au egalat la un moment dat. Greselile arbitrului din prima repriza nu au contat prea mult in viziunea mea, deoarece nu m-a interesat scorul, ci doar jocul practicat de echipa noastra. Concluzionand, pot spune ca am dat o buna replica Ceahlaului, mai ales in repriza secunda". In continuare, Poli Unirea va juca doua "duble" amicale cu Laminorul Roman (miercuri - la Roman si vineri - la Iasi) si cu Foresta Suceava (pe 23 februarie - la Suceava, pe 2 martie - la Iasi). Despre alti jucatori care ar urma sa vina la Poli Unirea in perioada urmatoare, "Simi" ne-a dat raspunsuri seci, astfel:
- Varful Zamfirescu, de la Laminorul Roman ?
- Il asteptam !
- Ion Radu, fost la Laminorul Roman si Poli Iasi ?
- Poate !
- Streltov, de la Galati ?
- Nu stiu, n-am auzit !
- Alti jucatori ?
- Acum nu va pot spune nimic !
Asadar, concluziile le trageti dumneavoastra, stimati "fani" din Copou !

•RATC CFR Moldova pierde la Pascani

Tot sambata, la Pascani, FCM CFR din localitate a izbutit o victorie cu 3-1 (1-0) in fata formatiei RATC CFR Moldova Iasi. Dupa ce gazdele, pregatite acum de Nae Zaharia, conduceau la un moment dat cu 3-0, ieseanul Lucian Popescu a redus din handicap si a stabilit scorul final (3-1). Antrenati de Dan Cananau, transportatorii ieseni au prezentat urmatoarea formatie: Comisu - Luiuz, Petrica Dragoi, Catusanu, Tesoi, Maxim - Padurariu, Agape, Varlan - Paun, Feraru (au mai jucat Sarbu, Murgu, Suru, Vasluianu, Bungeanu, Ciocanaru, Lucian Popescu).
De la ieseni nu au jucat Voicu si Ilade, ambii accidentati. Jucatorul Emanuel Lungu asteapta sa fie operat de ligamente incrucisate, poate la o clinica din Capitala, iar portarul Sandu Sarbu va pleca luna viitoare in Germania, cu un contract de munca, abandonand sportul de performanta. "Miercuri vom juca cu Citadin Iasi, poate pe terenul Progresul din spatele Daciei Service din Bucium. Iar sambata vom incerca sa facem un meci de pregatire la Harlau, contra Viitorului din localitate. Jucatorii Badarau si Etcu au refuzat sa vina in retur la noi, ei dorind sa joace in Divizia D, la studentii de la ASCU Poli Iasi", ne-a mai declarat antrenorul principal iesean Dan Cananau.

•Pro Mobila a dat cu "crucea" peste Telecom

Aflata in cantonament la Campulung Moldovenesc, dupa ce a pierdut joi cu 2-0 partida cu FCM CFR Pascani, Telecom Iasi a intalnit sambata pe Pro Mobila Crucea. Jucatorii din Crucea au castigat cu 2-0 (0-0) in fata unei echipe iesene care a rulat tot lotul de jucatori, dupa cum ne-a declarat presedintele Dumitru Boncu. Sub conducerea antrenorilor Corneliu Costachescu si Narcis Ciocarlan, lotul echipei Telecom Iasi a fost alcatuit din urmatorii jucatori: Dobos, Pintilie - Raileanu, Cotan, Cordas, Robu, Dediu, Miron, Sinescu, Cabalau, Grigore, Petrica Basascu, Moici, Lohan, Marian, Raut, Pietrariu si Ciocoiu. "Cantonamentul de la Campulung Moldovenesc se va incheia sambata, atunci cand, la intoarcere spre casa, echipa se va opri la Targu Neamt, pentru un amical cu Ceahlaul II din localitate", ne-a mai declarat presedintele telefonistilor, Dumitru Boncu.