Repriza de senzatie pentru baschetbalistii ieseni

13 Decembrie 2004
1267 Vizualizari | 0 Comentarii
•Universitatea Petre Andrei - Elba Timisoara 72-60, in etapa a IX-a a Diviziei A de baschet masculin •Iesenii si-au apropiat victoria dupa ce au castigat categoric sfertul al treilea cu scorul de 24-9 •Pentru a-si realiza obiectivul, clasarea pe unul din primele opt locuri, studentii lui Magurean trebuie sa mai obtina o victorie in ultimul meci al anului, impotriva formatiei Poli Carbochim Cluj

Doua meciuri, doua victorii. Acesta este bilantul baschetbalistilor de la Universitatea Petre Andrei, in finalul acestui an, cand au sansa de a obtine un nou succes cu Poli Carbochim Cluj si a se clasa pe unul dintre primele opt locuri la finalul turului. Impinsi de la spate de peste o mie de spectatori, jucatorii pregatiti de Petre Magurean au obtinut un nou succes pe teren propriu, invingand cu scorul de 72-60, pe Elba Timisoara. Prima jumatate a meciului a fost una echilibrata cu cele doua formatii alternand perioadele de dominare si in care au condus pe tabela de marcaj. La pauza formatia de pe Bega a intrat in avantaj, scor 37-32, dupa ce au castigat la limita primul sfert, scor 20-19 si mai detasat sfertul secund, scor 17-13. Imediat dupa pauza insa, de la vestiare au revenit alte formatii, jucatorii ieseni dominand categoric sfertul al treilea pe care l-au si castigat cu un incredibil 24-9. De altfel, cele zece minute din partida cu Elba Timisoara, au fost cele mai bune facute de formatia ieseana in acest inceput de campionat. Universitatea Petre Andrei a revenit de la scorul de 32-39, avand zece puncte avantaj, inainte de disputarea ultimelor zece minute, scor 56-46. In ultima repriza, baschetbalistii lui Magurean au facut spectacol, reusind si doua "slam-dunk"-uri prin Vova Colesnicov si Cristi Murgoci, aplaudate frenetic de cei peste o mie de spectatori prezenti sambata seara in Sala Polivalenta. Intr-un meci arbitrat slab de cuplul Marius Udrica (Craiova) - Laurentiu Grigoras (Buzau) si observat de comisarul Federatiei Romane de Baschet, Constantin Ioan, punctele iesenilor au fost reusite de jucatorii: Colesnicov 8 (2x3), Anghel 5, Madalin Nicolae 9, Fl. Muscalu 5 (1x3), Andrus 19 (1x3), Dornescu 6, Nanescu 10 (1x3), Murgoci 10. Daca de la formatia ieseana cel mai bun marcator a fost Andrus cu 19 reusite, de la timisoreni s-a evidentiat Paltinisan cu zece puncte, dar si cu o sumedenie de ratari si jucatorii Viciu si Vladisavljevic, ambii cu noua puncte marcate. La finalul partidei, directorul tehnic Petre Magurean, regreta faptul ca formatia sa a inceput slab campionatul, ratand astfel o clasare pe un loc mai bun, in ierarhia interna. "Am obtinut o victorie superba, dar regret, in continuare, faptul ca am inceput slab sezonul. Am pierdut cel putin doua jocuri pe care ar fi trebuit sa le castigam si astfel, am fi putut ajunge pana pe locul patru in campionat. Ne asteapta meciul cu echipa din Cluj, o partida care nu este insa mai grea decat cea cu Elba Timisoara, dar important este acum ca am devenit din nou o familie si o echipa unita", a precizat Magurean. In etapa viitoare, programata la sfarsitul acestei saptamani, UPA va primi vizita formatiei Poli Carbochim Cluj, in cel de-al treilea joc consecutiv disputat de ieseni, pe teren propriu.
Celelalte rezultate ale rundei a zecea au fost: Rapid Isover Bucuresti - CSU Asesoft Ploiesti 74-85, CSU Bere Trei Stejari Sibiu - BCMUS Arges Pitesti 97-78, BC Farul Constanta - CSU Forex Brasov 83-60 si BU Poli Mobitelco Carbochim Cluj - West Petrom Arad 80-68. Meciul Gaz Metan Medias - Dinamo Erbasu Bucuresti se va disputa maine, dinamovistii evoluand la sfarsitul saptamanii trecute in cupele europene.

Page time :0.1455 (s) | 24 queries | Mysql time :0.019269 (s)