Retrospectiva anului sportiv 2002 (VI)

9 Ianuarie 2003
630 Vizualizari | 0 Comentarii
Anul sportiv 2002 a adus multe distinctii Romaniei, tara care a cucerit o bogata salba de medalii in intrecerile internationale. Au fost insa si destule insuccese pentru tricolori, mai ales pentru componentii echipei nationale de fotbal, care au ratat participarea la Cupa Mondiala din Coreea de Sud si Japonia si au avut un start mai putin convingator in preliminariile Campionatului European. Continuam in cele ce urmeaza retrospectiva anului sportiv 2002, cu bucuriile si necazurile lui.

SEPTEMBRIE
1 septembrie - In etapa a 3-a a Diviziei A de fotbal, Universitatea Craiova a castigat cu 3-1 in fata echipei Steaua Bucuresti, in tribunele stadionului din Banie fiind 45.000 spectatori. Michael Schumacher a triumfat in Marele Premiu al Belgiei. Echipajul romanesc de canoe 4 a devenit campion mondial, iar Silviu Simiocencu si Florin Popescu au castigat medaliile de argint in proba de 500 metri, la Campionatele Mondiale de la Sevilla •2 - La Dinamo, Ion Moldovan a fost inlocuit cu Florin Marin. Cosmin Contra s-a transferat de la AC Milan la Atletico Madrid. Cristian Chivu a fost declarat cel mai bun jucator de fotbal din Olanda •6 - Echipa de tineret a Romaniei a fost invinsa cu 2-1 de Bosnia- Hertegovina, in cadrul preliminariilor Campionatului European de fotbal. Nationala SUA a pierdut cu 78-81 in fata Iugoslaviei, in sferturile de finala ale Campionatului Mondial de baschet 7 - Nationala Romaniei de seniori a invins cu 3-0 Bosnia-Hertegovina, in cadrul preliminariilor Campionatului European de fotbal. Dinamo a pierdut cu 1-5 in fata echipei Alaves •8 - Pete Sampras a castigat US Open, dupa victoria cu 6-3, 6-4, 5-7, 6-4 in fata lui Andre Agassi. Titlul feminin a revenit Serenei Williams, cea care si-a invins sora mai mare, Venus Williams, cu 6-4, 6-3 in finala turneului individual feminin •10 - Giuseppe Taglialatela a venit in Romania sa trateze transferul cu Steaua •14 - S-a rejucat finala Cupei Davis din 1972 dintre Ilie Nastase - Ion Tiriac si Stan Smith - Tom Gorman •15 - In etapa a 4-a din Divizia A, intr-un meci disputat in Ghencea, Steaua a terminat la egalitate, 1-1, cu Dinamo •17 - In primul tur al Cupei UEFA, Vitesse Arnhem - Rapid 1-1, oaspetii reusind in ultimul minut sa egaleze prin Iencsi. Firma Tehnorob a devenit proprietara nocturnei din Ghencea •19 - In turul I din Cupa UEFA, FC National a castigat cu 3-0 in fata formatiei Heerenveen •22 - Romania s-a calificat in Grupa Mondiala a Cupei Davis la tenis, dupa victoria cu 4-1 in fata Slovaciei •23 - Gica Popescu a declarat ca din iarna va pleca de la Dinamo Bucuresti •28 - In etapa a 6-a a Diviziei A, Rapid invinge cu 3-1 pe Dinamo. Intr-un meci din preliminariile Cupei Mondiale de rugby, la Parma, Italia invinge Romania cu 25-17 •29 - Rubens Barrichello invinge in Marele Premiu al SUA la Formula 1.