Revansa cu scantei in Copou

7 August 2000
956 Vizualizari | 0 Comentarii
•Poli-Laminorul: 2-2 (1-1) •Desi partida a fost amicala, incaierarile nu au lipsit din teren

Sambata dimineata, FCM Poli a sustinut pe teren propriu un ultim meci de verificare inaintea startului in noul sezon. Pe "Emil Alexandrescu" a descins colega de serie, Laminorul Roman. Veniti cu gand de revansa in Copou, dupa usturatorul esec suferit, miercuri, pe arena Moldova, scor 2-5, romascanii si-au vandut destul de scump pielea in fata iesenilor, reusind sa paraseasca terenul neinvinsi. Cateva sute de spectatori, printre care si o inimoasa galerie, au tinut sa-si incurajeze favoritii in disputa de sambata, alaturi de acestia, VIP-urile facandu-si loc in numar semnificativ in tribuna oficiala. In teren, spectacolul la care se asteptau cei prezenti in arena a lasat in mare parte de dorit, ba, mai mult, in repriza secunda au aparut si duritatile, incaierarile intre jucatori ducandu-ne la ideea unui meci cu miza. Despre politele care "trebuiau" platite dupa intalnirea de miercuri de la Roman, vom mai vorbi. Meciul a fost in general echilibrat, ambele combatante avand posibilitatea de a se impune la finele celor 90 de minute de joc. Prima repriza a apartinut mai mult gazdelor, numeroasele ocazii avute nefiind decat o singura data fructificate. In minutul 10, Andries, bine gasit la marginea careului de catre Fieraru, lobeaza cu finete balonul peste Bontea, deschizand scorul in uralele galeriei iesene. La doar cateva minute, Matinca este foarte aproape de 2-0, insa sutul sau din pozitie favorabila este respins de goal-keeper-ul advers in corner. Egalarea survine in minutul 25: Baciu primeste o minge la marginea careului iesean si trimite plasat, invingandu-l pentru prima oara pe Stoian. Acelasi Baciu suteaza, peste cateva secunde, de la 25 de metri mult lateral stanga peste Stoian iesit din poarta, Bubu Urdaru scotand cu capul de pe linia portii. In minutul 32, Ionescu trimite periculos din unghi, insa mingea loveste plasa laterala. In finalul primei reprize, ambele grupari irosesc cate o mare situatie de a marca. Mai intai Zamfirescu expediaza un balon cu capul din 3 m, dar un reflex salvator al lui "Pufi" Stoian pastreaza nemodificata tabela, pentru ca Basascu sa trimita cu 5 minute inainte de final din 7 m mult peste transversala. Repriza secunda debuteaza cu o uriasa ratare a lui Fieraru, golul in poarta romascana urmand sa cada in minutul 62, autor Matinca. Lovitura libera pentru Poli si Matinca trimite elegant peste zid, aducandu-si echipa in avantaj. Elevii lui Marin Barbu trec pe langa egalare in minutul 71, atunci cand Baciu, aflat in fata lui Campeanu, suteaza putin alaturi. Va fi 2-2 ceva mai tarziu, cand Tapu, abia intrat in teren, reuseste sa-l invinga din apropiere pe Nelu Campeanu, in urma unei faze confuze ce a dus si la inlocuirea lui Ionescu, controlat serios la glezne de adversari la faza golului.
Pana la final, am mai remarcat doar incaierarile intre jucatorii celor doua echipe, aplanate intr-un tarziu de arbitri, dar si doua imense ocazii de gol ratate de Soponariu, intrat in locul lui Matinca. Partida se incheie la egalitate, scor 2-2, spectatorii parasesc tribunele cu un gust amarui, insa schimburile de replici dure intre fotbalisti continua si in drumul spre vestiare. Cam asa s-a scris istoria unui amical care, in loc sa se dispute sub zodia amicitiei, a degenerat, gratie in primul rand dorintei romascanilor de razbunare. De remarcat ca tehnicienii ieseni, Loni Nedelcu si Dorinel Toiu, au utilizat in acest meci nu mai putin de 19 jucatori, singurii care au evoluat toate cele 90 de minute fiind Urdaru, Pricop si Gavrilescu. De cealalta parte, Barbu nu i-a mai avut in lot pe experimentatii Marc, Scanteie sau Capusa, prezenti in teren in partida de la Roman, Laminorul aratand in Copou cu totul altceva decat in precedenta intalnire. Iata si formatiile care au evoluat, sambata, pe "Emil Alexandrescu":
FCM Poli: Stoian (46 Campeanu)-Urdaru, Pricop, D. Munteanu (76 Gheban), Gavrilescu-Medeleanu (44 Ilie), Matinca (85 Soponariu), Ionescu (82 Vintila), Basascu (63 Nita)-Andries (65 Serban) si Fieraru (88 Murgu);
Laminorul Roman: Bontea-Bojianu, Ghidarcea, Deceru, Florea-Dinu, Susanu, Mitruc, Gherine-Baciu si Zamfirescu. Au mai jucat Ghiorghiu, Campeanu, Pricop, Tiplea, Tapu, Stratulat.