Revansa lui Bilba

10 Martie 2007
2027 Vizualizari | 5 Comentarii
• Politehnica Iasi a invins cu scorul de 4-0 (0-0) formatia Jiul Petrosani, intr-o partida contand pentru etapa a XXI-a a Ligii I de fotbal si disputata aseara in dealul Copoului • Dupa ce la pauza scorul era 0-0, Bilba a transformat impecabil doua lovituri de pedeapsa, si-a luat revansa in fata suporterilor si a deschis drumul spre un succes vital pentru Politehnica • In urma acestui succes, Poli a urcat, cel putin pana la meciurile de astazi, pe locul 9 in clasament • Etapa viitoare, sambata, 17 martie, iesenii vor intalni, in deplasare, Politehnica Timisoara

Cel mai hulit iesean in ultima saptamana, Ionut Bilba, a trecut aseara de la calificativul de demon la cel de inger. Dupa ce a condus autovehiculul lui Silvasan fara permis auto si a fost amendat de club cu suma de 4 mii Euro, atacantul din Copou a inscris aseara doua goluri, ce-i drept din penalty si a deschis drumul spre un succes vital pentru Politehnica. Iesenii au invins cu scorul de 4-0 o echipa daramata din toate punctele de vedere, Jiul Petrosani, grupare care nu mai are cum sa evite retrogradarea. In fata a peste 5 mii de oameni, fotbalistii lui Ionut Popa nu au facut un meci mare, mai ales in prima repriza, dar au obtinut o victorie uriasa, care duce gruparea din Copou, cel putin pana la meciurile de astazi, pana pe locul 9 in clasamentul la zi. In prima repriza a meciului de aseara, gazdele au avut mai multe suturi de la distanta, prin Bilba (minutele 10 si 35), Naidin (`25) si Buta (`44), dar cea mai mare ocazie a partidei i-a apartinut lui Paruolo, care in minutul 26 a tras in portar de la 7 metri. Dupa pauza insa, pe teren a existat o singura echipa, care a inscris nu mai putin de 4 goluri. In minutul 56, Ionut Popa a mutat bine, i-a scos din teren pe Miclea si Paruolo, maini moarte pana atunci, si a riscat totul pe cartea atacului, introducandu-i in teren pe Tincu si Palimaru. Doar sapte minute mai tarziu, Palimaru este faultat la marginea careului, iar arbitrul galatean Marius Bocaneala a dictat fara ezitare punctul cu var. Bilba a luat mingea in mana si a executat cu sete pentru 1-0. Scenariul s-a repetat 11 minute mai tarziu, cand acelasi Palimaru este faultat in careu, Bocaneala dicteaza penalty iar Bilba duce scorul la 2-0. Din acest moment, a iesit la rampa Clement Palimaru, care si-a trecut si el in cont doua reusite, in minutele 80 si 86 pentru a incununa o repriza de exceptie pentru tanarul atacant iesean.

Sageti spre adversarii politici

Poli a obtinut trei puncte, a recuperat un jucator care parea terminat, Ionut Bilba, dar si-a descoperit un nou marcator, in persoana lui Clement Palimaru. La sfarsitul partidei, Bilba le-a multumit colegilor pentru ca l-au sprijinit in saptamana dinaintea meciului. "Am trecut prin momente cumplite in aceasta saptamana si multumesc intregii echipe ca a fost alaturi de mine. Sper sa nu-i mai dezamagesc pe suporteri si cele doua goluri din meciul cu Jiul sa insemne cu adevarat renasterea mea", a spus Bilba. Foarte fericit la finalul jocului s-a aratat si primarul Gheorghe Nichita, care nu a ezitat sa-si atace adversarii politici. "Ii astept la stadion pe toti cei care m-au atacat si au atacat echipa in aceasta saptamana sa simta si ei ce inseamna o victorie muncita si obtinuta pe teren. Vor vedea asa ca victoriile nu au culoare politica si ca fotbalul face fericiti mii de ieseni", a declarat primarul Nichita. Dupa succesul de aseara, o veritabila gura de oxigen, in etapa viitoare, programata sambata, 17 martie, iesenii vor intalni, in deplasare, formatia Politehnica Timisoara.

Declaratii la finalul partidei

Marin Tudorache, antrenor Jiul Petrosani: "Am intalnit o echipa foarte buna care ne-a depasit la toate capitolele. Rezultatul este meritat, pentru ca noi nu le-am pus nici un fel de probleme gazdelor. Nu am reusit sa facem fata presiunii la care am fost supusi de fotbalistii de la Iasi si scorul putea fi chiar mult mai mare. Felicit echipa gazda pentru victorie, iar noua nu ne mai ramane decat sa mergem mai departe. Din pacate nu am reusit sa repetam jocul bun din primele doua etape, iar evolutia de astazi (ieri - n.r.) ma ingrijoreaza. Oricum, noi eram afundati mai demult in zona retrogradarii, dar sansele de a ne mentine in prima liga se diminueaza cu fiecare etapa care trece. Nu ma gandesc la demisie, pentru ca sunt un om puternic si incerc sa formez o echipa tanara si de viitor".

Ionut Popa, antrenor Politehnica Iasi: "O victorie frumoasa, pe care o dedic celor doi consilieri care m-au acuzat ca nu sunt priceput si ca nu ma ocup de echipa. Eu am spus joi ca ei sunt prosti, dar in fotbal, la asta m-am referit si de aceea le dedic in mod special lor acest succes. Imi cer scuze daca ceilalti consilieri s-au simtit vizati de acuzele mele, eu nu m-am referit decat la cei doi consilieri care m-au atacat si nici macar nu ma intereseaza numele lor sau partidul din care provin. Repriza a doua a fost una dintre cele mai bune de cand sunt eu antrenor la Iasi. Am facut un joc bun si cred ca puteam sa castigam chiar mai detasat. Bilba a fost extraordinar, la fel ca si jucatorii noi si am o mentiune speciala pentru publicul spectator care a fost din nou alaturi de noi. S-a vazut ca Miclea nu este inca refacut suta la suta, dar ma bucur ca cei doi copii, Palimaru si Tincu au intrat foarte bine in joc. Ma asteptam sa castigam pentru ca am dat dovada de o determinare fantastica. Aseara (joi seara - n.r.) am fost suparat pe baieti, am parasit antrenamentul si i-am lasat numai cu secunzii, iar astazi (ieri - n.r.) i-am certat 40 de minute inainte de meci. Pana la urma ei mi-au dat un raspuns fotbalistic".

Politehnica Iasi - Jiul Petrosani 4-0 (0-0)
Marcatori: Bilba (`62 si `73, ambele din penalty), Palimaru (`80 si `86)
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: frumoasa
Spectatori: 5.000
Teren: bun
Echipe: Politehnica Iasi: Branet - Buta, Irinel Ionescu, Onut, Toma - Miclea (`56 Palimaru), Naidin, Mijin, Paruolo (`56 Tincu) - Bilba (`78 Saric), Silvasan. Antrenor: Ionut Popa.
Jiul Petrosani: Ionut Curca - Dinu, Kalai, Paclesan (`72, Spanoche), Mihart, Lungan - Borza, M. Gheorghe, Paleacu (`64 Stemat) - Bicfalvi, Dulcea (`46 Teusan). Antrenor: Marin Tudorache.
Jucatorul meciului: Ionut Bilba
Arbitri: Marius Bocaneala - 7, Octavian Sovre - 7, Dorin Mudura - 7.