Revenim in elita! Romania s-a calificat la Europeanul de volei dupa o victorie dramatica în "decisiv"!

11 Ianuarie 2019
363 Vizualizari | 0 Comentarii
EUR: 4.6975 RON (0.0000)
USD: 4.1192 RON (0.0000)
romania Europeanul de volei

Nationala de volei feminin a României s-a calificat, miercuri, la Campionatul European, dupa ce a învins în deplasare Bosnia si Hertegovina, cu scorul de 25-17, 19-25, 21-25, 25-17, 15-9. România se putea califica de sâmbata, dar a cedat în fata Spaniei, în sala din Alexandria.

Fara capitanul Adina Salaoru, România a început excelent meciul. Fetele noastre si-au adjudecat fara emotii primul set, cu 25-17. Al doilea set a revenit gazdelor, cu 25-19, desi Romania a recuperat foarte mult pe final. Desfasurat parca la indigo, setul a fost adjudecat de gazde, cu scorul de 25-21, iar favoritele gazdelor mai aveau nevoie de un singur set pentru a se califica în premiera la un Campionat European.

Româncele s-au mobilizat extraordinar si au defilat în setul patru. Dupa înca un 25-17, ca în primul set, fetele noastre au dus meciul în decisiv, unde ambele echipe au mers cap la cap, pâna la 8-8, dupa care fetele noastre au preluat conducerea si s-au detasat. S-a terminat 15-9 pentru fetele antrenate de bulgarul Nikolay Ivanov, iar România si-a asigurat prezenta la turneul final din acest an.

România si-a luat astfel si o revansa dupa esecul cu 2-3 din primul meci al preliminariilor, în conditiile în care a fost lipsita de capitanul Adina Salaoru (accidentata).

Cele mai bune tricolore de la Lukavac au fost Ioana Baciu, 26 puncte, Ana Cristina Cazacu, 13 puncte, Nneka Onyejekwe, 13 puncte. De la bosniace s-au remarcat Dajana Boskovic, 27 puncte, si Edina Selimovic, 13 puncte.

Campionatul European de volei feminin va avea loc în perioada 23 august - 8 septembrie. Meciurile vor fi gazduite de Ungaria, Turcia, Polonia si Slovacia. Pe lânga cele patru tari care organizeaza competitia, la turneul final si-au mai asigurat prezenta: Serbia, Olanda, Azerbaidjan, Italia, Rusia, Belarus, Germania, Bulgaria, Belgia, Croatia, Grecia, Franta, Portugalia, Finlanda si Elvetia.

România a mai evoluat la 11 Campionate Europene pâna în prezent. Echipa din 1963 a reusit sa obtina medalia de bronz. Europeanul din acel an a fost organizat chiar în tara noastra, iar URSS s-a încoronat drept campioana europeana. Polonia a completat podiumul.